Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Koça Denetim Baskını Yabancıyı Ürküttü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:06:33
Koça Denetim Baskını Yabancıyı Ürküttü

Yatırımcıyı endişelendiren yüksek faizin yanına, vergi baskını da eklenince…Piyasalar yeni haftaya geçtiğimiz haftanın negatif gündemiyle giriyor. Yüksek faiz yatırımcıyı endişelendirirken Araştırmacılar Tüpraş’a yönelik Maliye incelemesi netice-si piyasalarda ortaya çıkan ‘Koç etkisi’nin orta vadede devam edeceğini söylüyor Piyasalar yeni haftaya başlarken geçtiğimiz haftadan iki ehemmiyetli meseleyi yeni haftaya taşıyor. Cuma günü borsa yüzde [r] 2’ye yakın […]

Koca-Denetim-Baskini-Yabanciyi-UrkuttuYatırımcıyı endişelendiren yüksek faizin yanına, vergi baskını da eklenince…
Piyasalar yeni haftaya geçtiğimiz haftanın negatif gündemiyle giriyor. Yüksek faiz yatırımcıyı endişelendirirken Araştırmacılar Tüpraş’a yönelik Maliye incelemesi netice-si piyasalarda ortaya çıkan ‘Koç etkisi’nin orta vadede devam edeceğini söylüyor

Piyasalar yeni haftaya başlarken geçtiğimiz haftadan iki ehemmiyetli meseleyi yeni haftaya taşıyor. Cuma günü borsa yüzde [r] 2’ye yakın düşüp 72 bin 555 puana geri çekilirken bu kapanış son 15 günün en kötü kapanışı da olmuştu. Yüzde 9,40’a çıkan gösterge tahvil faizleri bu düşüşte ehemmiyetli rol oynarken borsadaki Koç firmalerinin Tüpraş ve Aygaz’a Maliye incelemesi netice-si büyük düşüş yaşaması da piyasalarda var olan risk faktörlerine yenilerini ekledi. Araştırmacılara göre piyasalar bu iki faktörün yeni haftaya da taşınacağını, orta vadede piyasaların yurtiçi ve yurtdışındaki risk faktörlerinden etkilenmeye devam edecek.

YABANCILAR KOÇ iNCELEMESiNDEN ÜRKTÜ

Geçtiğimiz hafta Çarşamba akşamı Tüpraş ve Aygaz’a gerçekleştirilen Maliye denetimi piyasalarda soğuk duş etkisi yaratmıştı. Haftanın son iki gününde bu denetimin etkisi borsada ehemmiyetli bir yer tutan Koç Grubu firmalerine de yansıdı. incelemeye mesele olan Tüpraş hisseleri iki günde yüzde 5 değer kaybederek piyasa değerinden 551 milyon lirayı yitirdi. Aygaz’da hisseler iki günde yüzde 6’nın üzerinde eridi ve Aygaz’ın piyasa değeri de 175 milyon lira eridi. Koç Holding hisselerindeki kayıp da baskın haberleri sonrası yüzde 4’e yakın kayıp yaşadı. Koç grubuna bağlı BiST 100’de işlem gören firmalerden 5 milyar TL’ye yakın piyasa değeri kaybı yaşandı.

Maliye incelemesinin piyasalarda yarattığı dalganın önümüzdeki haftaya da taşınması bekleniyor. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ismet Demirkol’a göre denetimin iSO 500 listesinin açıklanmasının arkasından gerçekleşmesi yabancıları ürküttü. Denetimin bu zamanlamasına yabancıların şüpheyle yaklaştığını ifade eden ismet Demirkol orta vadede bu atmosferin piyasaları negatif etkileyeceğini söyled i. Demirkol bununnla birlikte faizlerin bankacılık endeksini baskıladığını söyleye-rek “Tahvil faizlerinde 9’u gördük. Bence piyasa 75 baz puan artsa dahi gelecek 6 ay içerisinde 175 baz puan daha artabilir. Faiz koridoru yüzde 9’a çıkabilir. Faiz koridoru artırımının birtakım günlerde bankalara maliyeti 125 baz puan oldu. Merkez Bankası bankalara “Ben elimin taşın altına koyuyorum siz de koyun” diye konuş-tu. faka t bu durumda BIST 100 endeksinde yüzde 75 banka ve iştirakleri olduğu için bankacılık endeksi ve borsa negatif etkileniyor” diye konuş-tu.

ABD NE KADAR pozitif BiZ O KADAR OLUMSUZ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda çıkan faiz koridoru üst bandının 75 baz puan artmasının arkasından geçtiğimiz hafta yurtdışından gelen verilere odaklı bir piyasa görül-dü. ABD’den ve Avrupa’dan açıklanan her pozitif veri özel olarak gösterge faizlere yukarı yönde baskı yarattı. son şeklinde Cuma günü ABD tüketici güven endeksinin de pozitif çıkması ile faizler yüzde 9,40’lara kadar çıktı. Bu trendin devam edeceğini ifade eden Araştırmacılar Merkez Bankası’nın faiz koridoru üst bandı artırımı netice-si ABD’den gelen verilerden etkilenen bir borsa atmosferinin söylendiğını belirtiyor. (BARIŞ� BALCI-HÜRRiYET)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz