Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

KKTCde Seçim Günü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:00:56
KKTCde Seçim Günü

KKTC’de Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapabilir 50 milletvekilinin belirleneceği “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”, bugün yapılıyor.LEFKOŞ�A – 19 Nisan 2009’daki son seçimden tahmini 3 se-ne sonra yapılabilir Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde, KKTC’de kayıtlı toplam 172 bin 803 seçmen oy kullanabilecek. Oy vermek için 670 sandık kurulacak. 5 partiden 250 ve 7 de bağımsız aday olmak üzere toplam […]

KKTCde-Secim-GunuKKTC’de Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapabilir 50 milletvekilinin belirleneceği “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”, bugün yapılıyor.
LEFKOŞ�A – 19 Nisan 2009’daki son seçimden tahmini 3 se-ne sonra yapılabilir Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde, KKTC’de kayıtlı toplam 172 bin 803 seçmen oy kullanabilecek. Oy vermek için 670 sandık kurulacak. 5 partiden 250 ve 7 de bağımsız aday olmak üzere toplam 257 aday, KKTC Cumhuriyet [r] Meclisi’nde yer almak için yarışacak.

Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, Güzelyurt’tan 6 ve iskele’den de 5 milletvekili seçilecek. Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar, oy oranlarına göre Meclis’te temsil edilme şansı bulacak. Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP UG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) pazar günkü seçimde, seçmenlerden oy talep eder iken, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) ise seçimleri boykot çağrısı yaptı. BKP çatısı altında Toplumsal Varoluş Güçleri adayları da seçime girdi.

PROPAGANDA BiTTi, SEÇiM YASAKLARI BAŞ�LADI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlanan seçim takvimi uyarınca seçim propaganda süreci dün saat 18.00’de tamamlandı. Resmi propaganda döneminin sona ermesiyle seçim günü yasakları başladı ve bugün saat 19.00’a kadar devam edecek. Yasa gereğince, oy verme gününde uyulması gereken ötek i yasaklar şu şekilde:

“Her ne suretle olursa olsun, alkollü içki satılması, içkili yerler ile umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasaktır. tüm umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı olan kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Emniyet ve asayişi korumakla görevlendirilmiş olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamaz.”

“GEREKLi BELGELER”

Oy vermek için sandığa gitmiş olan şahsıın KKTC kimlik kartı ya daKKTC pasaportu ya daKKTC sürüş ehliyeti; poli s ekibi ise poli s ekibi kimlik kartını göstererek oy kullanabilecek. Oy verme yerine giren şahısla-rın yanlarında fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi kayıt yapmaya elverişli cihaz bulundurması yasak. “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”nde, seçmenin oyunu kullanırken 3 seçeneği var. Seçmenler, “Mühür”, “Mühür+Tercih” ve “Karma” şeklinde oy kullanabilecek. (DHA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz