Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kış Depresyonu Ne Demek
Kış Depresyonu Ne Demek

Kış aylarıyla birlikt e güneşin yüzünü nadir göstermesi depresyon eğilimini artırıyor. Kış depresyonu nasıl tedavi ediliyor? Kış depresyonundan korunabilir miyiz? Gün ışığının azalması, depresyon riskini artırıyor. Uzmanlar, bu duruma biyolojik ritmi ayarlayan beyindeki merkezin yetersiz uyarılmasının sebe p olabileceğini belirtiyor. Kış depresyonunun tedavisinde, kış güneşinden yararlanmak önem taşıyor. Havaların soğuması, günlerin kısalması ve puslu hava, […]

Kis-Depresyonu-Ne-Demek Kış aylarıyla birlikt e güneşin yüzünü nadir göstermesi depresyon eğilimini artırıyor. Kış depresyonu nasıl tedavi ediliyor? Kış depresyonundan korunabilir miyiz?
Gün ışığının azalması, depresyon riskini artırıyor. Uzmanlar, bu duruma biyolojik ritmi ayarlayan beyindeki merkezin yetersiz uyarılmasının sebe p olabileceğini belirtiyor.
Kış depresyonunun tedavisinde, kış güneşinden yararlanmak önem taşıyor. Havaların soğuması, günlerin kısalması ve puslu hava, depresyona davetiye çıkartıyor.[r].
Duygu durumu ile biyolojik ritim arasında doğrusal ilişki bulunuyor. Bu sorun u n, melatonin hormonunun düzensiz salgılanması ve beyinde biyolojik ritmi sağlayan bölgenin yetersiz uyarılması nedeniyle oluştuğu düşünülüyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesinden Psikolog Orhan Öztürk, kış depresyonunun nedenlerini ve bu durumun üstesinden gelmek için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:DEPRESYON NEDiR?
Aslında pek oldukça çok kişi, depresyonu yalnızca duygusal çöküntü hali olarak düşünüyor. Oysa bunun yanında, pek oldukça oldukça çok bilişsel ve davranışsal bozulma da söz konusu. Depresyon yaşayanlar kendilerini sadece üzgün, mutsuz, huzursuz, içe kapanık ve umutsuz hissetmiyor. Zihinsel faaliyetlerinde de aksama olabiliyor.
Örneğin; sıklıkla hafıza, dikkat, konsantrasyon, muhakeme gücü, planlama, analiz etme gibi bilişsel yeteneklerde de sıkıntıla r görülüyor. Kimi zaman öğrenme güçlükleri yaşanabiliyor, bu da okul ve iş hayatında problemler doğurabiliyor. Depresyon geçiren kişilerde davranışsal etkilere de rastlanıyor. içe kapanarak daha az sosyalleşen bu kişiler, sevdikleriyle ve yabancılarla daha az iletişim kuruyor.
Kimileri, gündelik hayatta yapmaları gereken davranışları yerine getirmekte bile güçlük çekiyor. D vitamininden zengin bir beslenme tarzını benimsemek, özellikle bol miktarda balık tüketmek depresyonla mücadelede yardımcı oluyor.KIޞ MEVSiMi sebe p DEPRESYONLA iLiޞKiLENDiRiLiYOR?
Bu mevsim pek oldukça çok kişide karanlık ve iç bunaltıcı bir ruh haline yol açıyor. ayrıyetten bazı şahısla r azalan gün ışığına, kısalan gündüzlere ve uzayan gecelere daha duyarlı oluyor. Çünkü insanların duygu durumu ile biyolojik ritimleri arasında, nöropsikolojik açıdan doğrusal bir ilişki bulunuyor. Kış depresyonunun kaynağında da, melatonin hormonunun düzensiz salgılanması ve biyolojik ritimleri ayarlayan suprakiazmatik çekirdek adı verilen beyin bölgesinin yetersiz ya da zamansız uyarılmasının etkili bir şekilde bir şekilde olduğu düşünülüyor.BU SORUNU, MAJÖR DEPRESYONDAN AYIRAN FARKLAR VAR MI?
Bu tür bir sınıflandırma yok faka t kış depresyonunu majör (klinik) depresyondan ayıran en büyük özellik, belli bir dönemde yaşanması. Son yıllarda üst üste, benzer zamanlarda tekrarlanması ve mevsime bağlı yaşanması halinde, şahs ın kış depresyonunda olduğundan söz etmek mümkün. Bu kişilerde görülen dikkat çekici değişikliklerden bazıları; aşırı enerji kaybı, aşırı uyku hali, gün içinde devamlı yorgunluk hissi, gece uykuya dalma ve sabah uyanmada güçlük çekme olarak sıralanabiliyor.
Mevsimsel depresyon yaşayan şahısla r evde, işte ve okulda önemli sıkıntıla r yaşıyorlar. Bir projeye başlamak, başlanan işi bitirmek, iş bölümü ve uzun vadeli planlar yapmak, irade gerektiren kararlar vermek gibi konularda güçlük çekiyorlar. Normalde keyif alarak yaptıkları pek oldukça çok faaliyeti yapmakta bile zorlanabiliyorlar. Genellikle kış mevsiminde daha içe kapanık olan bu kişiler, yakınlarıyla da daha az zaman geçiriyorlar.IޞIK VE DUYGU DURUMU ARASINDAKi iLiޞKi NEDiR?
Sağlıklı işleyen bir biyolojik saat ve dengeli uyku ritmi oluşturabilmek için, yeterli miktarda çevresel ışık almak gerekli. Çünkü ışık, biyolojik saati ayarlayıp düzene koyan en önemli çevresel uyaran. insan gözünde şekil, renk, hareket gibi görsel içeriğe duyarlı olmayan; sadece çevresel ışık seviyesinden etkilenen retinal gangliyon hücreleri olarak adlandırılan yapılar bulunuyor. Bunlar, doğrudan beyindeki ilg i lı biyolojik saate mesaj gönderen bir sistemin parçası olarak görev yapıyor. Bilindiği üzere biyolojik saatte oluşan herhangi bir bozulma, örneğin vardiyalı çalışma ya da kıtalar arası uçuşlardan sonra ortaya çıkan jet-lag durumu, psikolojik dengeyi ciddi şekilde bozabiliyor.MEVSiMSEL DEPRESYONUN GÖRÜLME SIKLIĞI NEDiR?
Araştırmalara göre yüzde 2 ile 5 arasındaki kişide, mevsimsel depresyonun belirtileri görülüyor. Bu oran, güneş ışığının daha eğik açılarla geldiği ve kış mevsiminin uzun sürdüğü kuzey ülkelerinde daha da artıyor. iskandinav ülkeleri, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinin kuzey bölgelerinde yaşayanların depresyona girme açısından daha fazla risk altında olduğu biliniyor.
Örneğin; Amerika Birleşik Devletlerinin kuzey sınırında yaşayanlar, güneydekilerin yaşadığından 7 kat fazla mevsimsel depresyon yaşıyor. ayrıyetten genetik yatkınlık da bu sorun u n görülmesinde etkili bir şekilde bir şekilde oluyor. izlanda, Kuzey Avrupanın üst kısımlarında yer almasına rağmen, bu ülkede yaşayanlarda mevsimsel depresyona oldukça seyrek rastlanıyor. Bu durumun temelinde, izlanda halkının genetik özelliklerinin ya da yaşam şeklinin etkisi olduğu düşünülüyor. Kadınlar ise, erkeklere oranla iki kat daha fazla risk altında bulunuyor.KIޞ DEPRESYONUNUN TEDAViSi NASIL YAPILIYOR?
Bu konuda bazı alternatif yöntem var. ilk aşamada, şahs ın ihtiyaç duyduğu ışığı sağlayan, bunun için özel tasarlanmış ışık jeneratörlerinin kullanımı tavsiye ediliyor. Fototerapi denilen bu yöntemle, günün belirli bir zamanında mavi veya beyaz dalga boyunda ışık veren bir cihaz kullanılıyor. tahmini bir defter büyüklüğündeki bu cihazlar, ayarlanan saatte parlak ışık yaymaya başlıyor ve biyolojik saatin ayarlanmasına yardımcı oluyor.
Melatonin hormonu takviyesi de, etki derecesi tartışmalı olsa da uzun yıl lar dir bilinen bir yöntem. Mevsimsel depresyon, ilaçlarla da tedavi edilebiliyor, faka t bu ilaçların şahı s üzerinde az ya da oldukça oldukça çok yan etkileri bulunuyor. Öte yandan ilaçların tedavi edici etkileri tahmini 3-4 hafta sonra ortaya çıkıyor. Bu sorunla baş etmede psikolojik danışmanlığın da büyük rolü oluyor. Stres yönetimi, kilo kontrolü, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanma, sigarayı bırakma, zaman yönetimi, organizasyon becerisi, ilişki ve iletişim geliştirme, öz disiplin, öz saygı, cinsel sağlık, uyku hijyeni ve mesleki terapi gibi konularda uzman desteği alan kişiler, içinde bulundukları süreci daha kolay atlatıyor.MUTSUZ iNSANLARDAN UZAK DURUN
Depresyon, bulaşıcı bir duygu durumu. Unutmayın ki, depresyondaki kişilerle birlikt e zaman geçirmek, sizin de depresyona girme olasılığınızı artırıyor. Ev ya da iş yerindeki mutsuz kişiler, diğerlerini de etkili bir şekilde bir şekildeyor. Bu süreç, bir kısır döngü halinde devam ediyor.KIޞ DEPRESYONUNDAN NASIL KORUNABiLiRSiNiZ?
– Bol ışık alan yerlerde bulunmaya özen gösterin.
– Evinizde ve çalışma ortamınızda perdeleri mümkün olduğunca açık tutun.
– Egzersiz yapın. Çünkü doğru şekilde yapıldığında egzersiz, en kuvvetli ve yan etkisiz antidepresanlardan biri. ayrıyetten egzersiz yapmanın, daha rahat ve kaliteli uykuya yardımcı olduğunu da unutmayın.
pudra.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz