Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kırkağaç Kavunu Etiketli Satılacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:18:28
Kırkağaç Kavunu Etiketli Satılacak

Kırkağaç Kavunu Etiketli Satılacak…Kırkağaç Ziraat Odası tarafından üreticiye verilecek etiketlerin yapıştırılacağını, bu sayede tüketicinin gerçek Kırkağaç kavunu alıp almadığını ceğini diye konuş-tu.Süleyman Boğaz, bu se-ne kavun üreticisinin yüzünün güleceğini söyled i. Sulu tarımdam kuru tarıma geçerken zahmet çektiklerini ve ve bunun kavunun tadını da etkilediğini anımsatan Boğaz, şunları belirt ti: “Birkaç yıldır kavunumuzun tadını karıştırmıştık, […]

Kirkagac-Kavunu-Etiketli-SatilacakKırkağaç Kavunu Etiketli Satılacak…
Kırkağaç Ziraat Odası tarafından üreticiye verilecek etiketlerin yapıştırılacağını, bu sayede tüketicinin gerçek Kırkağaç kavunu alıp almadığını ceğini diye konuş-tu.
Süleyman Boğaz, bu se-ne kavun üreticisinin yüzünün güleceğini söyled i. Sulu tarımdam kuru tarıma geçerken zahmet çektiklerini ve ve bunun kavunun tadını da etkilediğini anımsatan Boğaz, şunları belirt ti:

“Birkaç yıldır kavunumuzun tadını karıştırmıştık, eski tadı olmuyordu. ޞimdi çiftçimiz damlama sulama yoluni iyice öğrendi, kavunumuz [r] bundan sonra eski tadına kavuştu. Bazıları Kırkağaç kavununun tadı kaçtı diyor, bu sulu tarımdan kuru tarıma geçerken birtakım üreticilerimiz sulama ayarını yapamadığı için tadı birtakım yıldır değişmiş ve eski tadı kaçmıştı. Ama Kırkağaç kavun üreticisi bundan sonra bunu öğrendi, şimdi kavunlarımız eski tadına ulaştı, hatta eskisinden daha da tatlı duruma geldi. Kavun yedikten sonra tatlılığından elinizin parmakları dahi birbirine yapışacaktır. Bundan da Kıkrağaç kavunu yediğinizi hissedeceksiniz.”

Kırkağaç Kaymakamlığı Köylere hizmet Götürme Birliği Başkanlığı’nca hazırlanan “Doğru Depo Yüksek Kazanç tasarımı” kapsamında ilçede kurulan soğuk hava depolarında ürünlerini saklamaya başladıklarını hatırlatan Boğaz, kuru tarıma geçerken yaşadıkları acemilikleri burada da yaşadıklarını, öğreninceye kadar, ürünlerinin depolarda dahi zarar gördüğünü belirt ti.

Boğaz, üreticilerin soğuk hava depoculuğunu da öğrendiğine ve tecrübe kazandığına değinerek şöyle söyledi:

“Depolarda ilk se-ne sıkıntı-lar yaşamıştık, acemilik çektik, kavunlarımızın bazısı çöpe atıldı. Ama şimdi üreticilerimiz Tarım Müdürlüğünün yardım ve katkıları ile çiftçinin ürününün daha uzun zaman soğuk hava depolarında saklanmasını sağladık. Depolama halimuz oldukça çok iyi duruma geldi. Geçen se-ne depolanan kavunun kilogramı 5 ile 7 lira arasında satılmıştı. Bu se-ne daha yüksek fiyat bekletisi içerisindeyiz çünkü kavunumuz bundan sonra heder olmayacak, çünkü bundan sonra fazlalık ürünleri soğuk hava depolarında saklayabileceğiz. Ağustos ayı ortalarından itibaren çıkan Kırkağaç Kavunu, bir sonraki yılın mart ayına kadar saklanabilmektedir. Yani gerçek fiyatını bulmadan satışı yapılmayacaktır.”

“Kırkağaç kavunu 15 -20 Ağustos’tan ev-vel çıkmaz”

Tüketicilerin Kırkağaç bölgesinden geçerken dahi aldıkları kavunun Kırkağaç kavunu olduğuna dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Boğaz, gerçek Kırkağaç kavununun 15 -20 Ağustos tarihi itibarıylan ev-vel çıkmadığını hatırlatarak, meseleye dikkat etmelerini rica etti.

Kırkağaç Belediyesi tarafından Kırkağaç kavununa “Coğrafi işaret Belgesi” alındığını kaydeden Boğaz, “Tüketicilerimiz, etiketli gerçek Kırkağaç kavununu aldığı zaman aldanmadığını anlayacaktır” diye konuş-tu.

Bu sezon Kırkağaç Belediyesi, Ziraat Odası ve ilçe Tarım Müdürlüğü’nden oluşturulan komisyon tarafından ilçede hangi üreticinin, hangi cins kavundan ne kadar ürettiğinin haritasının çıkarılması çalışmasında sona gelindiğini kaydeden Boğaz, önümüzdeki hafta içerisinde hasadına başlanabilir olan Kırkağaç kavunu sonucu Ziraat Odası tarafından üreticilere verilecek etiketlerin yapıştırılacağını belirt ti. Boğaz, bu sayede tüketicinin gerçek Kırkağaç kavunu aldığını ceğini sözlerine ekledi.

171 ÜRÜN VAR

Türkiye’de coğrafi işaret tescili alınmış toplam 171 ürün bulunuyor. ayrıyetten 200’ün üzerinde ürün de başvuru aşamasında bekleniyor.

Tescil alınmış ürünlerden bazıları şunlar: “Adana ili kebabı, Adapazarı Islama köfte, Ayfon Sucuğu, Akçaabat köftesi, Akhisar Domat zeytin, anamur muzu, Antep Baklavası, Çubuk turşusu, Diyarbakır ili karpuzu, Edirne ili peyniri, Çorum ili leblebisi, Giresun ili tombul fındığı, izmit pişmaniyesi Kalecik karası üzümü, Mersin ili cezeryesi, Ödemiş patatesi, Zile pekmezi, Pervari balı.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz