Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kaya Tuzunun Bilinmeyen Faydaları
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:18:21
Kaya Tuzunun Bilinmeyen Faydaları

Kaya tuzunun bilinmeyen faydaları…Trabzon ili Kanuni Eğitim incele-me Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever kaya tuzunun faydayarını anlattıTrabzon ili Kanuni Eğitim incele-me Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever, şifa kaynağı olan kaya tuzunun kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini belirt ti. Kaya tuzunda insan vücudundaki gibi 84 deği-şik element yer aldı ğınu, bunun vücudun ihtiyacı […]

Kaya-Tuzunun-Bilinmeyen-FaydalariKaya tuzunun bilinmeyen faydaları…
Trabzon ili Kanuni Eğitim incele-me Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever kaya tuzunun faydayarını anlattı
Trabzon ili Kanuni Eğitim incele-me Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever, şifa kaynağı olan kaya tuzunun kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini belirt ti. Kaya tuzunda insan vücudundaki gibi 84 deği-şik element yer aldı ğınu, bunun vücudun ihtiyacı olan elementlerin kaya tuzundan karşılanabileceği anlamına geldiğini vurgulayan Yurtsever, [r] “Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları hastalıklarına iyi geliyor. ayrıyetten cildin güzelleştirilmesi, yüzlerde bulunan aknelerin giderilmesi, antidepresan özelliğinin yakınında stres alıcı yanıda var. Evde tuz kristalini eriterek içerisinde 20 dakika kadar durulursa bacaklarda ve kollardaki ağrıların gitmesinin yakınında ferahlamayı da sağlar. Tansiyon hastalarında ekseriyetle tuz kısıtlanır. Anca k birtakım hastaların vücudunda sodyum seviyesi düşükse tuz kısıtlandığında deği-şik sıkıntı-lar olabilir. Bu hastaların özel olarak kaya tuzu tüketmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuş-tu.

RAFiNE TUZ VÜCUTTA ÖDEM NEDENi

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Dr. Selim Yurtsever, kaya tuzunun aksine rafine edilmiş tuzun böbreklerde önemli yük oluşturduğuna dikkati çekerek, “Böbrek bu yükü karşılayamayınca vücutta ödem olur, ileri ki dönemde kalp yetmezliği gelişir. Eklemlerde birikerek değişik rahatsızlıklara sebe p olur. Böbrek ve safra kesesi taşı oluşmasına katkı yapar. Hipertansiyona sebe p olur. Doğal tuzun anti ödem özelliği var. Başbakanımızın sofralarda kaya tuzu kullanılmasına dair açıklaması oldu. Sağlık Bakanlığı’ndan beklentimiz, sofralarda sağlıklı kaya tuzunu kullanmaya yönelik çalışma yapmasıdır.” diye konuş-tu.

AZERBAYCAN’DA KAYA TUZU MAĞARALARI OTEL

Medikal firmalerin suni şeklinde tuz odaları kurmaya başladığını ifade eden Yurtsever “ Azerbaycan’da tuz mağaraları 1979 yılından bu yana tuz otelleri şeklinde kullanılıyor. Bulunma yolu da Polonya’da tuz madeni işçilerinin alt solunum yolları hastalıklarına yakalanmaması sonucu yapılan bilimsel incele-me sonrasında ortaya çıkarılmış. ayrıyetten 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yapılan bir incele-mede doğal kaynak suyunda lityum oranı düşük olan bir bölge seçiliyor. Suç oranı bakımındanaraştırıldığında lityum oranı normal olan bölgedeki insanlara nazaran gasp, cinayet, tecavüz gibi olay ilerın fazla olduğu ortaya konuyor.” diye konuş-tu.

TUZ LAMBALARI oldukça çok YARARLI

Tuz lambalarının da son zamanda yaygınlaşmış bir yöntem şeklinde kullanılmaya başlandığını anımsatan Yurtsever şöyle söyledi: “ insanlar yatak odalarında tuz kristalinin içerisinde lamba yakıyorlar. Isı ve ışıkla ortaya çıkan iyonlar psikolojik rahatlık yakınında havadan tozu, poleni temizliyor. Evlerde kullanılan LCD televizyonlar 100- 200 hatta daha fazla Herz civarında frekansa malik. insan beyninin elektriksel akımı ise 8 Herz civarında ölçülmüş. Yani TVinsan vücudundaki normal elektriğinin 10 – 20 katı fazlasını veriyor. Bunlar vücuda önemli zarar veriyor. Büyük tuz kristalleri sayesinde bu zararlar da önlenebiliyor.”

Rafine tuzun endüstriyel amaçlı üretildiğine işaret eden Yurtsever şu bilgileri verdi: “Üretimin yüzde 95’i endüstride kullanılıyor. Plastik, yağ, deterjan sanayinde kullanılıyor. Artan yüzde 5’lik kısımda sofralara alınıyor.”

Doğal tuzun evde yapılabilir kolay bir testle de anlaşılabileceğini ifade eden Dr. Yurtsever yolu şöyle anlattı:”Evde bir bardak sirkenin içerisine tuz kristali atılıp bir zaman beklenince 10 dakika sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkar. Bu çıkıyorsa tuz doğal değildir.”

Öz Bilgin Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bilgin ise, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesi içerisinde bulunan Hacıbektaş kaya tuzu havzasında bir milyar tonluk kaya tuzu rezervinin Türkiye’nin en az bin yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini söyled i. Bilgin, ekonomik değeri yüksek bu rezervin imkansızlıklar sebebi ile yeterince ekonomiye kazandırılamadığını da ifade etti.

Türkiye’de yaygın şeklinde Tuzköy Hacıbektaş Havzasının dışında, Çankırı, Yozgat ili Sekili, Kırşehir ili Tepesidelik, Kars ili Kağızman ve Iğdır ili Tuzluca’da üretim yapıldığını ifade eden Bilgin, dünya genelinde de kaya tuzu rezervi bakımındanen şanslı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.

Bilgin, yurt dışından özel olarak Avrupa ve Arap ülkelerinden önemli talep gelmesine rağmen üretim kapasitelerinin azlığından dolayı karşılayamadıklarını da söyledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz