Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kavun Karpuz Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:27:56
Kavun Karpuz Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Türkiye’de kavun, karpuz üretimi bakımından ehemmiyetli bir yere malik Yozgat’ta geçen se-ne tarlada kalan kavun, karpuz’un bu se-ne fazla rağbet görmesi bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.Kavun, karpuz yetiştiriciliğinde ehemmiyetli merkez haline gelen Yozgat’ın Yerköy ilçesi ve Sekili beldesinde üreticiler bu se-ne oluşan fiyatlardan memnun. Maliyetini karşılamadığı gerekçesi ile geçen se-ne çiftçinin hasat edemeyip tarlada çürümeye bıraktığı […]

Kavun-Karpuz-Ciftcinin-Yuzunu-GuldurduTürkiye’de kavun, karpuz üretimi bakımından ehemmiyetli bir yere malik Yozgat’ta geçen se-ne tarlada kalan kavun, karpuz’un bu se-ne fazla rağbet görmesi bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.
Kavun, karpuz yetiştiriciliğinde ehemmiyetli merkez haline gelen Yozgat’ın Yerköy ilçesi ve Sekili beldesinde üreticiler bu se-ne oluşan fiyatlardan memnun. Maliyetini karşılamadığı gerekçesi ile geçen se-ne çiftçinin hasat edemeyip tarlada çürümeye bıraktığı kavun, karpuz bu se-ne üreticisini sevindirdi. Geçen se-ne kilosu 30-40 kuruşa satılan kavunun bu se-ne [r] 1 liranın üzerinde satılması bölge çiftçisini memnun etti. Yerköy’de dekarı geçen se-ne 300 liraya kadar düşen kavun, karpuz bu se-ne dönümü bin liradan alıcı buluyor.

Ömer Nartgün (59), adlı kavun üretcisi, her se-ne tahmini 100 dekar kavun ekimi yaptığını bu se-ne fiyatların kendilerini oldukça sevindirdiğini belirt ti. Nartgün, “Biz seneler-dir geçimimizi kavun, karpuz üretimi yaparak sağlıyoruz. Bu se-ne fiyatlar önceki yıllara nazazan oldukça iyi çünkü önceki yıllarda kavun karpuz ekimi fazla olduğundan ürünler satılmıyor tarlada çürümeye bırakılıyordu. Geçtiğimiz yıl dönümü 200 liraya kadar düşen kavun, bu se-ne dönümü Bin liradan satılyor. Bu se-ne kavun ekimi az olmasından dolayı fiyatlarda bir düşüş söz konusu olmadı. Kavunun kilosu 2-3 aydır 1 liradan satılıyor bu da biz çiftçilerin yüzünü güldürdü.” diye konuş-tu.

Geçen yıl kavun, karpuzun dönümünün 300 liraya zor satıldığını bu se-ne ise bir dekar ürünün 1000 liraya alıcı bulduğunu anımsatan Nartgün, “Bölgemizde kavun, karpuz hasadı haziran ayından itibaren başlar, ülkemizin her tarafından tüccarlar kavun karpuz almak için Yerköy, Sekili ve Çerikli’yi tercih eder. Çünkü bu bölgenin kavun karpuzu oldukça çok lezzetlidir. Bizler Yozgat-Ankara ili karayolu yol kenarında açtığımız tezgahımızda 10 yıldır devamlı kavun alan müşterilerimizin olduğunu biliyoruz. Bu da yöremizde üretilen kavunun, karpuzun lezzetli olduğunu gösteriyor. Her se-ne haziran ayında buraya tezgah açıyoruz ve aralık ayına kadar satış yapıyoruz. Allah’a şükür bu se-ne ürün fiyatları ve satışlardan memnunuz.” diye konuş-tu.

Cemil Acer’de 30 dekar tarlasında kavun hasadına başladığını söyleye-rek kavun ve karpuz satış fiyatının kendilerini oldukça mutlu ettiğini ifade etti.

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz’da Yozgat’ın kavun karpuz üretimi bakımındançok büyük öneme malik olduğunu ifade ederek, “ilçemizde bu se-ne kavun karpuz ekimi az yapıldı. Çünkü geçen se-ne çiftçi ürününü satamadığı için tarlasında kavunu karpuzu çürümeye bırakmıştı. Bu se-ne ise Yozgat ili ve ülke genelinde az ekim yapıldığı için oldukça değerlendi. Geçtiğimiz yıl Yerköy ilçemizde ve Sekili beldemizde 6-7 dekar kavun karpuz ekimi yapılırken bu se-ne ise tahmini 3 bin dekar ekim yapıldı. Buda fiyatların artmasına nede n oldu. Geçen se-ne karpuzun kilosu 10 kuruş, kavun ise 20 kuruştan alıcı bulamazken bu yıl karpuz 60-70 kuruşa, kavun ise 1 liraya alıcı bulabiliyor. Tabi bu durum çiftçimizi ve bizleri sevindirdi. Bilinçli bir şekilde kavun karpuz üretimi yapılırsa bundan çiftçimiz daha kazançlı çıkacaktır. Anca k bilinçsiz yapılan üretimde çiftçimiz zarar görecektir.” diye konuş-tu. konuştu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz