Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Katliam Karşısında Sessiz Kalanlar Yaşanan Zulümden Mesuldür
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:49:24
Katliam Karşısında Sessiz Kalanlar Yaşanan Zulümden Mesuldür

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Mısır’da yaşanan katliam karşısında sessiz kalanlar, buradaki yaşanan zulümden dolayı mesuldürler” diye konuş-tu.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Coomart Otorbayev ile görüştü. Bozdağ ve Otorbayev ikili görüşmenin ardından Türkiye Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Protokolü imza törenine katıldı.  Törenin arkasından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ, Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliamın hatırlatılarak, Olağan dışı hal ilanı ve […]

Katliam-Karsisinda-Sessiz-Kalanlar-Yasanan-Zulumden-MesuldurBaşbakan Yardımcısı Bozdağ, “Mısır’da yaşanan katliam karşısında sessiz kalanlar, buradaki yaşanan zulümden dolayı mesuldürler” diye konuş-tu.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Coomart Otorbayev ile görüştü. Bozdağ ve Otorbayev ikili görüşmenin ardından Türkiye Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Protokolü imza törenine katıldı. 

Törenin arkasından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ, Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliamın hatırlatılarak, Olağan dışı hal ilanı ve Batı’nın tepkilerini nasıl bulduğunun sorulması [r] sonucu, Mısır’da yaşananların bir “vahşet, zulüm ve katliam” olduğunu diye konuş-tu.

“Böylesi bir katliam karşısında, uluslararası toplumun gerek Arap Ligi’nin, gerek AB’nin gerek BM’nin, gerek islam işbirliği Teşkilatı’nın sessiz kalması en az bu katliam kadar düşündürücüdür” diyen Bozdağ, “Halbuki böyle katliamlar karşısında, uluslararası toplumun oluşturduğu, uluslararası örgütlerin ortak tavır koyması, insan yaşamına verilen değerin de bir gereğidir” şeklinde mesele ştu. 

Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bu örgütlerin esasında varlık nedenidir de. Hem Arap ülkelerinden bakıyoruz, yeteri kadar bir ses maalesef çıkmadı. Batı ülkelerinden hakeza öyle, başka ülkelerden de hakeza öyle. itidale çağıran yaklaşımlar var. ‘Bu yaptığınız cinayettir, bu yaptığınız katliamdır, bunları yapmayın. Bu zulümdür, yapan zalimdir’ diye tavır tartışmasız net bir biçimde ortaya konulması lazımken, sadece itidal çağrıları, sadece kınama ile yetinen yaklaşımlar var, bu da fevkalade yanlıştır. Net tavra ihtiyaç vardır. Burada insan onuru ayaklar altına alınmıştır, insan yaşamı yok edilmektedir. insana ait değerler yokedilmektedir. AB’nin insan haklarının evrensel değerlerinin heps i ayaklar altına alınmıştır. ޞimdiye kadar ‘insan hakları, demokrasi, milli irade, eşitlik…’ diyenler bütün bu değerleri yok eden, katleden, katleden, darbeci generallerin talimatları ile yapılan katliamlar karşısında sessiz kalmaları ya daseslerini bunları durdurabilir derecede kuvvetli bir şekilde ortaya koymamaları, bu hadi se karşısındaki mesuliyeti ortadan kaldırmaz. Mısır’da yaşanan zulüm ve katliam karşısında sessiz kalanlar, seyirci kalanlar, buradaki yaşanan zulümden, katliamdan dolayı mesuldürler. Tarih önünde de mesuldürler, politikaen de bu noktadaki olay ilerı durdurma gücü olup da hareket edip durdurmayanlar, tavır koymayanlar bundan sonra yaşanacaklar bakımındanda mesuliyetleri vardır. Ben bir kez daha uluslararası toplumu, insan onuruna, insan haysiyetine, insan yaşamına, insanlığın evrensel değerlerine, hukuka ve demokrasiye malik çıkmaya, Mısır karşısında bir takım çıkarlar, bir takım mevziler hesap ederek tavır almaktan öte en büyük çıkar olan insan yaşamından yana, insan onurundan yana tavır almaya davet ediyorum.”

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın açıklaması

Bozdağ, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) 11 maddelik açıklaması ile alaka-lı değerlendirmesinin sorulması sonucu de AKP’nin Türkiye’nin ve milletin partisi olduğunu belirt ti. 

AK Parti’nin Türkiye politikainin merkezinde bir parti olduğunu bildiren Bozdağ, “AK Parti merkezde bir politikai yürütmektedir. 11 yıllık iktidarı döneminde de Türkiye’nin demokrasisi, hukuku, her alandaki yapısı daha da güçlenmiştir” diye konuş-tu. 

Partilerinin bu başarısından rahatsız olanlar yer aldı ğınu anımsatan Bozdağ, şu değerlendirmeleri yaptı:

“AK Parti ile milletimiz arasındaki sevgi bağlarını koparmak arzulayanlar var. Cemaatle, AKP arasını bozmak için oldukça çok uğra ş verenler, gayret, mesai sarf edenler  var. Kendilerince oradan, buradan bir şey uyduranlar var. Bunları biz gayet iyi biliyoruz. Ben cemaatin de oldukça çok çok iyi tanıdığını biliyorum, tahmin ediyorum. Dolayısı ile bunlar beyhude uğraşıyorlar. Abesle iştigal ediyorlar. Cemaatle AKP arasında bir fitne ateşi yakmayı başaramayacaklardır.”

Demokrasi paketi

Üzerinde çalışılan Demokrasi Paketi’nde Romanlar ve Süryaniler ile alaka-lı birtakım adımlar atılacağına dairhaberler çıktığının anımsatılarak, “Ana dilde eğitimin yolunun açılacağı ve çingene lafının ders kitaplarından çıkacağı yönünde birtakım haberler var. Böyle bir şey söz konusu mu?” sorusu sonucu Bozdağ, Demokrasi Paketi ile alaka-lı çok büyük çalışmanın yapıldığının bilindiğini belirt ti. 

ޞu anda çalışmaların devam ettiğini ve ayrınntıları konusunda kamuoyuna bir izah yapılmadığını hatırlatan Bozdağ, şunları belirt ti:

“Gazetelerin, bu meselede çalışanların bir takım beklentilerden ya daelde ettikleri birtakım bilgilere dayalı yaptıkları yorumları var. Oradan kaynaklı bir şey. Bunun ayrınntıları ileriki günlerde paylaşılacaktır, o zaman daha rahat konuşabileceğiz. Yalnız ‘çingene’ kelimesiyle alaka-lı biliyorsunuz bu meselede biz adım attık daha önce. Roman Çalıştayı yapıldıktan sonraki süreçte biz Roman kardeşlerimizi 2.ten ne kadar kelime ve ifade varsa hukukumuzda, bunların tamamını temizleyen yasal düzenlemeyi yaptık. ޞu anda zaten bizim hukukumuz içerisinde ‘çingene’ kelimesi geçmemektedir.”

CHP milletvekillerinin fişlendiği iddiası

CHP milletvekillerinin fişlendiği iddiası ile alaka-lı izahatların hatırlatılarak, buna dairbir araştırma yapılıp yapılmadığının sorulması sonucu de Bozdağ, “Bu bir iftiradır. Anamuhalet partisi birtakım bazı gündem sıkışması olduğun da böyle iftiralar ortaya koyuyor” diye konuş-tu. 

Bozdağ, şunları belirt ti:

“Onun dışında gazetelere yansıyan şekliyle, herkes hakkında birileri bir şeyler yazabilir. Bugün internet üzerinden, başka yerden yazılar yazabilirler. Ondan sonra bunlar doğru mu eğri mi tartışmadan, konuşmadan ‘kim yaptı, nasıl yaptı’ ona dair bir değerlendirme yapmadan itham etmek dürüst bir politikaçiye yakışabilir bir tavır değildir. Buradan bir kez daha söylüyorum. Bu açık bir iftiradır, bizim böyle bir şey yapmamız, yaptırmamız hiçbir şekilde söz konusu değildir. Böyle bir şeye göz yummamız da söz konusu değildir. Kim yaparsa, yaptırırsa, biz zaten onunla alaka-lı gerekeni yaparız, yaptırırız. daha önce de hatırlarsınız Sayın Önder Sav, ‘bizi dinlediler’ diye kamuoyunun önüne çıkmıştı, hatta AKP’yi hükümeti suçlayan yaklaşımlarda bulunmuştu. Daha sonra gördük ki anladık ki Sayın Sav kendi, kendini dinletmiş. Telefonu açık bırakmış, ondan sonra konuştuğu şa-hıs onu kayda almış, sonra da kamuoyuna açıklamış. Ama dikkat edin, o günde yine partimizi ve hükümetimizi, iftira ile töhmet altında bırakan açıklamalar, genel başkan düzeyinde ve parti yöneticileri düzeyinde yapıldı. Daha sonra araştırması yapıldı bunun ve Meclis’te bu meselede incele-me Komisyonu kuruldu ve gerçekler görül-dü.”
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz