Katarakt Ameliyatı Kampanyalarına Dikkat
Gönderen: admin Tarih: 27 Ağu, 2013 At 10:42 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Katarakt-Ameliyati-Kampanyalarina-DikkatKatarakt ameliyatı kampanyalarına dikkat…
Türk Oftalmoloji Derneği, katarakt Ameliyatı kampanyalarına karşı misafiri uyardı.
İstanbul ili – Türk Oftalmoloji Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, kataraktın sık görülen bir hastalık olması nedeni ile birtakım sağlık kuruluşları ve şahıs-lar tarafından istismar edildiği söylen di. Dernek ifadesinde şu ifadelere yer verildi:

” Son günlerde yazılı ve görsel medyada, ticari kaygıların ön planda
Reklam Alanı
tutulduğu ve esasta görevli olmayan birtakım şahısla-rın kamuoyunu yanlış bilgilendiren izahatları görülmektedir. Bunlardan biri de katarakt ameliyatı sayısı ve bunların yüzde 80’inin gereksiz olduğu yönündeki açıklamadır. Ülkemizde gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sayısı birtakım özel sağlık kuruluşlarınca ifade edildiği gibi milyonlarca değil, 400 bin civarındadır. 2012 yılında gerçekleştirilen bu ameliyat sayısı, giderek zenginleşen ve ortalama yaşamın uzadığı bir ülkede nüfusla karşılaştırdığımız zaman yüksek değildir. Çünkü katarakt, ileri yaşların hastalığı şeklinde önplanaçıkmaktadır. Gereksiz ameliyat yapılması hususunda göz hekimi olmayan birisinin değerlendirmesini önemliye alma olanağı yoktur. Bu husus tamamen hekimlerin tıbbi değerlendirmesi çerçevesindeki bir konudur.”

Katarakt tedavisinin “ticarileştirilmesine” yönelik birtakım kampanyaların kaygı ile izlendiği bildirilen açıklamada, “4 bine yakın göz hekiminin tek temsilcisi olan Türk Oftalmoloji Derneği olarak, tanıtım etiğine ve sağlık etiğine uymayan birtakım kampanyaları şiddetle kınıyor ve bu alanda herkesi sağduyulu olmaya ve ticari kaygılardan uzak durmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

MAĞDUR OLAN HASTA NE YAPMALI?

Açıklamada, bu kampanyalarda mağdur olan hastaların ellerindeki makbuz ve belgeler ile derneğe başvurmaları halinde Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği, Reklam Kurulu, RTÜK ve yargı organları nezdinde girişimlerde bulunulacağı söylen di.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Ülkemizde katarakt ameliyatlarının, ne reklama ne de kampanyaya ihtiyacı var. Ülkemizde 68 üniversite hastanesinde ve 28 tanesi eğitim hastanesi olmak üzere oldukça çok sayıda kamu hastanesinde ve geniş bir özel kurum yelpazesinde bu işlem yüzlerce göz hekimimiz tarafından en yüksek kalitede ve başarı ile yaygın şeklinde yapılmaktadır. Bu nede n le sanki bu alanda bir sıkın-tı varmış ve özel bir kuruluş bu proble-mi çözecekmiş gibi bir algı yanılsaması yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu ülkede bu tür hususlarda proble-mi saptayabilir ve çözüm bulabilir otoriteler Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>