Karaoğlan Filminin Yönetmeni Kim

12 Oca 2013 Cts 11:45
Bu haber 1.133 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Karaoglan Filminin Yonetmeni Kim Karaoğlan Filminin Yönetmeni Kim Çektiği her dizi reyting rekorları kırdı: ‘Aliye’, ‘Binbir Gece’, ‘Aşk ve Ceza’… Yönetmen Kudret Sabancı iki yı l aradan sonra bu kez bir filmle gündemde: ‘Karaoğlan’. Film 11 Ocak’ta vizyona girdi.


.’ Sabancı ile Tempo Dergisi konuştu.Neden ‘Karaoğlanı filme almak istediniz?
Suat Yalaz, Karaoğlanı 1960larda çizmeye başladı. Bugün 50nci yılında. Dünyada 50 yıldır varolan nadir çizgi romanlardan biri. Günümüzün olduğu kadar geleceğin de kahramanı. Biz bu filmi, Türklüğün kötü bir şeymiş gibi olarak algılandığı dönemde yaptık. ‘Arapçılık dayatmasının göbeğinde yaptık. Türk, iyi bir şey, oldukça oldukça çok iyi bir şey.Milliyetçi misiniz?
Elbette! Vatanını seven herkesin olması gerektiği kadar milliyetçiyim. Dünyada kanın gövdeyi götürdüğü şu günlerde bu vatana sahip çıkmak, her şeyden evve l bu toprakları bize armağan eden atalarımıza, Cumhuriyeti bize armağan eden dedelerimize borcumuz.Neden çizgi romanı filme almak?
ޞu anda dünya sineması da çizgi romandan besleniyor. Batman, X-Men gibi çizgi romanlar sinema ekranında. Türkiye de aynı noktaya gidiyor.‘Karaoğlan yeni bir tartışma yaratır mı?
Öyle bir niyetimiz yok ama tartışmaların tam içinde; çünkü bir Türkü anlatıyor. Osmanlıda da Türk ikinci sınıf vatandaştı. Ecdadımız denilen adamların neredeyse hepsini n annesi Hıristiyan. Hikâyenin geçtiği dönemde Türkler, islamiyetle yeni tanışıyor.Bu detayları ne kadar göreceğiz filmde?
Bu, dini bir film değil. Karaoğlanın dünyasını çizgi romanlardan ve eski filmlerden aldık ama farklı olarak tarihi gerçeklere oturttuk. Son dönemde Türk tarihi Osmanlıdan ibarettir gibi bir algı oluştu. Oysa gerçekte Selçuklular da Oğuzlar da, Orta Asya da Türk tarihine ait.Filmin, 12 milyon TLlik dev bir bütçesi var.
Dönem filmi olduğu için bütçe o kadar büyüdü. Koskoca bir Moğol, Selçuklu, Altınordu ve Gürcü ordusu var.Neden böyle dev bir prodüksiyon tercih ettiniz?
Türk sinemasının böyle filmlere ihtiyacı var. ‘Fetih 1453 o kapıyı açtı ve yapımcılara cesaret verdi. Televizyonda da ilerledik. Eskiden daha düşük bütçeli diziler yapılıyordu. Yapımcılar bütçe ne kadar artarsa kalitenin o kadar yükseldiğini gördüler. ޞimdi bütü n dünyaya dizi film satıyoruz. Sadece ‘Muhteşem Yüzyıl bile pek oldukça çok ülkeye satılıyor. Ülkenin tanıtımı açısından da bu oldukça oldukça çok faydalı.Ama ‘Muhteşem Yüzyılın yayından kalkması için de kanun teklifleri hazırlanıyor. Buna yorumunuz ne?
Onlar siyasi numaralar, o konu ayrı. Orada dizi film yapılıyor, ecdadımızla ne alakası var? ‘Muhteşem Yüzyılın çıkış noktası ingilterede yayınlanan ‘Tudors dizisi, Anca k orada Vay! Ecdadımıza hakaret ediyorsunuz diyen olmadı. Siyaset, sadece sanata bulaşmıyor, yatak odamıza kadar girdi. Kaç çocuk doğurmamız ve kürtaja kadar ne yapmamız gerektiği söyleniyor.‘Aşk ve Ceza dizisinden sonra iki yı l görünmediniz. Piyasa hareketliyken sebe p geri çekildiniz?
Bir yandan Karaoğlanı hazırlarken ötek i yandan da çekimlerine önümüzdeki yı l başlayacağımız yeni televizyon dizimizin senaryo ve hazırlık çalışmalarını sürdürdük.Yeni dizinizle ilg i lı ayrıntı var mı?
Türk televizyon tarihinin en büyük dizisi olacak. oldukça oldukça çok büyük bir aşk hikâyesi… 1912de Selanikte başlayıp 1922de izmirde biten bir dizi. ilk sezonu Osmanlı imparatorluğunun çöküşüne, ikinci sezonu Cumhuriyetin kuruluşuna denk geliyor.ismini koydunuz mu?
‘Ateş Altında Aşk.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...