Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kapadokya
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:32:54
Kapadokya

Kapadokya…Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor. Kazı Başkanı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı […]

KapadokyaKapadokya…
Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.
Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.

Kazı Başkanı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel ޞenyurt, AA muhabirine verdiği demeçte, Gülşehir’e bağlı Ovaören beldesi [r] içerisinde bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük’de 2013 yılı sene-si kazılarına üniversiteden 20 kişilik teknik ekip ve 30 işçiyle 1 Ağustos’ta başladıklarını belirt ti.

Eylül ayı sonuna kadar sürecek çalışmalarda toprak altındaki mimarileri ve surları gün ışığına çıkarmaya devam edeceklerini anlatan ޞenyurt, bu yılki kazılarda yazılı bir belge bulmayı umut ettiklerini dile getirdi.  

ޞenyurt,  bu se-ne çalışmaların sonunda Ovaören’de antik bir kentin ehemmiyetli kısmının görüleceğini ifade etti.

“Kapadokya’nın en eski yerleşimleri”

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atakan Akçay da Ovaören’de bulunan antik kentin geçmişinin milattan ev-vel 8 bin 500 yıllarına dayadığını, bu kentin Kapadokya ve Nevşehir ili tarihi bakımındanoldukça çok ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Yassıhöyük ve batısında bulunan Topakhöyük kısmındaki kazıların eş zamanlı şeklinde devam ettiğini ifade eden Akçay, bu iki antik kentin Kapadokya’nın en eski yerleşim yeri olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar yürüttükleri çalışmalarda eski Hitit dönemine ait M.Ö tahmini bin 600, bin 650 yıllarına kadar gitmiş olan bir televizyon dizilimin söz konusu olduğunu anımsatan Akçay, şöyle devam etti.

“Bunun üzerinde Hitit devleti dönemi ve daha sonra Demir Çağ, Erken, Orta ve Geç Demir Çağı olmak üzere milattan ev-vel 250 – 300 yıllarına kadar sürüyor. Yassıhöyük’ten daha erken döneme bakarsak karşı taraftaki Topakhöyük’ün teras kısmındaki alanda yapılan kazılarda Erken Tunç birinci döneminin başları Geç Çağın bitiminin son dönemine kadar inilmiş durumda.”

“5 bin se-ne önceye kadar kesin kanıtlar var”

Bugüne kadar yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler hakkında da bilgi veren Akçay, çıkartılan bütü n eserleri titizlikle inceleyip, kayıtlarını yaparak, Nevşehir ili Müze Müdürlüğüne teslim ettiklerini söyledi.

Günümüzden tahmini 5 bin se-ne öncesine kadar kesin kanıtlar olduğunu anımsatan Akçay, şunları belirt ti:

“Kalkolitik dönem başları ve Neolitik Dönem yani günümüzden 8 bin – 8 bin 500 se-ne öncesine kadar uzanan Nevşehir’in en eski yerleşim alanı içerisindeyiz. Yassıhöyük kısmı yüzeyden başlamak üzere tahmini 3-3,5 m derinden yapılmışnlikte Demirçağ dolgusuna malik bir kazı alanı. Demir Çağ dönemi millatan ev-vel bin 200 ve bin 300 yıllarına rastlıyor. Burası Orta Demir Çağ’ında, Kapadokya’nın da içerisinde bulundu ğu Tabay ülkesinin ehemmiyetli kentlerinden bir tanesi.  Neden kent? Çünkü şehir tahmini bin 250 m uzunluğunda bir sur ile çevrili. Bin 250 metrelik surun 750 msi yığma taştan oluşuyor. Kentin üzerinde oluşmuş 5 mlik toprak tabakada sondaj çalışması yaparak, Eski Hitit dönemine ulaşmayı düşünüyoruz.”

 “Kapadokya’nın dip tarihi”

Nevşehir ili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mevlit Coşkun da Ovaören’de bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük’te bulunan Hitit dönemine ait antik kentin Kapadokya bölgesinin dip tarihi olduğunu belirt ti.

Prof. Dr. ޞenyurt başkanlığında 6-7 yıldır devam eden kazı çalışmasını dönem dönem ziyaret ettiklerini ifade eden Coşkun, ޞenyurt’tan bilgi aldıklarını ve kazı çalışmalarında oluşabilir sorunlara çözüm üretmeye gayret gösterdiklerini söyledi.

Ovaören kazılarının Kapadokya bölgesinde yapılan tek Ön Asya kazısı olduğunu vurgulayan Coşkun, “Bir dönem Ürgüp’e bağlı Sobesos (ޞahinefendi) köyünde bir kazı yapıldı. Ama bu kazı klasik döneme ait bir kazıydı. ޞimdi Ön Asya bakımındanoldukça çok ehemmiyetli bir kazı alanındayız. Kapadokya’nın dip tarihi bakımındanHititlere kadar uzanan önemi buradaki kazı sonuçlarından sonra ortaya çıkacağı düşüncesindeyiz. Müdürlük şeklinde burada yürütülen kazıları önemsiyoruz” diye konuş-tu.

AA – Dilaver Can – Murat Asil
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz