Kapadokya

27 Ağu 2013 Sal 10:32
Bu haber 846 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kapadokya KapadokyaKapadokya…
Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.
Nevşehir ili ve Kapadokya’nın tarihini 8 bin 500 se-ne öncesine götürecek Ovaören beldesindeki kazılarda, bu se-ne bir antik şehrin ehemmiyetli bölümünün ortaya çıkarılması planlanıyor.

Kazı Başkanı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel ޞenyurt, AA muhabirine verdiği demeçte, Gülşehir’e bağlı Ovaören beldesi


içerisinde bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük’de 2013 yılı sene-si kazılarına üniversiteden 20 kişilik teknik ekip ve 30 işçiyle 1 Ağustos’ta başladıklarını belirt ti.

Eylül ayı sonuna kadar sürecek çalışmalarda toprak altındaki mimarileri ve surları gün ışığına çıkarmaya devam edeceklerini anlatan ޞenyurt, bu yılki kazılarda yazılı bir belge bulmayı umut ettiklerini dile getirdi.  

ޞenyurt,  bu se-ne çalışmaların sonunda Ovaören’de antik bir kentin ehemmiyetli kısmının görüleceğini ifade etti.

“Kapadokya’nın en eski yerleşimleri”

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atakan Akçay da Ovaören’de bulunan antik kentin geçmişinin milattan ev-vel 8 bin 500 yıllarına dayadığını, bu kentin Kapadokya ve Nevşehir ili tarihi bakımındanoldukça çok ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Yassıhöyük ve batısında bulunan Topakhöyük kısmındaki kazıların eş zamanlı şeklinde devam ettiğini ifade eden Akçay, bu iki antik kentin Kapadokya’nın en eski yerleşim yeri olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar yürüttükleri çalışmalarda eski Hitit dönemine ait M.Ö tahmini bin 600, bin 650 yıllarına kadar gitmiş olan bir televizyon dizilimin söz konusu olduğunu anımsatan Akçay, şöyle devam etti.

“Bunun üzerinde Hitit devleti dönemi ve daha sonra Demir Çağ, Erken, Orta ve Geç Demir Çağı olmak üzere milattan ev-vel 250 – 300 yıllarına kadar sürüyor. Yassıhöyük’ten daha erken döneme bakarsak karşı taraftaki Topakhöyük’ün teras kısmındaki alanda yapılan kazılarda Erken Tunç birinci döneminin başları Geç Çağın bitiminin son dönemine kadar inilmiş durumda.”

“5 bin se-ne önceye kadar kesin kanıtlar var”

Bugüne kadar yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler hakkında da bilgi veren Akçay, çıkartılan bütü n eserleri titizlikle inceleyip, kayıtlarını yaparak, Nevşehir ili Müze Müdürlüğüne teslim ettiklerini söyledi.

Günümüzden tahmini 5 bin se-ne öncesine kadar kesin kanıtlar olduğunu anımsatan Akçay, şunları belirt ti:

“Kalkolitik dönem başları ve Neolitik Dönem yani günümüzden 8 bin – 8 bin 500 se-ne öncesine kadar uzanan Nevşehir’in en eski yerleşim alanı içerisindeyiz. Yassıhöyük kısmı yüzeyden başlamak üzere tahmini 3-3,5 m derinden yapılmışnlikte Demirçağ dolgusuna malik bir kazı alanı. Demir Çağ dönemi millatan ev-vel bin 200 ve bin 300 yıllarına rastlıyor. Burası Orta Demir Çağ’ında, Kapadokya’nın da içerisinde bulundu ğu Tabay ülkesinin ehemmiyetli kentlerinden bir tanesi.  Neden kent? Çünkü şehir tahmini bin 250 m uzunluğunda bir sur ile çevrili. Bin 250 metrelik surun 750 msi yığma taştan oluşuyor. Kentin üzerinde oluşmuş 5 mlik toprak tabakada sondaj çalışması yaparak, Eski Hitit dönemine ulaşmayı düşünüyoruz.”

 “Kapadokya’nın dip tarihi”

Nevşehir ili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mevlit Coşkun da Ovaören’de bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük’te bulunan Hitit dönemine ait antik kentin Kapadokya bölgesinin dip tarihi olduğunu belirt ti.

Prof. Dr. ޞenyurt başkanlığında 6-7 yıldır devam eden kazı çalışmasını dönem dönem ziyaret ettiklerini ifade eden Coşkun, ޞenyurt’tan bilgi aldıklarını ve kazı çalışmalarında oluşabilir sorunlara çözüm üretmeye gayret gösterdiklerini söyledi.

Ovaören kazılarının Kapadokya bölgesinde yapılan tek Ön Asya kazısı olduğunu vurgulayan Coşkun, “Bir dönem Ürgüp’e bağlı Sobesos (ޞahinefendi) köyünde bir kazı yapıldı. Ama bu kazı klasik döneme ait bir kazıydı. ޞimdi Ön Asya bakımındanoldukça çok ehemmiyetli bir kazı alanındayız. Kapadokya’nın dip tarihi bakımındanHititlere kadar uzanan önemi buradaki kazı sonuçlarından sonra ortaya çıkacağı düşüncesindeyiz. Müdürlük şeklinde burada yürütülen kazıları önemsiyoruz” diye konuş-tu.

AA – Dilaver Can – Murat Asil
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...