Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kanada İle Ulaştırmada İşbiriliği Kararı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:32:37
Kanada İle Ulaştırmada İşbiriliği Kararı

Kanada ile ulaştırmada işbiriliği kararı…Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Fast’ı kabulünde, ulaştırma alt yapılarının geliştirilmesi konusunda işbirliğini artırma kararı aldıklarını anlattı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ticareti geliştirmenin en ehemmiyetli şartının ülkeler arasında iyi bir ulaşım ve iletişim alt yapısı kurulmasına bağlı olduğunu bildirerek, “Taşıma olmayınca ticaret olmaz. Ulaşımla alaka-lı varolan alt yapımızı, […]

Kanada-ile-Ulastirmada-isbiriligi-KarariKanada ile ulaştırmada işbiriliği kararı…
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Fast’ı kabulünde, ulaştırma alt yapılarının geliştirilmesi konusunda işbirliğini artırma kararı aldıklarını anlattı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ticareti geliştirmenin en ehemmiyetli şartının ülkeler arasında iyi bir ulaşım ve iletişim alt yapısı kurulmasına bağlı olduğunu bildirerek, “Taşıma olmayınca ticaret olmaz. Ulaşımla alaka-lı varolan alt yapımızı, ilişkilerimizi, yeni işbirliği alanlarıyla, karşılıklı yeni yatırımlar ile geliştirmek ihtiyacı olduğunu ifade etmek isterim” diye konuş-tu.

Bakan Yıldırım, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Edward Fast, bakalık toplantı salonunda kabul etti. Yıldırım, misafi r Bakan ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, mayıs ayında Almanya’da yapılan Uluslararası Ulaşım Forumu’nda alaka-lı bakanlar ile yapılan görüşmelerde, ulaştırma alt yapılarının geliştirilmesi konusunda işbirliğini artırma kararı aldıklarını anlattı.

Kanada Senato Komitesinin de hükümete, Türkiye ile daha fazla altyapı, ulaşım ve ticari tavsiyelerde bulunduklarını anımsatan Yıldırım, “Kanada ile ulaşım altyapısı ve ulaşım araçları ile bilişim konularında oldukça çok ehemmiyetli işbirliği fırsatlarımız mevcuttur. Bombardier, demiryolları ve havacılık alanlarında ehemmiyetli geçmişi var. Türkiye ile de özel olarak birtakım alt yapı tasarımlerinde aktif şeklinde belediyeler ile çalışmaya sürüyorlar” diye konuş-tu.

Kanada ile Türkiye’nin ticaretinin geliştiğine dikkati çeken Yıldırım, Geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar olan ticaretin bu se-ne biraz daha arttığını ancak iki ülkenin potansiyelleri dikkate alındığında bu rakamların gerçek potansiyeli yansıtmadığını belirt ti.

Ticareti geliştirmenin en ehemmiyetli şartının ülkeler arasında iyi bir ulaşım ve iletişim alt yapısı kurulmasına bağlı olduğunu anımsatan Yıldırım, “Taşıma olamayınca ticaret olmaz. Dolayısı ile biz, taşımacılığı, ulaşımı bir ticaret şeklinde görmüyoruz. Ticaretin, ekonomik ve turizm ilişkilerinin ülkeler arasında gelişmesi için bir araç şeklinde kabul ediyoruz. Ulaşımla alaka-lı var olan alt yapımızı, ilişkilerimizi, yeni işbirliği alanlarıyla, karşılıklı yeni yatırımlar ile geliştirmek ihtiyacı olduğunu ifade etmek isterim” diye konuş-tu.

Konuk Bakan Fast ise Türkiye ile Kanada’nın ticari ilişkilerini gelişmek maksadı ile burada olduğunu ifade ederek, dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile iki ülkenin ticari ilişkilerini nasıl güçlendireceklerini görüştüklerini belirt ti. ikili ticaretin son iki yılda yüzde 50 artış göstererek, 2 milyar dolara ulaştığını anlatan Fast, “Ancak bu rakam iki ülkenin potansiyelinin çok altında. Ulaşım ve iletişim alanında nasıl daha iyi ikili ilişkileri geliştirebiliriz, bunları görüşmek isterim” diye konuştu.

Bakanların birbirlerine karşılıklı hediye vermesinin arkasından görüşme, basına kapalı olan devam etti.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz