FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Kadifekale
Kadifekale

İzmir ili Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki gecekondular arasında kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarabilmek için 11 milyon TL’lik kamulaştırma yaptı, 28 binanın yıkımını gerçekleştirdi. Geçmişi 8 bin 500 sene-ye uzanan, izmir’in tarihi mirasının ortaya çıkarılması ve korunmasına yönelik [r] çalışmalar aralıksız sürüyor. İzmir ili Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadifekale’deki Antik Roma Tiyatrosu’nun gün yüzüne […]

Kadifekale
İzmir ili Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki gecekondular arasında kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarabilmek için 11 milyon TL’lik kamulaştırma yaptı, 28 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Geçmişi 8 bin 500 sene-ye uzanan, izmir’in tarihi mirasının ortaya çıkarılması ve korunmasına yönelik [r] çalışmalar aralıksız sürüyor. İzmir ili Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadifekale’deki Antik Roma Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkarılması maksadı ile başlattığı kamulaştırmalarda bugüne kadar 10 milyon 940 bin 532 TL lira bedeli ödendi. Kadifekale’de gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun çıkarılması için tahmini 12 bin 972 mkarelik alan üzeri içerisinde bulunan 164 adet parsel için İzmir ili Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma kararı alınmıştı. Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 98 parseli kapsayan 8 bin 901 mkarelik alanın tapusunu aldı. Bölgedeki yıkımlarına da başlayan Belediye, bugüne kadar 28 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yüzey araştırması yapılarak tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile Antik Tiyatro’nun gerçek yeri tam şeklinde belirlen-di. İzmir ili 1 No’lu Kültür ve doğa Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulan ‘Antik Tiyatro ve Kadifekale 1. Derece Arkeolojik SiT Alanının Genişlemesi’ önerisi kurul tarafından kabul edildi ve tiyatro ile Kadifekale’nin 1. derece arkeolojik SiT alanı genişledi. Bunun sonucunda, antik tiyatro alanında bilimsel kazı çalışmalarının gerçekleştirilmesi, Kadifekale ve Antik Tiyatro’nun kente kazandırılması maksadı ile imar plan revizyonları yapıldı, yeni imar planları hazırlandı. ayrıyetten, bölgede yaşayan misafirin bilgilendirilmesi, katılımı ve görüşlerini almak için toplantı düzenlendi.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • alabalık kadife kale

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz