FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

İşte SBS Yerine Gelecek Sistem
İşte SBS Yerine Gelecek Sistem

SBS’nin kaldırılması ile birlik-te yerine gelecek sistem belirlendi.SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemde Türkçe, Fen, Matematik, inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü’nden sınavlar aralık ve nisan ayı sonunda yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eylül ayında açıklayacağı, SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemin ayrınntıları görül-dü. Buna göre sınav, “Türkçe”, “Matematik”, “Fen ve Teknoloji”, [r] “inkilap Tarihi […]

iste-SBS-Yerine-Gelecek-SistemSBS’nin kaldırılması ile birlik-te yerine gelecek sistem belirlendi.
SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemde Türkçe, Fen, Matematik, inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü’nden sınavlar aralık ve nisan ayı sonunda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eylül ayında açıklayacağı, SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemin ayrınntıları görül-dü. Buna göre sınav, “Türkçe”, “Matematik”, “Fen ve Teknoloji”, [r] “inkilap Tarihi ve Atatürkçülük”, “Yabancı Dil” ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinden yapılacak. Sınava giremeyen öğrenci 1 hafta sonra telafi sınavına girebilecek. Testlerde yanlışlar doğruyu götürmeyecek.

Vatan’ın ulaştığı bilgiye göre yeni sistem pek çok yeniliği de birlikt einde getiriyor.

Son dakika değişikliği olmazsa, yeni sistem şöyle işleyecek:

– DiN KÜLTÜRÜ DE ORTAK SINAV: Ortaokul 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel şeklinde yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi merkezi sınav şeklinde gerçekleştirilecek. Sınavlar temel dersler olan “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Matematik”, “T.C. inkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, “Yabancı Dil”, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerini içerecek.

– ARALIK VE NiSAN’DA: Sınavlar Aralık ve Nisan ayı sonunda ve o zamana kadar işlenilen müfredata uygun meselelerden yapılacak. Merkezi sınavlar her ders için ayrı ayrı yapılacak.

– YANLIޞLAR DOĞRULARI GÖTÜRMEYECEK: Sınavda çoktan seçmeli sorular (4 seçenekli) sorulacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. 3 sınavı olan derslerden 2. sınav, 2 sınavı olan derslerden ise 1. sınav merkezi şeklinde yapılacak.

– BAޞKA ÖĞRETMENLE: Öğrenciler kendi okullarında (olağanüstü haller dışında) sınava girecekler. Sınav salon başkanları ve gözetmenler, görevliy-dikları okulun dışında deği-şik bir okulda görev yapacaklar. Sınav görevlendirmeleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

– TELAFi: Geçerli bir özrü sebebi ile sınava giremeyen öğrenciler için sınavı takip eden haftada telafi sınavı yapılacak. Telafi sınavı, il ve ilçe merkezindeki sınav merkezlerinde yapılacak, öğrenciler bu sınava kendi okullarında giremeyecek.

– ÖĞRETMEN NOTU YÜZDE 40 ETKiLi: Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puanlar yüzde 60 oranında etkileyecek.Öğretmeni tarafından verilen notlar ise yüzde 40 şeklinde etki edecek.Yerleştirme ortalaması bulunacak.

– HER se-ne deği-şik: Öğrencilerin 6. sınıftaki puanları yüzde 10, 7. sınıftaki puanları yüzde 20, 8. sınıftaki puanları da yüzde 70 oranında etki edecek. 6, 7 ve 8. sınıfların se-ne sonu başarı puanlarının ağırlıklandırmasına göre oluşan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim basamağında devam edeceği okulu belirleyecek. Öğrencilerin gitmek rica ettikleri okullara yönelik şeklinde yaptıkları tercihler, puan esasına göre ve şeffaf bir şekilde değerlendirilecek ve liselere merkezi yerleştirme gerçekleştirilecek.

Devamsızlık dahi etkili

Liseye yerleştirmede puanların eşit olması halinda “Tercih önceliği”, “Sırası ile 8, 7 ve 6. sınıflardaki se-ne sonu Başarı puanı yüksekliği”, “Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı”, “Doğum tarihinin daha sonra olması”, “Tercih başvuru tarihi itibarı ile öğrencinin ikametine yakınlık hali”na bakılacak.

MEB, okullarda yapılabilir sınavlarda “yazılı” uygulamasından geçici bir zaman vazgeçti. Sistem oturana kadar merkezi sınavlar test şeklinde yapılacak. Sistemin oturmasının arkasından ise merkezi sınavların yazılı şeklinde yapılması hedefleniyor. Testlerdeyanlışlar da doğruları götürmeyecek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz