Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Iron Maiden Konseri Başlı Başına Bir Deneyim
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:07:55
Iron Maiden Konseri Başlı Başına Bir Deneyim

inönü Stadında bu akşam sahne alabilir Iron Maiden’ın solisti Bruce Dickonson’la Moskova’da konuştuk.Ş�imdiye dek 85 milyondan fazla kaset satan tarihin başarılı Heavy Metal gruplarından Iron Maiden, bu gece 3. kez İstanbul ilinde olacak. ilk kez 1998’de Açıkhava Tiyatrosu’nda çalmışlardı. Yine tarihin başarılı rock solistlerinden biri şeklinde gösterilen Bruce Dickonson’ın gruptan ayrıldığı döneme rastlasa da, 80’lerin […]

Iron-Maiden-Konseri-Basli-Basina-Bir-Deneyiminönü Stadında bu akşam sahne alabilir Iron Maiden’ın solisti Bruce Dickonson’la Moskova’da konuştuk.
Ş�imdiye dek 85 milyondan fazla kaset satan tarihin başarılı Heavy Metal gruplarından Iron Maiden, bu gece 3. kez İstanbul ilinde olacak.

ilk kez 1998’de Açıkhava Tiyatrosu’nda çalmışlardı. Yine tarihin başarılı rock solistlerinden biri şeklinde gösterilen Bruce Dickonson’ın gruptan ayrıldığı döneme rastlasa da, 80’lerin ortasında [r] “oğlum satanist değilsin di mi?” sorularına muhattap olan benim kuşağım için bir rüya gerçek olmuştu. 2011’de Küçükçiftlik Park’ta son albümleri The Final Frontier kapsamında verdikleri konser ise rüya gibiydi. Çünkü Bruce Dickonson sesi kadar güçlü sahne hakimiyetiyle oradaydı.

Iron Madien’ın Türkiye öncesinde duraklarından biri olan Moskova’da kendisiyle elllerim ayaklarım titreyerek konuştum.

Merhaba. Son İstanbul ili konseri biz hayranlarınız için yaşamımızın en ehemmiyetli gecelerinden biriydi. En azından benim için sizi sahnede izlemek 25 yıllık bir düştü. Sizin izlenimleriniz neydi?

Açıkçası neyle karışılaşacağımızı, ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk ama harika bir akşamdı. yenide n dönmek güzel olacak. Bu yaz İstanbul ilinde otoriterle sıkıntı-lar yaşandığını biliyorum ama bütü n bunları aşıp bir araya gelerek küçük bir kutlama yapabileceğimiz için de oldukça çok mutluyum.

Arap Yarımadası’ndan Güney Amerika’ya dünyanın hemen hemen her yerinde 2 binden fazla konser verdiniz. oldukça çok deği-şik kültürden insanlar ile bir araya geliyorsunuz. Evrensel Iron Madien kültürü ile bütü n bunlar nasıl bir araya geliyor?

Dubai’de ve ayrıyetten bir oldukça çok müslüman ve Asya ülkesinde konserler verdik. Her yerde herkesin hep bir ağızdan şarkılarımızı belirt tiğini gördük. Budist, hristiyan ya damüslüman olmanız farketmiyor. Iron Maiden herkesi birleştiriyor. Sanki herkes “Eddie (grubun şirin mi şirin maskotundan bahsediyor!) oldukça çok havalı” görüşünde birleşiyor. Bu da harika. Belki bu dünya hükümeti için bir zemin oluşturur. Düşünsenize Eddie de dünya hükümetinin başkanı olmuş mesela (kahkahalar ile gülüyor)

Konser vermeyi seviyorsunuz. 38 yıllık kariyenizinde yayımladığınız 37 kayıtın 11’i konserlerden. Video ve DVD’ler de cabası. Seyirci sizin için ne anlam ifade ediyor?

Prova yaptığımızda bizi görmelisiniz. sadece öylece dikilip şarkıları çalıyoruz ama öyle gruplar vardır ki, sahne giyisilerini giyip sanki gerçekten seyirci varmış gibi davranırlar. Biz kahvemizi yudumlayıp öylece dolanırız ortalıkta. Aynı şey sahnede yaptığımız provada da geçerlidir. Sahne kurulur ve şarkıların üzerinden sadece bir kez geçeriz. Ama oraya bir dinleyici kitlesi koyar iseniz, birdenbire bir çığlık gibi patlarız. O anda seyirci bizi var eder. Sihirden başka bir şey değildir bu. Bir Iron Madien konseri şarkıların çalınmasından ibaret değildir, başlı başına bir tecrübedir. Bu nede n le genç bir dinleyici kitlemiz olduğu için oldukça çok mutluyum. Aşağı baktığımda morukları görmek istemem açıkçası. (gülüyor)

Öyle diyorsunuz ama grubun uzun kariyeri nedeni ile hayranlarınız bundan sonra kuşaklara yayılıyor. Az ev-vel dışarıda sırada bekleyen bir baba oğul gördüm mesela.

Evet doğru. Bunun farkındayım ama baba arkalarda bir yerde oturup bira içerken oğlu sahne önünde zıplıyor olacak. Eğer kendimi sahnede oradan oraya atabilir ve hırpalayacaksam aşağıda bağırıp çağıran çocukları görmeyi ve birlik-te çığlık atmayı tercih ederim.

2010 tarihli son stüdyo kasetinüz The Final Frontier 4 se-ne gibi rekor bir aradan sonra çıkmıştı. Yeni bir kaset çıkıp çıkmayacağı oldukça çok tartışıldı çünkü Steve Harris vakti zamanında “15 stüdyo kasetinden sonra bırakırız” demişti. Açıklamalara bakılırsa 16’ıncı stüdyo kaseti çıkabilir gibi…

Tabi yeni albüme de ihtiyaç var ve evet yeni bir kaset de yapacağız zaten ama ev-vel bu turu bitirmeliyiz. Artı olarak Maiden in England öylesine başarılı oldu ki. Her şeyi bitirip stüdyoya kapanmadan ev-vel daha ev-vel gitmediğimiz bütü n şehirlere gitmek isitiyoruz.

Hayranlarınız da bu turneyle alaka-lı şeklinde sizinle aynı fikirde. Setlist için en iyisi diyorlar. Seventh Son of a Seventh Son of a Seventh Son ağırlıklı bir best of sözkonusu…

Setlistten oldukça çok menunum. Bence gerçekten Olağan dışı. Söylemesi oldukça çok zor olmasına rağmen oldukça çok seviyorum. Çünkü peşepeşe oldukça çok sayıda tempolu şarkı var. Ama başka bir oldukça çok harika şarkımız da var. Sanırım ilerleyen dönemde bunun gibi setlistler oluşturacağız.

Solo kariyeriniz ne alemde?

Bir süredir yeni şarkılar yazıyorum. Bir kaç demo da söyledim. Turne bittikten bir kaç ay sonra yeni bir solo kaset çıkarmak istiyorum. Bu da Iron Maiden’la yeni stüdyo kasetine başlamadan hemen ev-vel olabilir sanırım. Sonra da bir kaç festivalde sahne alabilirim. misafirin solo kariyerimle alaka-lı beklentileri olduğu için mutluyum.

10 parmağınızda 10 marifet var. Kitaplar ve senaryolar yazdınız. Eskrimci şeklinde ingiltere’de 7. sıraya kadar yükseldiniz. Somewhere Back in Time turnesinde grubun uçağını kullanabilir kadar usta bir pilotsunuz. Havacılıkla alaka-lı tv programları belgeseller sundunuz. Duellist adında eskirim malzemeleri markasını yarattınız şimdi de Cardiff havacılık firmasıni kurdunuz.

Bunlar müzikten tamamen ayrı şeyler. Bu yüzden üzerinde fazla konuşmayı sevmiyorum. Cardiff’te uçaklara bakım ve onarım hizmeti veriyoruz. Ş�imdiyle dek oldukça çok başarılı bir iş oldu. Bir oldukça çok çalışanımız var. Ekonomik krizi sonrası iş imkanı yarattığımız için mutluyum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz