Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İran Suriye İçin Uyardı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:25:26
İran Suriye İçin Uyardı

İran Suriye için uyardı…iran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakcı, Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçları olacağını ve bunun söz konusu ülkeyle sınırlı kalmayacağını belirt ti.Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair soruları cevaplayan Arakcı, BM Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman’ın Tahran ziyareti ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad şık ile görüşmesine değinerek, […]

iran-Suriye-icin-Uyardiİran Suriye için uyardı…
iran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakcı, Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçları olacağını ve bunun söz konusu ülkeyle sınırlı kalmayacağını belirt ti.
Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair soruları cevaplayan Arakcı, BM Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman’ın Tahran ziyareti ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad şık ile görüşmesine değinerek, “Sayın Feltman’a, iran’ın Suriye’ye olası bir askeri müdahale konusundaki tutumunu açık bir dille ilettik” diye konuş-tu.

Arakcı, “Bazı ülkeler Suriye rejiminin kimyasal silah kullanıldığını iddia ederek ülkeye dış müdahale ortamını yaratmaya çalışıyor. Kimyasal silah kullanımı hangi şartlarda olursa olsun ve kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin kabul edilemez. iran, kimyasal silah saldırısının kurbanı olmuş bir ülke şeklinde bunu kesin bir dille kınamaktadır. Bizim inancımızda bütü n kitle imha silahları islam, ahlak ve insanlığa aykırıdır ve her şart altında kınanmaya mahkumdur” diye konuş-tu.

“Suriye’deki kimyasal silah saldırısının terörist gruplarca gerçekleştirildiği Rusya’nın eli içerisinde bulunan uydu görüntüleri ile kanıtlanmıştır” ifadesini kullanan Arakcı, şöyle devam etti:

“Saldırının zamanlaması oldukça manidardır. Aklı başında hiç kimse BM denetçileri ülkedeyken böyle bir saldırı gerçekleştirmez. Terörist grupların denetçilerin ülkede bulunmasını fırsat rek böyle bir saldırı gerçekleştirerek yönetimi suçlaması oldukça mantıklıdır. Bunun yakınında Rusya’nın yayımladığı pek çok uydu görüntüsünde saldırının teröristlerin checkü altındaki bölgelerden gerçekleştirildiği görülmektedir. Aynı şekilde Suriye televizyonu da yakalanan teröristler ile birlik-te oldukça çok sayıda kimyasal silah, kimyasal saldırıdan koruyucu maskenin elde edildiğini görüntülemiştir. Maalesef elde edilen malzemelerin kutuları üzerinde dış ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu görülmüştür.”

Arakcı, Suriye’ye olası bir saldırı halinde iran’ın nasıl bir tepki vereceği sorusuna, “Bölgemiz oldukça çok hassas bir dönemden geçmekte ve barış, hoşgörü ve soğukkanlılığa ihtiyaç duymaktadır. Umarız krizin daha fazla checkden çıkmasına yol açarak bölge ve uluslararası toplum için ağır sonuçlar doğurabilir girişimlerde bulunulmaz. Suriye’ye askeri müdahaleyi gündeme getiren ABD’li ve birtakım Avrupalı liderlerin yeterince mantıklı davranabilmelerini ve BM Güvenlik Konseyi’nin bu mesele hakkındaki görüşünü dikkate almaların umuyoruz” cevabını verdi.

iran’ın bütü n taraflar ile diyalog içerisinde Suriye konusunda siyasi bir çözüme ulaşılması ve barışın sağlanabilmesi için uğra ş gösterdiğini ifade eden Arakcı, “Tüm tarafları Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçlarının Suriye ile sınırlı kalmayacağı konusunda önemli şeklinde uyarıyoruz” diye konuş-tu.

Foreign Policy dergisinde yayımlanan “ABD’nin iran-Irak savaşında kimyasal silah kullanan Saddam Hüseyin’e yardım ettiğini kanıtlayan belgeler” hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arakcı, şöyle söyledi:

“Bu deliller bizim için yeni bir şey değil. ABD ve batılı ülkelerinin iran-Irak savaşı esnasında Saddam Hüseyin’e sağladığı geniş yardımları biliyoruz ve bu mesele hakkında oldukça çok sayıda belge var. Hatta birtakım Amerikalı firmaler bu deliller sayesinde mahkeme yargılanmış ve ceza almıştır. Asıl mesele, ABD’nin hiçbir insani değere ve uluslararası anlaşmalara sığmayan ikili politikaidir. ABD, kendi çıkarlarını koruduğu sürece teröristleri desteklerken, çıkarlarına ters düştüğünde ise onları saldırı gerekçesi şeklinde önplanasürmektedir. ABD eğer menfaatlerini koruyorsa kimyasal saldırılar karşısında sessiz kalmakla yetinmemiş, bu saldırılara yardım etmiştir. faka t menfaatlerine ters düşerse kimyasal saldırıları başka bir ülkeye saldırı gerekçesi şeklinde önplanasürmektedir. Bugün Suriye’de yaşandığı gibi.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz