İran Suriye İçin Uyardı

27 Ağu 2013 Sal 10:25
Bu haber 679 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

iran Suriye icin Uyardi İran Suriye İçin Uyardıİran Suriye için uyardı…
iran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakcı, Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçları olacağını ve bunun söz konusu ülkeyle sınırlı kalmayacağını belirt ti.
Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair soruları cevaplayan Arakcı, BM Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman’ın Tahran ziyareti ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad şık ile görüşmesine değinerek, “Sayın Feltman’a, iran’ın Suriye’ye olası bir askeri müdahale konusundaki tutumunu açık bir dille ilettik” diye konuş-tu.


/>
Arakcı, “Bazı ülkeler Suriye rejiminin kimyasal silah kullanıldığını iddia ederek ülkeye dış müdahale ortamını yaratmaya çalışıyor. Kimyasal silah kullanımı hangi şartlarda olursa olsun ve kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin kabul edilemez. iran, kimyasal silah saldırısının kurbanı olmuş bir ülke şeklinde bunu kesin bir dille kınamaktadır. Bizim inancımızda bütü n kitle imha silahları islam, ahlak ve insanlığa aykırıdır ve her şart altında kınanmaya mahkumdur” diye konuş-tu.

“Suriye’deki kimyasal silah saldırısının terörist gruplarca gerçekleştirildiği Rusya’nın eli içerisinde bulunan uydu görüntüleri ile kanıtlanmıştır” ifadesini kullanan Arakcı, şöyle devam etti:

“Saldırının zamanlaması oldukça manidardır. Aklı başında hiç kimse BM denetçileri ülkedeyken böyle bir saldırı gerçekleştirmez. Terörist grupların denetçilerin ülkede bulunmasını fırsat rek böyle bir saldırı gerçekleştirerek yönetimi suçlaması oldukça mantıklıdır. Bunun yakınında Rusya’nın yayımladığı pek çok uydu görüntüsünde saldırının teröristlerin checkü altındaki bölgelerden gerçekleştirildiği görülmektedir. Aynı şekilde Suriye televizyonu da yakalanan teröristler ile birlik-te oldukça çok sayıda kimyasal silah, kimyasal saldırıdan koruyucu maskenin elde edildiğini görüntülemiştir. Maalesef elde edilen malzemelerin kutuları üzerinde dış ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu görülmüştür.”

Arakcı, Suriye’ye olası bir saldırı halinde iran’ın nasıl bir tepki vereceği sorusuna, “Bölgemiz oldukça çok hassas bir dönemden geçmekte ve barış, hoşgörü ve soğukkanlılığa ihtiyaç duymaktadır. Umarız krizin daha fazla checkden çıkmasına yol açarak bölge ve uluslararası toplum için ağır sonuçlar doğurabilir girişimlerde bulunulmaz. Suriye’ye askeri müdahaleyi gündeme getiren ABD’li ve birtakım Avrupalı liderlerin yeterince mantıklı davranabilmelerini ve BM Güvenlik Konseyi’nin bu mesele hakkındaki görüşünü dikkate almaların umuyoruz” cevabını verdi.

iran’ın bütü n taraflar ile diyalog içerisinde Suriye konusunda siyasi bir çözüme ulaşılması ve barışın sağlanabilmesi için uğra ş gösterdiğini ifade eden Arakcı, “Tüm tarafları Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçlarının Suriye ile sınırlı kalmayacağı konusunda önemli şeklinde uyarıyoruz” diye konuş-tu.

Foreign Policy dergisinde yayımlanan “ABD’nin iran-Irak savaşında kimyasal silah kullanan Saddam Hüseyin’e yardım ettiğini kanıtlayan belgeler” hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arakcı, şöyle söyledi:

“Bu deliller bizim için yeni bir şey değil. ABD ve batılı ülkelerinin iran-Irak savaşı esnasında Saddam Hüseyin’e sağladığı geniş yardımları biliyoruz ve bu mesele hakkında oldukça çok sayıda belge var. Hatta birtakım Amerikalı firmaler bu deliller sayesinde mahkeme yargılanmış ve ceza almıştır. Asıl mesele, ABD’nin hiçbir insani değere ve uluslararası anlaşmalara sığmayan ikili politikaidir. ABD, kendi çıkarlarını koruduğu sürece teröristleri desteklerken, çıkarlarına ters düştüğünde ise onları saldırı gerekçesi şeklinde önplanasürmektedir. ABD eğer menfaatlerini koruyorsa kimyasal saldırılar karşısında sessiz kalmakla yetinmemiş, bu saldırılara yardım etmiştir. faka t menfaatlerine ters düşerse kimyasal saldırıları başka bir ülkeye saldırı gerekçesi şeklinde önplanasürmektedir. Bugün Suriye’de yaşandığı gibi.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...