Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İmralı Görüşmesinin Ayrıntıları
İmralı Görüşmesinin Ayrıntıları

Abdullah Öcalan’ın Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk ile görüşeceğini köşesinden kamuoyuna ilk duyuran şahı s olan Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, imralı ile sürdürülen görüşmelerde varılan mutabakatı köşesinde yazdı. Eyüp can yazısında Öcalan’la Hakan Fidan’ın ne konuştuğundan, Öcalan’ın ne istediğine kadar, devletin neler yapabileceğinden neler yapamayacağına kadar her şeyi en net ve yalın […]

imrali-Gorusmesinin-Ayrintilari

Abdullah Öcalan’ın Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk ile görüşeceğini köşesinden kamuoyuna ilk duyuran şahı s olan Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, imralı ile sürdürülen görüşmelerde varılan mutabakatı köşesinde yazdı. Eyüp can yazısında Öcalan’la Hakan Fidan’ın ne konuştuğundan, Öcalan’ın ne istediğine kadar, devletin neler yapabileceğinden neler yapamayacağına kadar her şeyi en net ve yalın haliyle anlattı. 
işte Eyüp Can’ın o yazısı:
HAKAN FiDAN iLE ÖCALAN NE KONUޞTU?
Radikalin ‘imralıda iki gün manşetinden sonra kiminle konuşsam aynı soruyu soruyor. MiT Müsteşarı Hakan Fidan ile Abdullah Öcalan uzun uzun ne konuştu? Varılan mutabakatın içinde neler var? Yol haritası ne?
Radikalin manşetinden sonra medyada oldukça çok sayıda haber-yorum çıktı, konu bütü n boyutlarıyla tartışılıyor, bu sağlıklı. Ama maalesef bazıları hemen korku siyasetini devreye sokuyor.[r]. Bu yüzden ‘Yeni imralı Mutabakatında neler olduğunu yazmadan evve l dilerseniz gelin ‘neler yok ona bakalım.
NELER YOK?
Bir, bölünme yok.
iki, Bağımsız Kürdistan anlamına gelecek herhangi bir toprak pazarlığı yok. Zaten uzun zamandır PKKnın böyle bir talebi yok.
Üç, Federasyon dahil herhangi bir alternatif yönetim biçimi yok.
Dört, (en önemlisi bu) Demokratik Özerklik yok. Evet evet, yanlış duymadınız…
Öcalanın kavramsallaştırdığı, BDPnin Oslo Görüşmelerinin en kritik aşamasında tek taraflı bir biçimde ilan ettiği Demokratik Özerklik, Fidanın Öcalanla vardığı ‘yeni mutabakatta yok. Dolayısıyla ‘özsavunma gücü de ‘mahalle komiteleri de ‘toprak üzerinden herhangi bir özerklik-sınır çizme talebi de yok.
ÖCALAN’IN KAFASI oldukça çok NET
Bu konularda Öcalanın kafası oldukça çok netleşmiş. Suriyeden Irak ve irana bölgede ortaya çıkan yeni dinamikleri oldukça çok dikkatli okuyan Öcalan, Demokratik özerkliği tartışılsın ve içi doldurulsun diye gündeme getirdim, dayatılsın diye değil demiş ve gelinen yeni aşamada ‘Kürt problemi nun çözümünü Türkiyenin demokratikleşme problem i olarak gördüğünü oldukça çok açık bir biçimde ifade etmiş. Öcalana göre ‘Türkiyenin demokratikleşme yolunda her kazanımı Kürtlerin de kazanımı.
HEM VAR HEM YOK KATEGORiSi
En nazik başlık bu, bu yüzden en hassas tartışılması gereken de bu.
Bir, Genel Af.
iki, Öcalana ev hapsi.
Üç, PKKnın silah bırakması.
Dikkat ederseniz tartışmalar bu üç noktada düğümleniyor. Zaten bu yüzden de bu üç kritik konuya ‘hem var hem yok muamelesi çekiliyor. Mesela Başbakan Tayyip Erdoğan pazar günü bir taraftan gelinen yeni aşamanın önemine dikkat çekti, Oslo benzeri görüşmelere bile kapı araladı ama Af da ev hapsi de yok diyerek en nazik konuda keskin bir tavır sergiledi.
“BAޞBAKAN AF DA YOK EV HAPSi DE YOK DERKEN HAKLI”
Bu kategorinin bir özelliği daha var. Eğer ‘Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi olarak tanımlanan bu yeni süreçte her şey yolunda giderse son basamakta ‘af, ev hapsi ve silahların teslim edilmesi bugün tartışıldığı şekilde gündeme gelmeyecek. Dolayısıyla Başbakan Af da ev hapsi de yok derken haklı. Af sadece şehit ailelerini rahatsız etmiyor, ‘yenilgi-teslimiyet-suçluluk içeren ‘af kavramına PKK da sıcak bakmıyor. Yeni imralı Mutabakatını hazırlayanlar bu oldukça çok kritik konularda da ‘yaratıcı çözümler ürettiler. Ama bu aşamada bu çözümleri tartışmak anlamsız. Bu yüzden bu kritik konulara süreç son aşamaya gelene kadar ‘hem var hem yok muamelesi yapılması en doğrusu.
DÖRT BASAMAKLI MERDiVEN STRATEJiSi
ޞimdi gelelim ‘Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi çerçevesinde yeni mutabakatta neler olduğuna. 
BiRiNCi BASAMAK: ÇATIޞMASIZLIK
Ahmet Türk, BDPli bir heyetle (Ayla Akat dışında yeni isimler de eklenecek) imralıda Öcalanı ikinci kez ziyaret edecek. Bu ziyarette Öcalan kendisini ziyaret eden heyete çözüm iradesini net bir biçimde söyleyen 4 mektup verecek. Bu mektuplardan biri BDPye, ötek i ikisi Kandil ve Avrupaya, sonuncusu Türkiye kamuoyuna. Bu mektuplarda Öcalan bir yandan yukarıda saydığım yokları netleştirecek, bölgede ortaya çıkan yeni dinamikler çerçevesinde sebe p Demokratik Özerklik yerine mahal li yönetimlerin güçlendirildiği gerçek manada bir demokratikleşmeye gerek olduğunu anlatacak, ötek i yandan hem kendi çözüm iradesini hem de devletle vardığı mutabakatı anlatacak. Dört aşamalı bu yeni sürecin her aşamasında neler yapılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacak. BDP, Kandil ve Avrupadan önerilerinin tartışılmasını isteyecek. Ve ilk adım olarak PKKya şu mesajı oldukça çok net bir biçimde verecek: Hemen çatışmasızlık ilan edin. Çatışmasızlık ortamı sağlanmadan ötek i adımların atılmayacağını da açıkça deklare edecek.
iKiNCi BASAMAK: SINIR DIޞI
Çatışmasızlığın ilanıyla birlikt e demokratikleşme yönünde epeydir hazırlığı yapılan adımlar süra t le atılacak. Bir yanda yeni anayasa çalışması uzlaşılan maddeler üzerinde nihayete kavuşturulacak, ötek i yanda 4. Yargı Paketi ile karşılıklı güven ortamı oluşturulacak. 4. Yargı Paketi ile terör suçlamasına ‘şiddet kriteri geleceği için şiddete bulaşmamış binlerce KCKlı serbest kalacak. Bu aşamada PKK, Türkiye sınırları içinde bulunan 4 bin civarında militanını Türkiye sınırları dışına çekeceğini açıklayacak. Elbette kış ortamında hepsini bir defada çekmesi pratikte mümkün değil. Türkiyeden çekilme sürecinde herhangi bir müdahale olmayacağı garantisini aldıktan sonra aşamalı çekilme başlayacak.
ÜÇÜNCÜ BASAMAK: SiLAH BIRAKMA GÖRÜŞžMELERi
Eğer ilk iki basamak güvenli bir biçimde çıkılabilirse PKK ile silahların bırakılması için görüşmeler başlayacak. Başbakanın Oslo benzeri görüşmelere kapı aralamasının neden i bu. Bu süreçte yeni anayasa konusunda dört parti tam bir mutabakata varamasa da uzlaşılan noktalar ilan edilecek. Kürt problemi nun demokratikleşme çerçevesinde çözümü yolunda en kritik üç konu şunlar: Bir, nötr bir vatandaşlık tanımı. Yani ne herkesi Türk ilan eden ne de Kürtler üzerinden bir tanımlama olacak. Yeni tanım ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. iki, anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması. Anadilde eğitime hemen geçmek teorik olarak da pratik olarak da imkânsız. Bu yüzden evve l engeller kaldırılacak. Sonra gerekli hazırlıklar yapılacak. Üç, mahal li yönetimlerin güçlendirilmesi. Bu arada Türkiye, Avrupa Konseyi mahal li Yönetimler Özerklik Sözleşmesine koyduğu şerhi kaldıracak. Bu üç konuda aslında AKP, CHP ve BDP epey yaklaşmış durumda. Silahların susması ve kalıcı bir barış ikliminin doğması bu konularda partilerin birlikt e adım atmasını kolaylaştıracak.
DÖRÜDÜNCÜ BASAMAK: SiLAHLARA VEDA
Silah bırakma öyle kolay bir süreç değil. Sonuçta 30 yıldır silahla yaşamaya alışmış bölgesel bir örgüt PKK. Bu yüzden Karayılan hem dağ kadrosunun hem de yöneticilerin ikna edilmesi gerektiğinden bahsetti ilk açıklamasında. Öcalanın ağırlığını koyacağı en kritik aşama bu ve bu konuda Öcalanın kafasında bir plan var. Bu planın detaylarını bu aşamada değil üçüncü aşama geçildikten sonra açıklayacak. Tıpkı kendi konumu gibi… ޞimdilik söylenen, Öcalanın bu konuda hem kendisine oldukça çok güvendiği hem de ikna olduğu…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz