Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İlk Adım Bedenini Tanımak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:19:54
İlk Adım Bedenini Tanımak

İlk adım bedenini tanımak…Melanom başta olmak cilt kanserlerinde artış yaşandığını ifade eden Araştırmacılar, erken teşhis için şahsıın vücudunu tanımasına ve kendi kendine derinden yapılmış muayenesinin önemine ilgi çekiyor.İstanbul ili – Cilt üzerinde sivilce, ben, yara, kabarıklık, sinirleni rıklık gibi fark-lı lezyonlar gelişebiliyor ve bu oluşumlar kimi zaman kanserin öncüsü olabiliyor. Siğil, nodül, 2-3 haftada iyileşmeyen […]

ilk-Adim-Bedenini-Tanimakİlk adım bedenini tanımak…
Melanom başta olmak cilt kanserlerinde artış yaşandığını ifade eden Araştırmacılar, erken teşhis için şahsıın vücudunu tanımasına ve kendi kendine derinden yapılmış muayenesinin önemine ilgi çekiyor.
İstanbul ili – Cilt üzerinde sivilce, ben, yara, kabarıklık, sinirleni rıklık gibi fark-lı lezyonlar gelişebiliyor ve bu oluşumlar kimi zaman kanserin öncüsü olabiliyor. Siğil, nodül, 2-3 haftada iyileşmeyen yara, kaşınan, acıyan, kanayan büyüyen ve değişim gösteren derinden yapılmış lezyonları da cilt kanserinin habercisi olabiliyor.

Sık rastlanan ve Genellde vücudun olan yerlerinde ortaya çıkan kanser öncüsü lezyonlar ve cilt kanserleri, kendi kendine derinden yapılmış muayenesiyle fark edilebiliyor. Neolife Tıp Merkezi’nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, “Çok sık rastlanan bazal hücreli cilt kanseri ölümcül bir risk taşımıyor. Buna rağmen spinal hücreli kanser ve özel olarak melanom önemle üzerinde durulması gereken klinik durumlar. Kendi kendine derinden yapılmış muayenesi sayesinde şa-hıs hem cildini tanıyor hem de derinden yapılmışde var olan ve doktor checkünden geçmiş leke/ben gibi lezyonları takip edip, fark ettiği oluşumlar için doktorun fikrini alıyor” diyor.

Yaş ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin ayda bir defa kendi kendine derinden yapılmış muayenesi ve sene-de bir defa doktor muayenesi, Prof. Kurul’un önerisi. Bu yaklaşım; derinden yapılmış hastalıklarının ve neredeyse bütü n derinden yapılmış kanserlerinin erken teşhis edilmesini sağlıyor.  

ADIM ADIM KENDi KENDiNE derinden yapılmış MUAYENESi

Kendi kendine derinden yapılmış muayenesi için parlak ışıklı bir ortam, büyük boy ayna, el aynası, saç kurutma makinesi ya datarağa ihtiyaç olduğunu anımsatan Kurul, muayene için şu noktalara ilgi çekiyor: “Boy aynasının önünde öncelikle yüz, kulak ve boyun; kadınlarda meme derinden yapılmışsi, meme altı, göğüs, karın, sırt ve kalça; bacakların iç-dış, yan ve arkası, kolların ön-arka, alt-üst ve omuz hizasıların check edilmesi gerekli. Kulak arkası, ense, sırt, kalça ve bacakların arka kısmı ve genital bölge gibi görülemeyen/zor görülen yerlerde ise el aynası desteği ile (çift ayna) muayeneye devam edilmeli. Parmaklar dahil el içi ve sırtı, parmak araları ve tırnaklar; bacaklar, ayak kleri, ayak üstü, ayak altı ve parmak aralarının çıplak gözle check edilmesi gerekli. Tarak, saç kurutma makinesi ya dael yardımı ile saçlı derinden yapılmışnin de düzenli şeklinde check edilmesi gerekli. Muayene sonrasında değişikliklerin not edilmesiyle özel olarak boyut, şekil, renk değişimi ve yeni oluşumlar gibi deği-şiklıklar rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Yeni bir oluşum ya dadeğişiklik varsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekli.”

Muayene sonrası gerekliyse koruyucu cerrahi, ilaç tedavisi ya da düzenli takip kararı alınıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz