Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İlginç Kabartmaları İle Ünlü Ev Kültür Sanat Merkezi Oluyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 7 Haziran 2013 - 14:55:24
İlginç Kabartmaları İle Ünlü Ev Kültür Sanat Merkezi Oluyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde ilginç kabartma süslemeleri ile konak, kültür sanat merkezi oluyor. Emekli öğretmen ve heykeltıraş Hayri Engin’in ailesine ait konak, Merzifon Sosyal Dayanışma Kalkınma ve Tanıtma Vakfı (MERVAK) tarafından restore edilerek kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Yaz aylarında tamamlanması planlanan [r] çalışmaların arkasından heykeltıraş Hayri Engin’in ve 4 mirasçısının isimleri verileceği kültür ve sanat […]

ilginc-Kabartmalari-ile-Unlu-Ev-Kultur-Sanat-Merkezi-Oluyor
Amasya’nın Merzifon ilçesinde ilginç kabartma süslemeleri ile konak, kültür sanat merkezi oluyor.

Emekli öğretmen ve heykeltıraş Hayri Engin’in ailesine ait konak, Merzifon Sosyal Dayanışma Kalkınma ve Tanıtma Vakfı (MERVAK) tarafından restore edilerek kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Yaz aylarında tamamlanması planlanan [r] çalışmaların arkasından heykeltıraş Hayri Engin’in ve 4 mirasçısının isimleri verileceği kültür ve sanat merkezinde müzik, tiyatro, resim kursları düzenlenecek. MERVAK’ın da genel merkezi şeklinde kullanılabilir binada, Merzifon’un yetiştirdiği insanlardan kalan eserlerinde sergilenmesi de hedefleniyor.

Kabartmalı evin tapusunu törenle teslim alan MERVAK Genel Başkanı Ali Uzun, eseri vakfa kazandırmak için oldukça çok uğra ş verdiklerini, bundan sonraki yol haritalarının ise ilçeye kültür ve sanat merkezi kazandırmak olduğunu belirt ti.

Merzifon’u tanıtmak, tarihi ve kültürel varlıları önee çıkarmak maksadı ile hareket ettiklerini anımsatan Uzun, “Görüşmelerimiz sonunda 4 hissedar konağı vakfa bağışlamaya karar verdi. Teslim aldığımız binanın 1. katı kültür merkezi olacak. Saz, piyano, mandolin, flüt ve keman kursları açılacak.

Bunların yakınında yağlı boya, suluboya, peyzaj çalışmalarının yapılacağı resim kursları ve tiyatro kursları da düzenlenecek. ikinci katımız vakfımızın genel merkezi olacak, Merzifonlu misafirimızdan kalan eserler sergilenecek. 3. katta çok büyük daire olabilir ve mesele klarımiz ağırlanacak. Binanın yenileme çalışmasında belediyemiz destek sözü verdi. 6 ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğimiz binamızın, şehrimizin geleceğine, eğitim ve kültürüne ehemmiyetli derecede katkı sağlayacağını düşünüyorum. ayrıyetten Rahmetli hocamızın ve mirasçıların isimleri kültür ve sanat merkezinde yaşatılacak.” diye konuş-tu.

“BABAMIN ESERLERiNi HERKES YAKINDAN GÖRECEK”

Heykeltıraş Hayri Engin’in oğlu Togan Engin ise 19 se-ne ev-vel yitirdikleri babalarının isminin kültür ve sanat merkezinde yaşatılmasının kendilerini mutlaka mutlu ettiğini belirt ti. Babasının sanatkar ruhlu bir insan olduğunu ve günün gelişmelerine göre kompozisyonlar hazırladığını anlatan Engin, şunları söyledi: “Babam öğretmenliğinin yakınında sanata da oldukça çok ehemmiyet verirdi.

Bizim de heykellerimizi yapan babam, 1950’li yıllarda şehit olan pilot dayım için kartal yaptı. Ben ve kardeşlerim şehir dışında yaşadığımız için memleketimizin misafirinın bu nadide serlerden faydalanmalarını rica ettik. Vakfımızdan istirhamımız bu kompozisyonları canlandırmaları.”

Tapu teslim törenine katılan Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim ve Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı da söz konusu çalışmayı takdirle karşıladıklarını, ilçenin tanıtımına büyük ölçüde katkı sağlayacağını söyled iler.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz