Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İdrar Kaçırmanın Temel Nedeni
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:18:33
İdrar Kaçırmanın Temel Nedeni

İdrar kaçırmanın temel nedeni…Aşırı kilo alımına bağlı ortaya çıkıyor!… Karın içi basıncının artması, şişman kadınlarda idrar kaçırmaya yol açıyor.idrarı tutamama, sosyal yaşamı zorlaştıran, gerek fiziksel gerekse de psikolojik pek çok hastalığa sebe p olan sağlık sorunlarından biri. Yetişkinlerde aşırı kilo alımına bağlı şeklinde ortaya çıkan obezite, toplum arasında “alt ıslatma” şeklinde bilinen idrar kaçırma sorunu […]

idrar-Kacirmanin-Temel-Nedeniİdrar kaçırmanın temel nedeni…
Aşırı kilo alımına bağlı ortaya çıkıyor!… Karın içi basıncının artması, şişman kadınlarda idrar kaçırmaya yol açıyor.
idrarı tutamama, sosyal yaşamı zorlaştıran, gerek fiziksel gerekse de psikolojik pek çok hastalığa sebe p olan sağlık sorunlarından biri. Yetişkinlerde aşırı kilo alımına bağlı şeklinde ortaya çıkan obezite, toplum arasında “alt ıslatma” şeklinde bilinen idrar kaçırma sorunu ni tetikliyor. Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Temiz, [r] idrar kaçırma sorunu ni ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.
Yetişkinlerde idrar kaçırmanın sebepleri, kadınlarda ve erkeklerde olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. kadın milletinin tahmini yüzde 20 ila 30’unda idrar kaçırma hastalığına rastlanmaktadır.

Genç kadın milletinin yüzde 20-30’unda, orta yaşlı kadın milletinin yüzde 30-40’ında, yaşlı kadın milletinin ise yüzde 30-50’sinde idrar kaçırma gözlenmektedir. Erkeklerde ise idrar kaçırma kadınlara göre yarı yarıya daha azdır. Ortalama erkek milletinin yüzde 3-11’inde idrar kaçırma vardır. Erkeklerde yüzde 40-80 sıkışma tipinde, yüzde 10-30 karışık tipte, yüzde 10’dan az baskı tipine idrar kaçırma vardır. Sıkışma tipinde idrar kaçırma daha oldukça çok BPH’ya bağlı aşırı aktif mesanede olurken, baskı tipinde idrar kaçırma ise prostat ile alaka-lı ameliyatlar sonrası, nörolojik yaralanmalar sonrası daha oldukça çok olmaktadır.

Obezite, idrar kaçırmayı tetikliyor

Yaş, hamilelik sayısı, doğum yolu, obezite, sigara, kronik öksürük, kabızlık, mesane hastalıkları, menapoz ve pelvik cerrahiler idrar kaçırmayı etkileyen genel faktörlerdir. Pek oldukça çok kadının ortak proble-mi olan idrar kaçırmayı en oldukça çok obezite etkiler. Karın içi basıncının artması şişman kadınlarda idrar kaçırma sorunu ne yol açar. Genç ve orta yaşlı kadınlarda baskı tipinde idrar kaçırma, yaşlılarda ise karışık tipte idrar kaçırma daha oldukça çok olmaktadır.

4 tipi mevcut

Yetişkinlerde idrar kaçırmanın genelikle dört tipi vardır: Sıkışma tipinde idrar kaçırma, baskı tipinde idrar kaçırma, karma tipte idrar kaçırma ve taşma tipinde idrar kaçırma. Bu dört tipin teşhisi ve tedavisi hepsi birbirrinden oldukça çok deği-şikdır. idrar kaçıran hastanın kaçırma neden i eğer mesanenin tam boşalamaması ve dolayısı ile böbrekleri etkileyen bir durumsa ehemmiyetli sıkıntı-lar doğurabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebe p olabilir. idrar kaçırma tedavisinde en ehemmiyetli nokta kaçırma tipini doğru teşhis etmektir. ayrıyetten idrar kaçıran insanlarda suyu az içtiklerinde az kaçıracakları düşüncesi oluştuğundan suyu az tüketmektedirler. Bu da ötek i hastalıklara sebebiyet verir.

Stresli insanlarda daha fazla görülüyor

idrar kaçıran misafirin depresyona yatkın oldukları, insani ilişkiler ile alaka-lı sıkın-tı yaşadıkları, sosyal aktivitelerden uzak durdukları gözlenmektedir. ileriki yaşlardaki idrar kaçırmaya nede n olabilecek oldukça çok fazla belirti yok. Yeni doğan dönemindeki spinal kord hastalıkları üriner sistemi yakından ilgilendirdiği için o açıdan da değerlendirmesi gerekmektedir.

idrar kaçırmanın tedavisi tamamen sebebe yönelik olmaktadır. Genel şeklinde idrar kaçırma eğer sıkışma tipindeyse ilaçlarla, baskı tipindeyse cerrahi yöntemler ile olmaktadır. Stresli insanlarda sıkışma tipinde idrar kaçırmalar daha fazla görülür. Bu sıkın-tı karşısında şa-hıs psikolojisini bozabilir kadar etkilenmişse yardım alması faydalı olur.


HÜRRiYET iNTERNET SiTESi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz