Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hürrem Sultana Ait Olabilir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:54:02
Hürrem Sultana Ait Olabilir

Hürrem Sultana ait olabilir…Saray kazısında sultanların parfüm şişeleri tespit edil-di.Edirne ili Yeni Saray kazısında, sultanların kullandığı parfüm şişeleri ve krem kutuları tespit edil-di. Kazı Başkanı Doç. Dr. Özer, “Bu saray pek oldukça çok padişaha ve ailesine ev malikliği yaptı. Bulunan parfüm şişelerinden biri Hürrem Sultan’a ait olabilir” diye izah yaptı.Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman […]

Hurrem-Sultana-Ait-OlabilirHürrem Sultana ait olabilir…
Saray kazısında sultanların parfüm şişeleri tespit edil-di.
Edirne ili Yeni Saray kazısında, sultanların kullandığı parfüm şişeleri ve krem kutuları tespit edil-di. Kazı Başkanı Doç. Dr. Özer, “Bu saray pek oldukça çok padişaha ve ailesine ev malikliği yaptı. Bulunan parfüm şişelerinden biri Hürrem Sultan’a ait olabilir” diye izah yaptı.Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman [r] gibi Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemi padişahlarına ev malikliği yapan Edirne ili Sarayı kazısında, dönemin sosyal yaşamına ışık tutabilir pek oldukça çok obje gün yüzüne çıkıyor.

SARAY KAZISINDAN ÇIKAN OBJELEREdirne ili Yeni Saray Kazısı Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özer, AA muhabirine verdiği demeçte, Kültür ve

Turizm Bakanlığı ile Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen kazılarda, sarayın sosyal yaşamını yansıtan oldukça çok sayıda bulguya rastlanıldığını belirt ti.Son dönemde bulunan kozmetikle alaka-lı kutu ve şişelerin oldukça ilgi çekici olduğunu anımsatan Özer, şunları söyledi:”2009 yılından bu yana Edirne ili Sarayı’nda devam ettirdiğümüz arkeolojik kazılarda bulunan mimari varlıkların yakınında taşınabilir kültür varlıkları şeklinde adlandırdığımız seramikler, lületaşından pipolar, saraydaki yaşamı yansıtan sultan ve ailesine ait güzellik ürünlerinin kullanıldığı kaplar da tespit edil-di. Saraydaki kadın milletinin koku ve kremlerini sakladığı onlarca, kemikten, camdan, metalden yapılan şişeleri, kapları gün yüzüne çıkardık. Kuşkusuz saray sadece devletin idare edildiği, mahkemelerin kurulduğu, savaş kararlarının alındığı yerler değil. Saraylarda sosyal bir hayat var. Buluntular da bu sosyal yaşamın en ehemmiyetli kanıtlarından.”“AVRUPA KOZMETiKTE OSMANLI’DAN ETKiLENDi”Özer, kültür etkileşimi konusunda 15. yüzyılda Avrupa’nın Osmanlı’dan özel olarak kozmetik anlamındaki etkilendiğini, sonraki dönemlerde özel olarak Fransa gibi ülkelerin bu etkilenmeyi kendi lehlerine çevirdiğini söyled i.

“HÜRREM SULTAN’A AiT OLABiLiR”Saraydan çıkan kozmetik ürün saklanan şişelerin işlemelerine bakıldığında sultan ailesi için hazırlanan ürünler olduğu yorumunun yapılabildiğini anımsatan Özer, şunları söyledi:”Sarayda çıkan buluntuların işlemeleri ve özenine bakıldığında üst düzey bürokrat ve padişah ailesine ait olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu saray pek oldukça çok padişaha ve ailesine ev malikliği yaptı, bulunan parfüm şişelerinden biri Hürrem Sultan’a ait olabilir.”Edirne ili YENi SARAYITunca Nehri kenarına kurulan Edirne ili Sarayı’nın (Saray-ı Cedid-i Amire) yapımına, II. Murat’ın emriyle 1450 yılında başlandı. II. Murat’ın vefatından sonra Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmet, II. Ahmet, Sultan Mustafa, III. Süleyman ve IV. Mehmet (Avcı Mehmet) saraya yeni yapılar ekleyerek genişletti.Topkapı Sarayı’na benzer bir yerleşim planına malik Edirne ili Sarayı, büyük meydanlar etrafında konumlanan fark-lı işlevli yapıları ile Türk saray mimarisinin genel kişilikini yansıtmaktadır. inşasının arkasından Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı, IV. Mehmet’in sünnet şöleni gibi pek oldukça çok ehemmiyetli olaya tanıklık eden, ehemmiyetli ölçüde Osmanlı-Rus Savaşı’nda tahrip edildi.Osmanlı-Rus Savaşı’nda cephanelik şeklinde kullanılan saray, Edirne’nin istila edileceği düşüncesiyle, cephanenin Rusların eline geçmemesi için dönemin Edirne ili Valisi Cemil Paşa’nın emriyle havaya uçuruldu.Saraydan günümüze Matbah-ı Amire (Saray Mutfağı), Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, ޞehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, Av Köşkü gibi yapıların ulaşabildiği sarayda 2009 yılında TBMM Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne ili Valiliği il Özel idaresi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin katkıları ile başlatılan kazılar ile gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz