Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hükümet Öcalanın İstediği 8 Komisyon İçin Adım Atmalı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:52:07
Hükümet Öcalanın İstediği 8 Komisyon İçin Adım Atmalı

Çözüm süreciyle alaka-lı konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Öcalan’ın kurulmasını rica ettiği 8 komisyonu kurup çalışmaları başlatması gerektiğini belirt ti KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde PKK şeklinde atmaları gereken tüm adımları attıklarını; bundan sonra hükümetin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmek için Abdullah Öcalan’ın kurulmasını rica ettiği 8 komisyonu kurup çalışmaları […]

Hukumet-Ocalanin-istedigi-8-Komisyon-icin-Adim-AtmaliÇözüm süreciyle alaka-lı konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Öcalan’ın kurulmasını rica ettiği 8 komisyonu kurup çalışmaları başlatması gerektiğini belirt ti

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde PKK şeklinde atmaları gereken tüm adımları attıklarını; bundan sonra hükümetin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmek için Abdullah Öcalan’ın kurulmasını rica ettiği 8 komisyonu kurup çalışmaları başlatması gerektiğini belirt ti.

Bayık, sürecin şimdi tıkanma aşamasında olduğunu [r] da belirterek, “Attığımız adımları seçimlere kurban etmek istiyorlar” diye konuş-tu.

PKK’nın Eruh ve ޞemdinli baskınlarını yaparak ilk silahlı eyleme başlamasının yıldönümü nedeni ile görüntülü bir mesaj yayımlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm süreci ile alaka-lı açıklamalarda tespit edil-di. Örgüt ile aynı çizgide yayım yapan TVve sitelerde yayımlanan mesajında Cemil Bayık, Kürt problemi nu demokratik ve siyasi yollar ile çözmekte ısrar ettiklerini önplanasürdü, faka t hükümetin bunu anlamak istemediğini, yanlış anladığını ya daısrarlarını zayıflık şeklinde gördüğünü iddia etti.

8 komisyon bir an ev-vel kurulmalı

Bayık, hükümetin bu nede n le Kürt problemi n demokratik ve siyasi yollar ile çözülmesini istemediğini belirterek, “Sorunun çözümü için 1’inci aşamayı başarı ile bitirdik, 2’nci aşamaya geldik. Devlet ve hükümetin yapması gerekenleri yapmasını bekliyoruz, ama atmaları gereken adımları atmıyor, atmak istemiyor. Adım atmamak için bahane arıyor bir oldukça çok bahaneyi önplanasürüyor. Propaganda yaparak daha önce olduğu gibi çözümsüzlüğü Kürtlere bağlamak istiyor ve PKK’yı yenide n dan suçlamak istiyor. Anca k, Kürtler eski Kürtler değil, dünya da eski dünya değildir. bundan sonra Türk devleti ve hükümetinin bu propagandalardan vazgeçmesi gerekir ve yola gelmesi gerekir. Abdullah Öcalan’ın hükümete sunmaya çalıştığı 8 komisyonun bir an ön-ce kurulması ve yasal hazırlık yaparak bu yasaların meclisten geçirilmesi gerekir ki 2’nci aşama sona ersin ve 3’üncü aşama olan normalleşme aşamasına geçilsin” diye konuş-tu.

1 Eylül’e kadar zaman verdik

Cemil Bayık, ısrarlarının zayıflık şeklinde görülmemesi gerektiğinin de altını çizerek, “Israrımız, amacımız, çizgimiz ve doğruluğumuzdan kaynaklanıyor. Böyle anlaması gerekli ve görevlerini yerine getirmesi gerekli. Türkiye’deki demokratlar, liberaller ve yurtseverlerin hükümetten o komisyonları kurup çalışmasını istemesi gerekir ki süreç tıkanmasın. Tıkanırsa neden i devlet ve hükümettir. Bu meselede hükümete baskı yapılmalı ki süreç tıkanmasın. Süreç tıkanırsa Türkiye ve Kürt toplumuda zarar görecektir. oldukça çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Süreç tıkanma aşamasındadır. Biz çalışarak tıkanma aşamasından süreci çıkarmak istiyoruz. Hükümet ve devlet istemiyor tıkanma aşamasından çıksın. Attığımız adımlara seçimlere kurban etmek istiyorlar.

Türk toplumubaskı yapmalı

Kürt sorunu, attığımız adımları ve ısrarımızı seçimlere kurban edemezler. Türkiye halkının buna izin vermemesi gerekir ve çözümde ısrar etmesi gerekir. Baskı yapsınlar ki devlet adım atsın ve komisyonları kabul etsin ki süreç tıkınma aşamasından çıksın. 1 Eylül’e kadar devlet ve Hüküme zaman verdik. Tutumlarını gözden geçirsinler. Biz halkımız ve dünya öğrenmek istiyoruz, adım atacaklar mı atmayacaklar mı, çözümü istiyorlar mı yoksa istemiyorlar mı? Bunu izahatları gerekir. ޞimdiye kadar yürüdüğü gibi bundan sonra yürümüyor. bundan sonra bizim atacağımız adım kalmadı. Bugüne kadar bir oldukça çok tasarım sunarak ve adım atarak bugüne kadar getirdik. Bundan sonra süreci götürmemiz için devlet ve hükümetin adım atması gerekir. Doğrusu budur adım atmazlarsa tıkanmadan kendileri sorumlu olur. PKK ve Kürt halkını kimse bundan sorumlu tutamaz.”

100 yıllık hayal gerçek oluyor

Bayık, Erbil’de yapılabilir olan Kürt Ulusal konferansı ile alaka-lı ise, “Erbil’de Kürt ulusal konferansının yapılması ile Kürt halkının 100 yıllık rüyası ve hayali olacak. Bundan güzel ne olabilir. Bu kongrenin Kürt birliğini sağlaması ve her ülkedeki Kürt sorunlarını çözmesi için rol oynamasını umut ediyorum. Komşu ülkelerin ve Kürtlerin yaşadığı ülkelerin de bu kongrenin başarılı geçmesini için destek vermesi gerekir” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz