Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hiroşima Çizgi Romanına Yasak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:39:41
Hiroşima Çizgi Romanına Yasak

Hiroşima çizgi romanına yasak…Japonya’da bir mahal-li eğitim kurulu Hiroşima’ya atılan atom bombası sonucu yazılmış 40 yıllık çizgi roman okul kütüphanelerinden kaldırdı.Japonya’nın güney batısında bulunan Matsue kentinin eğitim otoriteleri, ilköğretim ve ortaöğretimlerin şiddet içerdiği gerekçesiyle Barefoot Gen’e (Yalınayak Gen) ulaşımlarının sınırlandırıldığını belirt ti. Kitap Hiroşima’daki tahribatı betimlemesinin yakınında, hikayelerde şehrin külleri arasında yaşamaya çalışan Gen’in mücadelesi, […]

Hirosima-Cizgi-Romanina-YasakHiroşima çizgi romanına yasak…
Japonya’da bir mahal-li eğitim kurulu Hiroşima’ya atılan atom bombası sonucu yazılmış 40 yıllık çizgi roman okul kütüphanelerinden kaldırdı.
Japonya’nın güney batısında bulunan Matsue kentinin eğitim otoriteleri, ilköğretim ve ortaöğretimlerin şiddet içerdiği gerekçesiyle Barefoot Gen’e (Yalınayak Gen) ulaşımlarının sınırlandırıldığını belirt ti. Kitap Hiroşima’daki tahribatı betimlemesinin yakınında, hikayelerde şehrin külleri arasında yaşamaya çalışan Gen’in mücadelesi, cinsel saldırı ve cinayet görüntüleri de yer alıyor.

Öğretmenler [r] geleneksel ve oldukça çok okunan hikayelerin yasaklanması karşısında sinirliler. pek çok öğretmen yasaklanmasının gereksiz olduğunu söylüyor ve kitabın savaşın dehşetini çocuklara anlatması bakımındanyararlı olduğunu düşünüyor.

Hikayelerin ilk bölümü Haziran 1973’te basılmış ve ilk atom bombası sonrasındaki görüntüler yer almıştı. Seriler 1985’e kadar sürdü ve sonradan biri TVdizisi diğeri animasyon olmak üzere iki TV filme uyarlandı. ingilizce, Fransızca ve Korecenin de olduğu pek çok dile çevrildi.

Keiji Nakazawa tarafında yazılan bölümler, o altı yaşındayken yaşadığı olay ilerı anlatıyor. Atılan bomba sonrası babası ve kardeşi ölmüştü. Nakazawa 2012 yılında kanserden yaşamını kaybeti.

Hokkaido Bunkyo Üniversitesi’nde medya çalışmaları dersi veren Makoto Watanbe “12 yaşındayken kitabı bir oturuşta okudum ve birtakım misafirin birtakım çocuklar için bazen nasıl oldukça çok fazla sarsıcı ya daoldukça çok onurlu oldukların ainandığını anlayabildim” diye konuş-tu. Watanbe yazarın ama-cı nın Hiroşima’da gerçekten ne olduğunu açıkça vermek olduğunu belirt ti.

Eğitim kurumunun kararında etkili bir şekilde olan ötek i nede n ise ailelerin olası şikayetleri karşısında davalardan kendilerini korumak olduğu söylen di. (GAZETEPORT/YAޞAM)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz