Hayat Kurtaran Takip
Gönderen: admin Tarih: 27 Ağu, 2013 At 10:49 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Hayat-Kurtaran-TakipHayat kurtaran takip…
Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 1. sırada yer alan kalp hastalıklarına erken müdahale, ölümle yaşam arasındaki çizgiyi belirliyor. Bu noktada uzaktan takip sistemleri hayat kurtarıcı olabiliyor.
İstanbul ili – Kalp-damar hastalıkları geniş bir yelpazede inceleniyor, bunlardan biri de kalp ritim bozuklukları. iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, özel olarak kalp ritim bozukluklarında hayat kurtarıcı olabilen tıbbi takip sistemlerinin önemine vurgu yapıyor.

Dr. Karagözoğlu, kalbin ritmini bozan mekanizmayı şöyle anlatıyor: “Yaklaşık
Reklam Alanı
şeklinde kendi yumruğumuz büyüklüğündeki etten bir pompa tarafından kan damarlarımızda dolaşır. Küçücük bir et noktası olan kalp pili düzenli şeklinde elektrik vererek kalbin çalışmasını sağlar. Normalde kalpteki elektriksel uyarıyı çıkaran bu sinüs düğümü, dakikada 60-100 arasında düzenli bir sürat-le kalbin kanı pompalamasını sağlar. Bu ritim düzensizleşirse kan dolaşımı bozulur.”

Doğuştan kalp kapağı hastalıkları, kalp kas hastalıkları, kalp damar hastalıkları, gebelik, yaşlılık, kansızlık, tiroid hastalıkları gibi pek çok sorunda kalp ritmi bozulabiliyor. Her yaşta görülen kalp ritim bozuklukları günlük yaşamı etkiliyor çünkü çarpıntı, bayılma, baş dönmesi ve baygınlık hissine sebe p oluyor.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

UZAKTAN TAKiP HASTALIK checkÜNDE AVANTAJ SAĞLIYOR

Anlık gelişen bu şikayetlere bağlı kaza ve yaralanmalar da azımsanmayabilir oranda. Bu tecrübeleri yaşayan hastaların gece-gündüz kuşku ile yaşadıklarını, doktorlarına ve hastanelerine yakın olmak rica ettiklerini ifade eden Dr. Karagözoğlu, gerilimin kalp ritmini doğrudan etkileyen bir durum olduğunu belirte-rek bu hastalarda takibin önemine ilgi çekiyor:

“Yani hastalar, ‘aman kalbime bir şey olmasın’ derken bu hisle kalp ritminin bozulmasına sebe p olurlar. Kalp 0,3 saniyede kasılır, 0,5 saniyede gevşer, 1 saniyeden az zaman içerisinde hayati olan kanı pompalar. Bu ritim bozulursa saniyeden az bir zamanda kan dolaşımı sekteye uğrar ve telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açar. Ritim bozukluğuna bağlı hastalanmalar, sakatlanmalar ve ölümler hızlı tanı ve tedaviyle engellenebilir. Bu yüzden kalp ritim bozukluklarının anlık takibi ve tedavisi hayati değer taşır. Burada da teknolojik çözümler önplanaçıkar. ‘Teletıp uygulamaları’ denilen, ‘Drcell’ gibi telefonla tıbbi veri takip sistemleri, tanı, takip ve tedavi imkanı sağlar. Hastalar günlük hayatlarını diledikleri gibi düzenlerler. Dağda, yolda, işte yani kısa olanca diledikleri her yerde ritim ölçümlerini yapabilirler. Uydu aracılığı ile Araştırmacılar tarafından anlık şeklinde check edilebilirler. Basit tedbirler ve uygulamalar, olası hastane ihtiyaçları ve bunların organizasyonları hastalığın tedavisinde avantaj sağlar.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>