Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hasankeyfte Artuklu Mimarisi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:06:24
Hasankeyfte Artuklu Mimarisi

Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKi), Ilısu Barajı’nın suları altında kalabilir Batman’ın ilçesi Hasankeyf’i Raman Dağı eteklerinde yenide n dan kuracak.305 hektarlık alan sonucu 4 tur şeklinde inşa edilecek yeni Hasankeyf’in ilk etabı tamamlandı. Artuklu mimarisinde tasarlanan yedi deği-şik tipteki 58 konut Hasankeyflilerin beğenisine sunuldu. Talep doğrultusunda Hasankeyflilerin rica ettiği tarzda konutlar inşa edilecek. TOKi, […]

Hasankeyfte-Artuklu-MimarisiBaşbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKi), Ilısu Barajı’nın suları altında kalabilir Batman’ın ilçesi Hasankeyf’i Raman Dağı eteklerinde yenide n dan kuracak.
305 hektarlık alan sonucu 4 tur şeklinde inşa edilecek yeni Hasankeyf’in ilk etabı tamamlandı. Artuklu mimarisinde tasarlanan yedi deği-şik tipteki 58 konut Hasankeyflilerin beğenisine sunuldu. Talep doğrultusunda Hasankeyflilerin rica ettiği tarzda konutlar inşa edilecek. TOKi, Hasankeyf Kaymakamlık konutu ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işinin ihalesini [r] de 28 Ağustos’ta gerçekleştirecek.

Yeni yerleşim yeri için ayrılan 305 hektarlık alanın heps i imar planı kapsamında değerlendirildi. imar planı hazırlanırken bölgenin tarihi dokusu yaşam biçimi ve iklim koşulları göz önünde bulunduruldu. Hasankeyf’in yeni imar planı geleneksel dokuyu yansıtan bir şehir merkezi sunacak. Hasankeyf’in yerleşiminde dört mahalle öngörüldü. Her birinin merkezinde, eğitim ve sağlık donatıları ile park ve cami bulunacak. Park ve dinlenme alanları, rekreasyon alanları, yürüyüş yolları tasarlandı.

Yeni Hasankeyf’in 1. etabında yöresel mimaride tasarlanmış 7 deği-şik tipte 58 örnek konut ile birlik-te hükümet konağı, belediye hizmet binası, PTT, ilçe emniyet amirliği, 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, cami ve arıtma tesisi inşa edildi.

ARTUKLU MiMARiSi KULLANILDI

Hasankeyf’in tasarımında bölgenin mimari kültüründe ve mirasında önplanaçıkan Artuklu dönemi mimarisinden esinlenildi. Tarihi mirasın egemen öğeleri cephe tasarımında yer aldı. Artuklu mimarisindeki pencere, büyük kemerli kapı, açık koridor ve mahal-li taş kaplama konut mimarisinin en belirgin özelliğini oluşturdu. ayrıyetten, bölgedeki ekonomik yapı, sosyal yapı, eğitim seviyesi, yaşam biçimi ve iklim koşulları fonksiyonel alanların belirlenmesinde ehemmiyetli rol oynadı.

HASANKEYF’E MÜZE tasarımı

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz