Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hareketsizlik Fıtık Ediyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:27:20
Hareketsizlik Fıtık Ediyor

Daha oldukça çok ağır kaldıranlarda olan bel fıtığı, bankacı, muhasebeci, ofis memurları gibi oturarak çalışan ve oldukça çok fazla hareket etmeyenlerde de sık görülen bir sorun.İstanbul ili – özel olarak ofis çalışanlarının artması ile birlik-te bel fıtığının yaşamın bir parçası olduğini anımsatan Beyin ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, “Bel fıtığı hakkında o kadar […]

Hareketsizlik-Fitik-EdiyorDaha oldukça çok ağır kaldıranlarda olan bel fıtığı, bankacı, muhasebeci, ofis memurları gibi oturarak çalışan ve oldukça çok fazla hareket etmeyenlerde de sık görülen bir sorun.
İstanbul ili – özel olarak ofis çalışanlarının artması ile birlik-te bel fıtığının yaşamın bir parçası olduğini anımsatan Beyin ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, “Bel fıtığı hakkında o kadar oldukça çok klişeleşmiş bilgi var ki, onları yapmadığımız zaman hastalığa yakalanmayacağımızı zannediyoruz” diyor.

Hareketsiz [r] yaşamın bel fıtığı gelişmesindeki ehemmiyetli faktörlerden biri olduğuna vurgu yapan Dr. Aydın, bel fıtığı hakkında doğru sanılan yanlışları şöyle sıralıyor:

Bel fıtığı ağır kaldıranlarda olur

Yanlış: Bel fıtığı ağır kaldıran kişilerde olabileceği gibi sürekli oturarak çalışan ve fazla hareket etmeyenlerde de oldukça sık görülür.

Bel fıtığı olanların mutlaka sert yerde, tahta zeminde yatması gerekir

Yanlış: Bu eski ve yanlış bir bilgidir. Bel fıtığı olan ya daolmayan hiç kimse sert yerde yatmamalıdır. Tercihen ortopedik bir yatakta yatmalıdır.

Ameliyattan sonra fıtık yenide n eder, bu nede n le ameliyat gereksizdir

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatlarından sonra aynı yerden fıtık yenide nlaması olasılığı %2’den azdır. Başka bir bölgeden bel fıtığı olma ihtimali oldukça çok daha yüksektir.

Bel fıtığı orta ve ileri yaşlarda görülür

Yanlış: Bel fıtığı son yıllarda lise çağlarında da görülebilmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle birlik-te gençler daha fazla bilgisayar başında vakit geçirmekte ve düzensiz beslenerek kilo almaktadırlar. Spor yapmama ehemmiyetli bir etkendir.

Bel fıtığı tedavisinde ameliyat son çaredir

Yanlış: Tedavide değişik alternatifler vardır. Bel fıtığı tanısı konulan hastaların sadece %20’si ameliyatla düzeltilebilir. Diğerlerine ameliyat dışı tedaviler önerilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatlarında felç kalma riski oldukça çok yüksektir

Yanlış: Bel fıtığı operasyonlarında bacaklarımıza gitmiş olan sinirlerden herhangi birinin yaralanması mümkün olabilir, Anca k bu durum dahi tam şeklinde tekerlekli iskemleye bağlı kalmayı gerektirecek şiddette değildir. Kaldı ki zaten günümüzde uygulanan mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler gibi noninvaziv metotlar ile bu ihtimaller minimuma inmiştir.

Bel çekme yolu bel fıtığı tedavisinde oldukça çok etkilidir

Yanlış: Bel çekme, bel fıtığını düzeltemeyeceği gibi fıtık parçalarının yer değiştirmesine bağlı şeklinde kişilerde önemli kalıcı sorunlara sebe p olabilir. Bel çekme ve germe sadece faset kilitlenmesi denilen bel ağrılarında bazen etkilidir.

Bel fıtığı ırsidir

Yanlış: Bel fıtığı genetik şeklinde nesillere aktarılan bir hastalık değildir. Ama omurga yapısı aile bireylerinde birbirine benzer. Bel fıtığına yatkın omurgalar aile bireylerinde daha sık bel fıtığı görülmesine yol açar.

Yaşlılarda bel fıtığı ameliyatı yapılmaz

Yanlış: Yaşlı insanlara da bel fıtığı ameliyatı yapılabilir. Mikrocerrahi yolu uygulanan hastalar aynı gün ayağa kalkabildikleri için ameliyat, hastalarda önemli bir sıkın-tı oluşturmaz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz