FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Güneydoğu Çiftçisine Enerji Müjdesi
Güneydoğu Çiftçisine Enerji Müjdesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek.Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sullamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek.  GAP’ın sulama kısmının şimdi-lik tamamlanamaması nedeni ile ޞanlıurfa, Mardin ili ve Diyarbakır ili başta olmak üzere bölge genelindeki illerde yaklaşık 25 bin üretici kendi imkanları ile kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor. faka t yeraltından suyun […]

Guneydogu-Ciftcisine-Enerji-MujdesiGüneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sullamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek. 

GAP’ın sulama kısmının şimdi-lik tamamlanamaması nedeni ile ޞanlıurfa, Mardin ili ve Diyarbakır ili başta olmak üzere bölge genelindeki illerde yaklaşık 25 bin üretici kendi imkanları ile kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor. faka t yeraltından suyun çekilmesinde [r] kullanılan elektrik bedelinin pahalı olması nedeniyle sıkın-tı yaşayan çiftçilerin büyük kısmı bu enerjiyi kaçak olarak kullanıyor. 

Dicle EDAޞ, çiftçilerin bu sıkıntısını sona erdirmek ve enerji kullanımının düzenli hale getirilmesi maksadı ile yeni bir çalışma başlattı. Bu amaçla bölgedeki bütü n illerde sulama birlikleri, ziraat odaları ve tarım müdürlükleri temsilcileri ile yapılan toplantıların arkasından Dicle EDAޞ ve üreticiler uzlaşmaya vardı.

3 deği-şik yöntem uygulanacak

Genel Müdür Murat Karagüzel AA muhabirine verdiği demeçte, tarımsal sulamada kullanılan enerji bedeli fiyatında büyük indirim yaptıklarını belirt ti.

Bu se-ne için geçerli olabilir uygulamaya göre arzulayan üreticilerin trafo gücü, suladıkları alan miktarı veya kuyu başına ödeme yapacağını bildiren Karagüzel, “1 Temmuz 2013 yılı ile 31 Aralık 2013 yılı tarihleri arasındaki tüketim için isteyen üretici dönüm başına 60 lira, kuyu başına 7 bin lira ya datrafo gücüne göre ödeme yapacak. 50 KVA kurulu trafo gücü olan 4 bin lira, 100 KVA için 5 bin lira, 160 KVA için 6 bin lira, 250 KVA için 8 bin lira ve 400 KVA için 10 bin lira ödeyecek.”

Tarımsal sulamada 6 milyar kilovatsaat tüketiliyor

Yörede tarımsal sulamaya dönük elektrik kullanımının oldukça çok yüksek miktarlarda olduğunu ve bunun büyük kısmının kaçak kullanımdan oluştuğunu vurgulayan Karagüzel, şöyle söyledi:

“Çiftçilerimizle yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Başlangıç şeklinde 2013 yılı yılında bize bu bedeli vermeleri halinde biz sayaçları üzerinden kullandıkları elektriğe herhangi bir işlem yapmayacağız, kaçak uygulaması olmayacak. Kuyunun derinden yapılmışnliğine ve sulamış oldukları alana göre bir kuyunun tükettiği enerji miktarı yıllık 36 ile 60 bin lira arasındadır. Biz kaçak kullanımların polisiye tedbirler ile çözülemeyeceğini biliyoruz. Abonelerimizin göstereceği iyi niyetle elektrik tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesini hedefliyoruz. Biz abonelerimizin israf etmeden daha az elektrik kullanarak daha fazla iş yapma şeklinde tüketim yapmalarını amaçlamaktayız. Bunun dışında birtakım teşviklerimiz daha olacak. Bunlarla kaçak kullanımını azaltmayı planlıyoruz. Kaçak kullanımın azaltılması demek israfın olmaması demek yaşam biçiminin değişmesi demektir. Hedefimiz bu.”

AA – Özgür Ayaydın
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz