Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Güneş Koruyucularındaki Paraben Tehlikesi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:57:20
Güneş Koruyucularındaki Paraben Tehlikesi

Güneş koruyucularındaki paraben tehlikesi…İstanbul ili Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi derinden yapılmış ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu uyardı.İstanbul ili Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi derinden yapılmış ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan güneş kremlerinin, suya dayanıklı, derinden yapılmış tipine göre […]

Gunes-Koruyucularindaki-Paraben-TehlikesiGüneş koruyucularındaki paraben tehlikesi…
İstanbul ili Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi derinden yapılmış ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu uyardı.
İstanbul ili Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi derinden yapılmış ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan güneş kremlerinin, suya dayanıklı, derinden yapılmış tipine göre koruma faktörüne malik olması ve paraben içermemesi gerektiğini diye konuş-tu.Serdaroğlu, güneşe bağlı etkilerin [r] en oldukça çok görüldüğü organın derinden yapılmış olduğuna değindi. Güneşin, sedef, kaşıntı ve birtakım alerjik derinden yapılmış hastalıklar üzerinde iyileştirici etkisi yer aldı ğınu ifade eden Serdaroğlu, derinden yapılmış hastalığı olmayan kişilerde güneşlenmenin psikolojik destek sağladığını vurguladı.

PARABEN iÇERMEMELi

Güneş koruma ürünlerinin fiziksel koruyucu ya damineral filtreli olabildiğini anımsatan Serdaroğlu, “Her ikisi de faydalıdır, faka t bugün daha ziyade mineral filtreli güneş koruma ürünleri tercih edilmektedir. Kullanılan güneş kreminin cilt tipine uyumlu olması gerekli. Yağlı, kuru ciltler ya da çocuk cildine uygun ürünler deği-şiklık gösteriyor. Bu ürünlerin suya dayanıklı, derinden yapılmış tipinize göre koruma faktörüne malik olması ve paraben içermemesine dikkat edilmelidir” diye konuş-tu.

GÜNEޞE ÇIKMADAN 15 DAKiKA ev-vel SÜRÜNSerdaroğlu, çocuklar için de pek çok güneş koruma ürünü yer aldı ğınu belirterek, güneş koruyucular kullanılırken güneşe çıkmadan en az 15 dakika ev-vel sürülmesi, güneş altında bulunulan süreçte 2 saatte bir koruyucunun yenide n uygulanması ve su ile temastan sonra sürme işleminin yinelenmesi gerektiğine dikkati çekti.

GÜNEޞLENDiKTEN SONRA NEMLENDiRiCi SÜRÜNCildinde hassasiyet taşıyan şahısla-rın güneşlenme sonrası mutlaka derinden yapılmış yapısına göre bir nemlendiriciyi kullanması ve bol su içmesi gerektiğini vurgulayan Serdaroğlu, yanlış güneş kremlerinin yol açabileceği hasarlara dairşu bilgileri verdi:“Öncelikle bronzlaşmak maksadı ile güneşlenme sonucunda kısa olan süreli etki şeklinde yanık oluşumu gelişebilir. Bunun dışında birtakım bakteriyel ve başta uçuk olmak üzere pek çok viral infeksiyonda alevlenme yapabilir. sene-ler süren uzun süreli güneş teması ise hiç istemediğimiz ve bazen geri dönüşü olmayan etkilere sebe p olur. Öncelikle derinden yapılmış yaşlanma sürecini hızlandırır. derinden yapılmışde kırışıklık, lekelenme ve elastikiyet kaybının daha yoğun olmasına sebe p olur. Daha ileri aşamalarda derinden yapılmış kanserlerine sebe p olabilir. Bu kanserler arasında mevcut benlerimizin kötüleşmesi yolu ile ya da yeni oluşan bir benimizin şekil değiştirip kötü gidiş göstermesi ile tanımlanabilecek ‘malin melanom’ da bulunur. birtakım kanser tipleri yavaş ilerlediğinden, hastanın da ihmal etmesi netice-si kozmetik şeklinde kötü sonuçların oluşacağı cerrahi müdahalelerin yapılması gerekebilir.”“TOPLUMSAL BEĞENiNiN DEĞiޞMESi gerekli”Prof. Dr. Server Serdaroğlu, misafirin bronz bir tene sağlıklı şeklinde malik olmak rica ettiğini ve bunun için uğraştığını ifade ederek, şunları belirt ti:“Bunun hatalı bir davranış olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Burada toplumu etkileyen herkese birtakım görevler düşüyor. Toplumsal beğeninin değişmesi ve bronz olmamış bir tenin daha güzel olduğunun toplum tarafından kabul edilmesi gerekli.Güneşlenmek ve buna bağlı bronzlaşmanın kozmetik şeklinde bugün için güzel bir görüntü sağlasa da bunun sonucunda daha ileri dönemlerde derinden yapılmışde oldukça çok daha zararlı etkilerin olabileceği hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde unutulmamalıdır. Bu nede n le güneşten korunma ile alaka-lı uzman dermatologlardan yeterli bilgi alınmalı ve güneşlenmekten vazgeçemeyenler için ise doğru korunarak güneşlenmenin öğrenilmesi sağlanmalıdır. Bu bilgilerin temelinde güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 ila 16.00 arasında güneşlenilmemeli ve en az 30 faktör içeren güneş koruyucu ürünler ile korunma sağlanmalıdır.”

HÜRRiYET iNTERNET SiTESiVN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz