Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Gözler Gayrimenkul Pazarında
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:56:14
Gözler Gayrimenkul Pazarında

Gayrimenkul pazarı yeni oyuncular gelince, sektör beklentisi de yükseldi…Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği ‘Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporuna göre piyasalar, yeni ofis binaları, perakendeciler, kullanıcılar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi oyuncular ile hareketlenecek Jones Lang LaSalle incele-me departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği ‘Türkiye Gayrimenkul [r] Pazarı […]

Gozler-Gayrimenkul-PazarindaGayrimenkul pazarı yeni oyuncular gelince, sektör beklentisi de yükseldi…
Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği ‘Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporuna göre piyasalar, yeni ofis binaları, perakendeciler, kullanıcılar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi oyuncular ile hareketlenecek

Jones Lang LaSalle incele-me departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği ‘Türkiye Gayrimenkul [r] Pazarı Görünümü 2013 yılı’ ilk yarı raporu açıklandı.

Raporda, 2013 yılı yılının ikinci yarısında gayrimenkul pazarına, yeni ofis binaları, perakendeciler, kullanıcılar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi yeni oyuncuların gireceği ve yeni oyuncular ile birlik-te sektörde bir hareketlilik oluşacağı vurgulanıyor. Raporda ayrıyetten, mevcut gayrimenkullerin alım-satımı ile perakende yatırım pazarının likiditesini koruyacağı, perakende pazarının hareketliliğinin devam edeceği ve ofis pazarında güçlü bir arz yaşanacağı söylen di.

Rapora göre, gayrimenkul yatırım pazarı geçtiğimiz 6-8 aylık süreçte tamamlanan işlemler ile ehemmiyetli ölçüde likidite kazandı. Perakende pazarında yeni markaların girişi ile hareketli günler yaşanırken, bu sürecin Zorlu Center’in açılışı ile devam etmesi bekleniyor.

Arz yaşanacak

2013 yılı’ün ilk yarısında pazara giren ofis arzının, geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 6 kat arttığına dikkat çekilen raporda, şu an inşaat halinde olan, pazara girecek güçlü bir arz olduğu ifade edildi. İstanbul ili otel pazarında 2013 yılı’ün ilk yarısında ehemmiyetli açılışların gerçekleştirildiğine değinilen raporda, şu an inşaat halinde olan güçlü arzın 2013 yılı sonuna kadar pazara girmesinin öngörüldüğü söylen di.

Raporda ayrıyetten, lojistik pazarındaki kullanıcı taleplerinin oldukça güçlü olduğu belirtilirken, olan kiralama işlem hacminin 2011 sene-si seviyelerini yakalamasının beklendiğine dikkat çekildi.

Rapor ile alaka-lı açıklamalarda bulunan Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “2013 yılı yarı se-ne itibariyle Türkiye’deki toplam kiralanabilir alan (TKA), 2012 sonuna kıyasla 22 alışveriş merkezinde 581 bin mkarelik bir artış göstererek, 336 alışveriş merkezinde 8.9 milyon mkareye ulaştı” diye konuş-tu. 2016 sonuna kadar inşaatı tamamlanması beklenen toplam 88 alışveriş merkezinin tahmini 3.1 milyon mkarelik toplam kiralanabilir alan sunacağını anımsatan Alkaş, “inşaat halinde olan tasarımlerin tamamlanmasıyla, kiralanabilir alan 424 alışveriş merkezinde 12 milyon mkareye ulaşacak” diye konuş-tu.

Alkaş, İstanbul ili dışında Ankara, izmir, Bursa, Antalya, Muğla, Konya ili ve Kocaeli ili illerine gelecek olan perakende arzının güçlü olduğuna dikkati çekti.

Asya yakasında ofis talebi arttı

Rapora göre, pazarda ticareti yapılabilir ürünün kısıtlılığına rağmen, yatırımcıların ofis pazarına olan ilgilerinin oldukça güçlü olduğu görülüyor. Küresel kullanıcıların dahil olduğu ön-kiralama uygulamalarının artmasıyla, önümüzdeki yıllarda ofis pazarındaki küresel yatırımların daha da artması bekleniyor. Jones Lang LaSalle Yönetici Direktörü, Nilgün Dil Erman, “2013 yılı yılının ilk yarısı itibariyle, İstanbul ili ofis pazarında A tipi ofis stoku 3.4 milyon mkareye ulaştı. İstanbul ili ofis pazarında, Merkezi iş Alanı (MiA) daha fazla A tipi ofis stokuna malik alt pazar şeklinde önplanaçıkarken, 2013 yılı’ün ikinci çeyreğinde, MiA dışı bölgelerin sıralamada MiA’nın önüne geçtiği görülüyor. Buna göre ofis arzının yüzde 37’si Asya yakasında, yüzde 36’lık kısmı ise MiA’da yer alıyor” diye konuş-tu.

Yüzde 30 artış olacak

İstanbul ili ofis pazarında mevcut durumda, inşaat halinde olan 1.07 milyon mkare kiralanabilir ofis alanı

olduğuna dikkati çeken Erman, gelecek ofis arzının tamamlanmasıyla, 2015 yılının sonunda ofis stokunun yüzde 30 oranında bir artış göstererek 4.51 milyon mkareye ulaşmasının beklendiğini belirt ti.

Levent ve Maslak gibi 1.l ofis bölgelerinde A tipi ofis arzının kısıtlı olması ve bölgede kullanıcı talebinin yüksek olması, bölgede mal maliklerinin kiracılar üzerinde ehemmiyetli bir avantaja malik olmasına sebe p oldu. Anca k inşaat halinde olan ofis tasarımlerinin tamamlanması ile berabe r, ofis arzındaki artışın, mülk maliklerinin bu avantajlı konumunu zayıflatacağı söylen di.

Nişantaşı’nda kiralar sabit kaldı

Alkaş, artan arz ve perakendecilerin verimlilik konusundaki hassasiyeti nedeni ile kira oranının 2013 yılı’te de EUR 80 seviyesinde kalacağını belirt ti.

Perakende caddelerindeki kiraların ise 2011’den bu yana sınırlı arza ve artan talebe bağlı şeklinde ehemmiyetli derecede yükseldiğine dikkati çeken Alkaş, “2012 sonu itibariyle istiklal ve Bağdat Caddeleri’nde EUR 200 ve Nişantaşı’nda EUR 190 seviyesinde olan 1.l kira 2013 yılı’ün ilk yarısında aynı seviyede kaldı”dedi.

Zorlu Center’ın etkisi görülecek

Satın alma gücünde beklenen ehemmiyetli artışın, perakende talebi beklentilerini pozitif yönde etkileyen başlıca faktörler arasında bulundu ğunı anımsatan Alkaş, şunları belirt ti:

“Uluslararası perakende zincirleri büyümelerini sürdürürken özel olarak mega mağaza kiracıları istenilen ciro rakamlarına ulaşabilmek için mevcut konumlarında mağazaları küçültmeyi tercih etti. 2013 yılı’te özel olarak Zorlu Alışveriş Merkezi açılışı ile birlik-te bu markaların daha da artması bekleniyor.”

KONUT KREDiLERi 103.1 MiLYAR TL OLDU

Merkez Bankası’nın yaptığı hesaplamalara göre 26 Temmuz -2 Ağustos tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 1 milyar 558 milyon TL artışla 228 milyar 463 milyon TL’den 230 milyar 21 milyon TL’ye yükseldi. Konut kredileri 569 milyon TL artışla 103 milyar 169 milyon TL’ye ulaştı.

‘Dönüşüm ‘yeşil’ yapılırsa milyar dolar tasarruf edilir’

Marmara Depremi’nin yıldönümü yaklaşırken Türkiye, daha güvenli konutlar için kentsel dönüşüm seferberliğine çıktı.

Yeşil bina danışmanı Altensis’in kurucularından ve tasarımler Koordinatörü Emre Ilıcalı, bu seferberliğin tek ama-cı nın sadece binaları daha sağlam hale getirmek olmaması uyarısında tespit edil-di.

Ilıcalı, “Kentlerimizi dönüştürme konusunda harcayacağımız efor ile bununnla birlikte, daha yeşil, çevreye zarar vermeyen, enerjiden tasarruf eden yeni yaşam alanlarını da ortaya koyabilme fırsatına sahibiz. Türkiye dikkatli bir planlama ile milyarlarca doları tasarruf edebileceği bu tarihi fırsatı kaçırmamalıdır” diye konuş-tu.

‘Görüntü değişecek’

Ilıcalı, beklenen deprem riskinin büyüklüğü nedeni ile dönüşüm tasarımlerinin sayılarının artmasının beklendiğini belirterek, “Söz konusu tasarımler tasarım şeklinde da kentlerin yüzünü değiştirecek. Dolayısı ile dönüşüm tasarımlerinin tasarım rehberleri aslında kentleri geleceğe taşıyan kılavuzlardır” diye konuş-tu.

Ilıcalı, bu nede n le geleceğe uzanan Türkiye’nin tasarım rehberlerinin kriterleri arasında çevreci- kriterlerin mutlaka olması gerektiğini savundu.

Dönüşümde uluslararası yeşil bina değerlendirme sistemlerinin bir tasarım rehberi gibi kullanılmasının avantaj getireceğini anlatan Ilıcalı, şöyle söyledi:

200 bin bina yıkılacak

“2014 sonuna kadar sadece İstanbul ilinde 200 bin binanın yıkılarak yenide n dan yapılması öngörülüyor. Yeşil binaların son yapılan uluslararası çalışmalar sonucunda enerji tüketiminde ortalama yüzde 20, su tüketiminde yüzde 30 ve katı atıkların azaltılmasında yüzde 40′ a ve Karbon emisyonlarının azaltılmasında yüzde 30’a varan iyileştirmeler sağladığı tahmin ediliyor.”

Ilıcalı, “Bu bağlamda bütü n Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecinde yapılabilir Yeşil bina ve altyapı uygulamaları sayesinde edilebilecek tasarrufun milyar dolarlar seviyesine ulaşabileceği öngörülebilir” diye ifade etti.

iş GYO, Çınarlı Bahçe’de daire teslimlerine başladı

2011 sene-si sonunda temeli atılan ve konut satışlarının tamamlanmak üzere olduğu Çınarlı Bahçe Tuzla konut tasarımınde konutların teslimine başlandı. Bugüne dek yaptığı yatırımlar ile büyük tasarımlere imza atan iş GYO’nun 476 ünitelik konut tasarımı Çınarlı Bahçe, Tuzla’da hayata geçiriliyor.

Her ayrınntıı incelikle planladıklarını anımsatan iş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “Yüksek standartlı teknolojiler ve modern bir mimari anlayışla hayata geçirilen tasarımnin, sakinlerine ‘İstanbul ilinde Yeni Hayat’ın bütü n güzelliklerini birlik te sunmaya başlaması bizlere heyecan ve gurur veriyor” diye konuş-tu.

Anaokulu yaptı

Tanes, “Bir sayfiye tasarımı şeklinde tasarladığımız Çınarlı Bahçe Tuzla, E–5 Karayoluna ve yeni yapılabilir Tuzla Marina tasarımıne tahmini 3 km. Marmaray Tuzla istasyonu’na ise 300 m mesafede konumlanıyor” diye konuş-tu.

Az katlı binalardan oluşan Çınarlı Bahçe’nin 41 dönüm arsa üzerinde çağdaş yaşamın enerjisini şehrin karmaşasından ayırdığını vurgulayan Tanes, şunları dile getirdi:

“Çınarlı Bahçe az katlı bloklardan oluşan yeşil alanları su ile buluşturan zengin peyzaj tasarımı ve koruma altına alınan koru alanı ile sakinlerine nefes alacakları bir ortam sağlıyor. tasarım kapsamında fark yaratan bir ötek i unsur da site içerisinde yer alabilir Feyziye Mektepleri Vakfı Tuzla Çınarlı Bahçe Işık Anaokulu şeklinde ön planda yer alıyor.”

Sinpaş’tan ev alanları kolej indirimi bekliyor

Sinpaş GYO’nun Başkentliler için geliştirdiği ilk tasarım olan incek Life’ın hemen yanı başında bulunan Bahçeşehir Koleji, kapılarını 2013 yılı – 2014 öğretim yılında açıyor. Dünya standartlarında verdiği eğitimle Türkiye’nin en iyi eğitim kurumlarından olan Bahçeşehir Koleji, Ankara ilinde ilk kez incek Life bünyesinde yer alıyor. Bahçeşehir Koleji, incek Life’tan ev sahibi olanlara yüzde 10 indirim fırsatı da sunuyor.

5 deği-şik blok ve 2 deği-şik villa seçeneğiyle incek Life zengin bir yaşam yelpazesi sunan incek Life’ta 1+1 74 mkare daireden, 5+1 451 mkare villaya kadar 22 deği-şik mkarede ev seçeneği sunuluyor.

Yabancı yatırımcı için yerinde sunum fırsatı

İstanbul ili Finans Merkezi’nin ilk tasarımı Sarphan Finans Park’a olan ilgiden ötürü Sarp Group, yabancı yatırımcıya yerinde sunum yapma kararı aldı.

Sarphan Finans Park tasarımıni TOKi iştirakleri Emlak Konut GYO ve Emlak Planlama inşaat (EPP) işbirliğiyle inşa eden Sarp Group Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Akar, “Bu güne kadar yabancı yatırımcı için özel bir iletişim çalışması yapmamıştık, gördüğümüz bu ilgi, bizi yabancı yatırımcılara da tasarımdeki ünitelerin tanıtımını yapmaya itti. Bu kapsamda deği-şik ülkelerde küçük iletişimler gerçekleştireceğiz” diye konuş-tu.

Türkmenistan’ın ilk marinası Polimeks’ten

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik firmalerinden Polimeks’in bir kişiye tahmini 1000 mkare alan düşen Yelken Yat Kulubü, Türkmenistan’ın Hazar Denizi -Awaza Bölgesi’nde hizmete açıldı. Bölgenin ilk marinası olan ve tahmini 90 milyon dolar yatırım değerine malik Yelken Yat Kulübü, Hazar Denizi kıyısında tahmini 1 kmlik sahiliyle benzersiz bir konumda yer alıyor.

Türkmenbaşı Uluslararası Havaalanı’na 25 km mesafede bulunan ve toplam 360 bin mkarelik geniş bir alan üzerinde kurulu tesiste, 200 mkareden başlayan büyüklüklerde 44 villa bulunuyor.

Yüzde 10 peşinatla konut sahibi yapıyor

Yüzde 10 peşinat ile konut sahibi olunabilen Skyland İstanbul ilinde teslimler 2016 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilecek. 5 starlı bir otel, 1000’e yakın rezidans ve alışveriş merkezinin bulundu ğu Skyland istanbul, Seyrantepe’de konumlandırılıyor. Eroğlu Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen tasarımde, 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konutlar yer alıyor.

Türk Telekon Arena’ya komşu konumda bulunan Skyland istanbul, akıllı ev teknolojileri ile donatılıyor. 600 kişilik konferans ve balo salonları, restoranlar, spa, welness, yeşil alan ve fitness center Skyland İstanbul ili tasarımınin içerisinde yer alıyor. (MiLLiYET)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz