Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Görmez İslam Dünyasında İlim Ve Düşünce Krizi Yaşanıyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 08:03:51
Görmez İslam Dünyasında İlim Ve Düşünce Krizi Yaşanıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün İslam dünyasında yaşanan siyasi krizlerin arkasında bir ilim ve düşünce krizi yaşadığımızın farkında olmalıyız” diye konuş-tu. SUDANLI BAKAN ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜGörmez, Sudan Din İşleri ve Evkaf Bakanı Fatih Tacussir Abdullah ve birlikt eindeki heyetle makamında görüştü. Sudan ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların çok eskiye dayandığını […]

Gormez-islam-Dunyasinda-ilim-Ve-Dusunce-Krizi-Yasaniyor Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün İslam dünyasında yaşanan siyasi krizlerin arkasında bir ilim ve düşünce krizi yaşadığımızın farkında olmalıyız” diye konuş-tu.
SUDANLI BAKAN ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜGörmez, Sudan Din İşleri ve Evkaf Bakanı Fatih Tacussir Abdullah ve birlikt eindeki heyetle makamında görüştü. Sudan ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların çok eskiye dayandığını anlatan Görmez, kurumlararası münasebetlerin de 10 yıldır gelişme gösterdiğini ifade etti. Sudan’daki dini kurum ve [r] müesseselerin önemine işaret eden Görmez, Afrika’nın birçok ülkesinde dini müessese yöneticilerinin ve ilim adamlarının büyük bazısının Sudan’da eğitim almış olduğunu gördüklerini diye konuş-tu.BU SIKINTILAR, ÖNEMLİ GELİŞMELERİN HABERCİSİ“İslam dünyası gerçekten çok zor süreçlerden geçiyor. Aynı anda pek çok ülkede hepsi birbirrinden çok daha acıklı sahneler yaşanmaktadır” ifadesini kullanan Görmez, Nijerya’da camiye düzenlenen saldırıda 44 şahsıın öldüğini belirtti. Görmez, “Şüphesiz biz, ümitsizliği yasaklayan bir dinin mensuplarıyız. Hatta ümitsizlik Kur’an-ı Kerim’de günah, Allah’a isyan şeklinde kabul edilmiştir. Biz bütün bu sorunla-rın bununnla birlikte müspet, olumlu, önemli gelişmelerin habercisi olduğunu da biliyoruz” diye konuş-tu. BU KRİZİ NASIL AŞABİLİRİZ?İslam dünyasının içinde yer aldı ğı sorunları sadece siyasi krizleri aşarak çözmenin de mümkün olmadığının iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, “Bir de ilim, düşünce ve fikir krizlerini dikkate alarak çözmek gerekir. Bugün İslam dünyasında yaşananlar sadece siyasi krizler değildir. Asıl o siyasi krizlerin de arkasında bir ilim ve düşünce krizi yaşadığımızın farkında olmamız lazım. Dolayısı ile dini müesseselerin, ilim müesseselerinin ilim adamlarının fikir ve düşünce misafirinın daha çok bir araya gelerek bu ilim ve düşünce krizini nasıl aşmamız gerektiği üzerinde kafa yormaları gerekir” görüşüne yer verdi.BAKAN ABDULLAH, GÖRMEZ’DEN DESTEK rica ettiKonuk Bakan Abdullah ise Görmez’e davetlerinden dolayı teşekkür etti. Türkiye ile Sudan arasındaki tarihi ve kültürel bağlar ile alaka-lı bilgiler veren Abdullah, Diyanet’ten özellikle irşad ve ilmi araştırmalar konusunda destek almak rica ettiklerini ifade etti. Görmez, görüşmenin arkasından misafirina Kur’an-ı Kerim hediye etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz