Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Görme Özürlü Fransız Dünya Turunu Çıktı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ağustos 2013 - 11:45:08
Görme Özürlü Fransız Dünya Turunu Çıktı

Fransız Sylvain Macheferet, güneş enerjisiyle çalışan bisikletlerin katıldığı bir yarış için çıktığı yolda oldukça çok gerilerde kalınca Türkiye’de …Fransız Sylvain Macheferet, güneş enerjisiyle çalışan bisikletlerin katıldığı bir yarış için çıktığı yolda oldukça çok gerilerde kalınca Türkiye’de yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yüzde 90 görme özürlü Fransız bilgisayar programcısı Sylvain Macheferet, başladığı yarışı hobi seyahat şeklinde sürdürüyor. […]

Gorme-Ozurlu-Fransiz-Dunya-Turunu-CiktiFransız Sylvain Macheferet, güneş enerjisiyle çalışan bisikletlerin katıldığı bir yarış için çıktığı yolda oldukça çok gerilerde kalınca Türkiye’de …
Fransız Sylvain Macheferet, güneş enerjisiyle çalışan bisikletlerin katıldığı bir yarış için çıktığı yolda oldukça çok gerilerde kalınca Türkiye’de yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yüzde 90 görme özürlü Fransız bilgisayar programcısı Sylvain Macheferet, başladığı yarışı hobi seyahat şeklinde sürdürüyor.

Türkiye’ye Edirne’den giriş yapan görme engelli Sylvain Macheferet [r] (30), Fransa’nın St Etienne yakınlarındaki Le Puy En Velay kasabasında yaşamını sürdürürken, doğuştan sol gözü tamamen sağ gözü yüzde 10 oranında görebiliyor. Arkadaşları ile birlik-te tasarladığı güneş enerjili bisikleti ile Fransa’da başlayan ve trikoistan’ın başkenti Astana’da sona erecek güneş enerjisi ile çalışan bisiklet yarışına katıldı. Yarışta oldukça çok gerilerde kalan Macheferet, bu defa yarışı geziye döndürdüğünü belirt ti.

50 gündür yollarda olan Macheferet, Fransa’da başladığı yolculuğuna italya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan’ın arkasından Türkiye’ye geldi. Edirne’ye Geçtiğimiz günlerde giriş yapan Sylvain Macheferet, saba h saatlerin de vakitlerinde Muğla’ya ulaştı. Macheferet, Muğla ilinde Bisiklet Derneği Üyesi Adnan Cankır tarafından karşılandı.

Arkadaşları ile birlik-te hazırladığı 360 wat gücünde güneş paneli, 2 akü, 2 elektrik motoru bulunan güneş enerjili bisikleti ile 50 günden bu yana yolda olduğunu ve tahmini 4 bin km yol kat ettiğini anımsatan Sylvain Macheferet, gezisi esnasında trafikte daha fazla zorlandığı ülkeler italya ve Türkiye’de İzmir ili kenti olduğunu belirt ti.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 11 Haziran’da bitirilmesi beklenen yarışta oldukça çok gerilerde kaldığı için kendi isteği ile terk ettiğini anımsatan Macheferet, şöyle söyledi: “Yarışta son sıralarda bulundu ğumı öğrendim. Bu yüzden kendi isteğimle yarışmayı Türkiye’de terk ederek dünyayı bisikletim ile gezmeye karar verdim. 50 günden bu yana yollardayım ve bugüne kadar 4 bin km yol kat ettim. Buradan Marmaris ve arkasından feribot ile Yunanistan’ın Rodos adasına gideceğim.”

İzmir ili TRAFiĞi KÖTÜ

Fransız bilgisayar programcısı Sylvain Macheferet, yolculuğu esnasında daha fazla trafikte zorlandığı ülkelerin italya ve Türkiye’de İzmir ili olduğunu belirt ti. Macheferet, italya’da sıkın-tı yaşadığını, orada trafiğin oldukça çok yoğun olduğunu söyleye-rek sözlerini şöyle devam ettirdi: “Hatta italya’da bariyerlere çarparak küçük bir kaza geçirdim. Türkiye’de ise İzmir ili trafiği benim sıkın-tı yaşadığım bir il oldu. İzmir ilinde nereye gideceğimi medim. Benim aynam kulaklarım. Duyarak yolu check ediyorum. Hayallerimi gerçekleştirmenin mutluğunu yaşıyorum.”

Fransız Sylvain Macheferet’i, Muğla ilinde karşılayan Muğla ili Bisiklet Derneği Üyesi Adnan Cankır da şunları belirt ti: “Fransa’da tasarladığı bisikleti ile yola çıkan arkadaşımızı bugün Muğla ilinde karşıladık. ilginç bir hikâyesi var. Kendisi doğuştan görme özürlü. Sol gözü tamamen görmüyor sağ gözü ise yüzde 10 oranında görüyor. Buna rağmen hayallerinden hiçbir şekilde yılmamış bir insan var karşımızda. Kendisi buradan Rodos’a gidecek. Burada kaldığı zaman zarfında kendisine elimizden gelen desteği vereceğiz.”

(iHA) Görme özürlü Fransız dünya turunu çıktı

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz