Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Googledan Gmail Kullanıcılarına Şok
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:49:37
Googledan Gmail Kullanıcılarına Şok

Son günlerde e-postaların güvenliği tartışmaları oldukça artarken Google’ın bir dava için mahkemeye sunmaya çalıştığı rapor kafaları iyice karıştırdı. Arama motoru devi Google’ın bir mahkemeye sunmaya çalıştığı raporda, Gmail kullanıcılarını şaşırtan bir izah görül-dü. Google, Gmail hesabı üzerinden e-posta gönderen kullanıcılarının ‘iletişimlerinin gizli tutulduğuna dair makul bir beklentisi olmaması gerektiğini’ ifade etti. Söz konusu ifade büyük […]

Googledan-Gmail-Kullanicilarina-SokSon günlerde e-postaların güvenliği tartışmaları oldukça artarken Google’ın bir dava için mahkemeye sunmaya çalıştığı rapor kafaları iyice karıştırdı.

Arama motoru devi Google’ın bir mahkemeye sunmaya çalıştığı raporda, Gmail kullanıcılarını şaşırtan bir izah görül-dü. Google, Gmail hesabı üzerinden e-posta gönderen kullanıcılarının ‘iletişimlerinin gizli tutulduğuna dair makul bir beklentisi olmaması gerektiğini’ ifade etti. Söz konusu ifade büyük tartışma yaratırken, Google, ‘bilgilerin hiçbir şekilde ve [r] hiçbir şekilde paylaşılmadığını, 3. partilere açık e-postaların rutin işlemlerden geçirildiğini’ söyled i. ޞirket, davacıların bu durumdan haberdar olduğunu önplanasürdü.

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, yüz milyonlarca internet kullanıcısının hesabı bulunan Gmail e-posta hizmeti hakkında sürpriz bir açıklamada tespit edil-di.

Google, ABD’de bir mahkemeye sunmaya çalıştığı raporda, ‘425 milyon kullanıcısının, bir ötek i kullanıcıya e-posta gönderdiği zaman, e-posta içeriğinin gizli kalacağına dair bir beklentide bulunmaması gerektiğini’ ifade etti.

Teknoloji dünyasında dün bomba etkisi yapan açıklama, ABD’li Consumer Watchdog adlı denetmele örgütü tarafından ortaya çıkarıldı.

Google’ın mahkemeye yaptığı açıklamanın, Ulusal Güvenlik Dairesi’yle (NSA) olan bağlantıları konusunda izah yapması için baskı gördüğü döneme gelmesi de dikkat çekti.

‘GOOGLE BAKLAYI AĞZINDAN ÇIKARDI’

Yüz milyonlarca internet kullanıcısının e-posta yazışmalarının gizliliği konusunda büyük şüphe uyandıran gelişme, bütü n dikkatleri Google’ın sonucu dikti.

Consumer Watchdog gizlilik tasarımı müdürü John Simpson, “Google son olarakunda gizliliğe saygı göstermediğini kabul etti” şeklinde mesele ştu. Simpson, “Kullanıcılar bu izaha dikkat etmeli… Eğer e-posta hesabınıdaki şahısla-rın gizliliğini umursuyor iseniz, Gmail kullanmayın” diye konuş-tu.

GOOGLE’A DAVA AÇILMIޞTI

Google’ın Gmail hakkındaki açıklaması, firmae yönelik bir dava nedeni ile geçtiğimiz ay mahkemeye gönderdiği raporda görül-dü. Google, kullanıcılarında reklam içeriği göndermek için, Gmail dışındaki hesaplardan gelen e-postaların gizliliğini ihlal etmekle suçlanmış ve grup davası açılmıştı.

Guardian sitesinin verdiği bilgiye göre, Haziran ayında açında açılan davada, Google haksız bir şekilde e-postalara girmek, içeriklerini okumak ve bu içeriklere gizliliği ihlal ederek erişmekle suçlanmıştı.

Davada, Google’ın seneler-dir sistematik bir şekilde ve bilinçli şeklinde misafirin özel bilgilerine eriştiği söylendi.

‘E-POSTALAR OTOMATiK iޞLEMDEN GEÇiYOR’

Google, savunmasında, ‘davacıların Gmail’in sunulmasından bu yana var olan ve günlük rutin kabul gören hizmetlerini suçlu göstermek rica ettiğini’ belirtirken, ‘tüm kullanıcıların, e-postalarının otomatik işlemden geçtiğini beklemesi gerektiğini’ söyled i.

Google, “Gönderdiğiniz e-posta, sevk edi-len şa-hıs yerine asistanı tarafından okunabileceği gibi, kullanıcılar e-postalarının ECS (elektronik iletişim hizmeti) taradından işlenmesi karşısında şaşırmamalı” savunmasını yaptı.

Google avukatları ise ‘suçlamada, taraflar arasındaki iletişim ve belli iletişim durumları hakkında iddia edilen gizlilik beklentisinin oluşması için oldukça çok az şeyin ileri sürüldüğü’ söylen di.

ÜÇÜNCÜ PARTiler ile PAYLAޞIMI iLGiLENDiRiYOR

Google’ın izahatları, özel olarak 1979 yılında ABD Yüksek Mahkemesi tarafından karara bağlanan Smith V Maryland davası ile bağlantılı. Google’ın bir açıklaması, ABD’de gizli telefon dinlemeleri ve gizlilik hakkı beklentisi tartışmalarının yapıldığı dönemdeki davadan alıntıyı içeriyor.

Bu alıntı, “Bir kişinin, gönüllü şeklinde 3. partilere teslim ettiği/sunduğu bilgilerin gizliliği için meşru bir beklentisi olamaz.”

Smith v. Maryland davasında, ABD Yüksek Mahkemesi ‘üçüncü parti doktrinini’ desteklemiş ve “üçüncü parti bir iletişimde bulundu ğunız takdirde, yasal şeklinde uygulanabilir gizlilik haklarını yitirdiğinizi” söyle mişti.

VentureBeat sitesinin altını çizdiği hususta, Google, “Gmail kullanıcılarının 3. parti doktrinini aktif hale getirdiğini’ belirtiyor.

‘BiLGi PAYLAޞIMI SÖZ KONUSU DEĞiL”

Google, Gmail içeriklerine erişildiği tartışmalarında, ‘içeriklerin hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde paylaşılmadığını’ söyled i.

Google’ın bir sözcüsü, dün verdiği demeçte, “Kullanıcılarımızın güvenliği ve gizliliğini oldukça çok önemliye alıyoruz. Bu halin aksini iddia eden haberler gerçek dışıdır. Gmail’de sektörün öncüsü güvenlik ve gizlilik içerikleri sunduk. Bir Gmail kullanıcısına kim e-posta gönderirse göndersin, söz konusu güvenlik içerikleri devrededir” şeklinde mesele ştu.

Açıklamada ek şeklinde şu bilgiler verildi:

“ilk olarak, Google, Gmail kullanıcılarının gizlilik beklentisi olmaması gerektiğini tartışmamaktadır. Smith v. Maryland davası ile alaka-lı olan kısım, Gmail kullanıcılarının gizlilik beklentisi olamayacağı anlamına gelmemektedir… tam zıttıne, ifade edilmek istenen durum, Gmail kullanıcısı olmayıp Gmail kullanıcılarına e-posta atan kişilerin, alıcıya sunulan rutin hizmet kapsamında e-postasının işlemden geçeceğidir. Bu durum, Gmail kullanıcısı olmayan kişilerin, Gmail kullanıcısına gönderdiği e-postanın Google tarafından işlemden geçirilmeyeceğine dair beklentide bulunmamasıdır (bu ‘gizlilik beklentisi’ şeklinde ifade edilir). E-postalar, tabii ki Google tarafından işlemden geçirilecektir. Gmail kullanıcılarının ötek i e-posta hizmetlerine gönderdiği e-postalar için de aynısı geçerlidir.”

“Örneğin, Gmail kullanıcılarına e-posta gönderen kişiler, Google’ın bu e-postaları spam ve ya virüs taramasından geçirmesine karşı şaşırmamalıdır. Bu durum, mahkemeye sunulan raporda ayrı bir kısım şeklinde belirtilmiştir: “Gmail kullanıcısı olmayan müşterek davacılar bununnla birlikte delaleten mesajlarının otomatik işlemden geçirilmesine razıdır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz