Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Googledan Doodle Claude Debussy Kimdir?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:17:23
Googledan Doodle Claude Debussy Kimdir?

Googledan Doodle Claude Debussy kimdir?…Google, Claude Debussy için Doodle yayımladı. Claude Debussy kimdir?Google bugünkü anasyafasında Fransız bestecilerinden Claude Debussy için Doodle yayımladı. besteci için hareketli ve sesli Doodle oldukça ala-ka çekici.Bugün Google’ın anasayfasına giren internet kullanıcıları Frederic Chopin’den bu yana piyano müziğinin en ehemmiyetli bestecisi sayılan Calude Debussy için hazırlanan Doodle ile karşılaştı.Peki Claude Debussy […]

Googledan-Doodle-Claude-Debussy-KimdirGoogledan Doodle Claude Debussy kimdir?…
Google, Claude Debussy için Doodle yayımladı. Claude Debussy kimdir?
Google bugünkü anasyafasında Fransız bestecilerinden Claude Debussy için Doodle yayımladı. besteci için hareketli ve sesli Doodle oldukça ala-ka çekici.Bugün Google’ın anasayfasına giren internet kullanıcıları Frederic Chopin’den bu yana piyano müziğinin en ehemmiyetli bestecisi sayılan Calude Debussy için hazırlanan Doodle ile karşılaştı.Peki Claude Debussy kimdir?Claude Debussy (d. [r] 22 Ağustos 1862 Saint-Germain-en-Laye, Yvelines, Fransa – ö. 25 Mart 1918 Paris) 20. yüzyılın en ehemmiyetli Fransız bestecilerinden birisidir. Frederic Chopin’den bu yana piyano müziğinin en ehemmiyetli bestecisi sayılır. Paris yakınlarında doğan Claude Debussy’nin anne ve babası porselen eşya satan bir dükkân işletmekteydi. Müzikal yeteneği ilk defa Chopin‘in bir öğrencisi olan piyano öğretmeni kadın Maut de Fleurville tarafından keşfedilmiştir. kadın Maut, onu Paris Konservatuarı’na gönderdi ve Debussy orada 1872’den itibaren 10 se-ne eğitim gördü. Debussy, başlangıçta piyano virtüözü olmak istiyOrdu ili Anca k 1878 ve 1879’daki piyano sınavlarında kalınca bu fikirden vazgeçti; Ernest Guiraud’un kompozisyon derslerin devam etti ve bu sayede 1884’te Roma Ödülü‘nü alarak Roma’da 3 se-ne eğitim görme şansına erişti.Claude Debussy, piyano öğretmeni Marmontel’in kendisini tavsiye etmesi sonucu 1879-1882 yılları arasında kadın Nadezhda Filaretovna von Meck’i kendi evinde özel piyanist şeklinde çalışma şansına erişmişti. Bir Rus mühendisin zengin dul eşi olan kadın von Meck, kendi evinde daima bir piyanist, bir kemancı ve bir çellocu bulundururdu. Tchaivkosky’nin finansal destekçisi idi ve iletişimini sene-ler boyu sadece mektuplar ile devam ettirdiğü Tchaivkosky’e hayrandı. Debussy, onun kendi evinde bol bol Tchaivosky‘nin oda müziği eserlerini ve patronunun istekleri doğrultusunda doğaçlama eserler çaldı; çocuklara piyano dersi verdi ve bir yaz kadın von Meck ile birlik-te Floransa, Venedik, Viyana ve Moskova’yı gezdi. Bu gezi esnasında Viyana’da Wagner’in Tristan und Isolde operasını dinleyerek oldukça çok etkilendi. 1888-1889’da Bayreuth Festivali’ne giderek Wagner’in müziğini dinleyen ve etkisinde kalan Debussy, daha sonra Wagner’in müzik yaklaşımını reddetmiştir.

1890’lar Debussy’nin kariyerindeki en verimli dönemdir. Bu dönemin en ehemmiyetli eseri Pellas et Melisande operasıdır. Bu eserin 1902’de seslendirilişi uluslar arası bir başarı oldu. Pell as’dan sonra ünlenen Debussy, Avrupa başkentlerini gezerek eserlerini piyanist ya daorkestra şefi şeklinde seslendirdi. Bu dönemde yazdığı makaleler ile esprili bir eleştirmen şeklinde da tanındı.

1887’den itibaren kendisini bir besteci şeklinde gören Debussy, kendi eserlerini çaldığı birtakım zamanlar hariç sahneye piyanist ya daorkestra şefi şeklinde çıkmadı. Arkadaş çevresi müzisyenlerden değil, şair Stéphane Mallarmé‘nin kendi evinde empresyonist şairler ve ressamlardan oluşuyordu. Bu çevrenin etkisi ilk ehemmiyetli orkestra eseri L’aprésmidi d’un Faune (Bir doğa ilahının öğleden sonrası) adlı senfonik şiirinde kendisini gösterir. Bu eserin 1894’te sahnelenmesi, empresyonist müziğin doğuşuna işaret eder ve Debussy’nin 20 se-ne sürecek en verimli dönemini başlatır. Bu dönemde Noktürnler, Deniz, Tablolar adlı orkestra eserlerini, oldukça çok sayıda piyano eserini, değişik şarkılar ve oda müziği eserleri, bale müziği ve tek operasını yazdı.Debussy’nin oldukça çok sayıda kadınla ilişkisi olmuştu. Bu kadınlardan msi Gabrielle Dupont intihara teşebbüs etmiştir. ayrıyetten Debussy de sanatçılara özgü bir tutku yoğunluğu ile sürekli intihar düşüncesi taşımaktaydı. 1899’da bir terzi olan Rosalie Texier ile evlendi. Rosalie Texier ile aralarindaki kültür farkı ve Texier’nin Debussy’ye kültürel manada yetersiz kalması sebebi ile Debussy 1904’te eşini, bir bankasının eşi olan amatör şarkıcı Emma Bardac için terketti. Emma ile bir apartman dairesine taşındı ve ömrünün geri kalanını orada geçirdi. 1905’te Claude-Emma adlı kızı doğdu ve 1908’de Bayan Bardac ile evlendi. Children’s Corner (Çocukların Köşesi) adlı eserini kızına adadı.

Kansere yakalanan ve bu hastalık sebebi ile enerjisi tükenen Debussy, her şeye rağmen beste yapmayı sürdürmeye çalıştı faka t 1914’te I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi sonucu müziğe olan alakasıni yitirdi. “Bu kadar insan kahramanca ölümle yüzleşirken ne gülebildiğini ne de gözyaşı dökebildiğini” belirt ti ve 1 se-ne süren bir sessizliğe gömüldü. faka t daha sonra besteleri ile mücadeleye katılması gerektiğini düşünerek son şeklinde eserlerini verdi. Son eseri olan piyano ve keman için sonatı 1917’de seslendirildi ve Debussy, piyanoyu kendisi çaldı. 1918’in Mart ayında Paris bombardımanında öl-dü.

Debussy, en ehemmiyetli eserlerini piyano için bestelemiştir. Eserleri ile piyano çalma tekniklerinde devrim yaratmıştır. 20. yüzyıl başında, çağdaşları üzerinde Debussy kadar etki yaratan Schönberg dışında kimse yoktur. Debussy adı yaşadığı dönemde empresyonizm ile özdeşlemişti.Bunun yakınında piyano eserleri de büyük ala-ka görür. KAYNAK : Google’dan Doodle: Claude Debussy kimdir?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz