Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Googlea Türk Rakip Geliyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:53:50
Googlea Türk Rakip Geliyor

Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın Türkiye haritası ise bu se-ne kullanıma sunulacak.Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın iki boyutlu Türkiye haritası ise bu se-ne içerisinde internet üzerinden kullanıma sunulacak.Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın iki boyutlu Türkiye haritası ise bu se-ne içerisinde internet üzerinden kullanıma sunulacak. TÜBiTAK Uzay Teknolojileri incele-me Enstitüsü […]

Googlea-Turk-Rakip-GeliyorTürkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın Türkiye haritası ise bu se-ne kullanıma sunulacak.
Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın iki boyutlu Türkiye haritası ise bu se-ne içerisinde internet üzerinden kullanıma sunulacak.Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın iki boyutlu Türkiye haritası ise bu se-ne içerisinde internet üzerinden kullanıma sunulacak. TÜBiTAK Uzay Teknolojileri incele-me Enstitüsü (TÜBiTAK UZAY) tarafından yerli [r] şeklinde tasarlanıp üretilen RASAT uydusu, görevi boyunca dünya üzerinde toplam 3 milyon 856 bin kmkarelik alanın görüntüsünü çekti. Bu alan, 783 bin kmkare olan Türkiye yüzölçümünün tahmini 5 katına karşılık geliyor. Dünyadan 7,5 m çözünürlükte fotoğraf alabilen RASAT, çektiği görüntüleri TÜBiTAK UZAY’ın Ankara’daki yer istasyonuna iletiyor. Milli uydunun çektiği görüntüler ile Türkiye’nin iki boyutlu uydu görüntü veri tabanı oluşturuldu. Güncelliğin sağlanması maksadı ile çekilen yeni görüntüler ile veri tabanı günden güne daha da zengin hale getiriliyor. RASAT’tan Alınan görüntüler haritacılık, afet izleme, tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. Daha ev-vel yabancı uydulardan alınan uydu görüntülerinin RASAT ile yerli şeklinde karşılanması maksadı ile TÜBiTAK UZAY, kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör ile çalışmalar yapıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Maden Tetkik ve Arama Kurumu olmak üzere oldukça çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna uydu görüntüsü sağlanıyor. Düzenli şeklinde görüntü sağlanan bu kurumların yakınında 2013 yılı yılında toplam 50 deği-şik kamu kurumu ve üniversite ile onlarca özel sektör kuruluşunun da uydu görüntüsü talepleri karşılandı. TÜBiTAK UZAY, Kalkınma Bakanlığı desteği ile başlattığı Geoportal tasarımı kapsamında ülkemize sunmaya çalıştığı uydu görüntüsü sağlama hizmetini internet üzerinden erişilebilir hale getirecek. Bu kapsamda RASAT internet portalı için gerekli altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bu se-ne içerisinde hizmete açılması planlanan portal ile RASAT uydusunun elde ettiği görüntülere ulaşmak halk için oldukça çok daha kolay ve hızlı bir hale gelecek.

YERLi UZAY tasarımLERiNiN MiHENK TAޞI: RASAT

2011’de uzaya sevk edi-len RASAT, Türkiye’nin uzay tasarımleri için bir mihenk taşı oldu. Uydunun sistem mühendisliği ve sistem tasarımı yurtdışından herhangi bir destek alınmadan TÜBiTAK UZAY mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Uyduda, yerli şeklinde tasarlanan ve üretilen ‘Bilge’ adlı uydu görev bilgisayarı, T-REKS adlı X-Bant haberleşme sistemi ile GEZGiN adlı gerçek zamanlı görüntü işleme modülleri kullanılıyor. 7,5 m siyah beyaz, 15 m renkli görüntüleme yeteneğine malik RASAT, 93 kg ağırlığında ve hiçbir kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. Yeryüzünden 700 km yükseklikte bulunan uydu, dünya çevresini 98 dakikada turluyor.TÜBiTAK UZAY, RASAT’ın arkasından 18 Aralık 2012’de Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2’yi uzaya göndermişti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz