Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Göğüs Ağrısı Vücut İçin Bir Alarmdır
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:31:06
Göğüs Ağrısı Vücut İçin Bir Alarmdır

Göğüs ağrısı vücut için bir alarmdır…Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en ehemmiyetli belirtileridir.Bununla birlik-te farkına varılmadan ve herhangi bir Ağrı ili hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir. Memorial ޞişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz ޞener, “sessiz iskemi hastalığı ile gelen kalp krizleri” hakkında bilgi […]

Gogus-Agrisi-Vucut-icin-Bir-AlarmdirGöğüs ağrısı vücut için bir alarmdır…
Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en ehemmiyetli belirtileridir.
Bununla birlik-te farkına varılmadan ve herhangi bir Ağrı ili hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir. Memorial ޞişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz ޞener, “sessiz iskemi hastalığı ile gelen kalp krizleri” hakkında bilgi verdi.

GÖĞÜS AĞRISI VÜCUT iÇiN BiR ALARMDIR [r]

Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru yayılan ağrılar şeklinde ortaya çıkar belirtiler kalp krizinin habercisidir. Yaşanan Ağrı ili ve şikayetler sayesinde ileride yaşanabilecek kalp krizinin önüne geçilebilmektedir. Anca k “sessiz iskemi” belirti vermeyen ve Ağrı ili yaratmadan ilerler. Hasta için en kötü senaryo, kriz esnasında da hiçbir şikayet oluşmamasıdır. Kalp hastalarının yüzde 20- 40’ı “sessiz kalp hastalığı” ile karşı karşıyadır. Bu sıkın-tı Genellde şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. Aşırı şişman bireylerde, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve ağrıya tahammülleri fazla olduğu için kadınlarda daha sık görülmektedir.SESSiZ iSKEMi HiÇBiR BELiRTi GÖSTERMEZKalp damarlarında darlık varsa kalp fazla çalışması gerektiğinde yani efor yapıldığında, strese girildiğinde zorlanır Anca k şa-hıs bunun belirtisini fark etmez. şa-hıs eğer Ağrı ili olduğunda eforu sonlandırır ve kalbini dinlendirir. Böylece kalp zora girmeden kriz oluşmadan önlenmiş olur. Belirti vermeyen sessiz iskemide şa-hıs istirahate geçmediği için spor yapmaya ve kalbi zorlamaya devam eder bunun sonucunda kalp krizi riskinin oluşmasına zemin hazırlar. Sessiz iskemide durum oldukça çok daha önemlidir ve şahsıın kalp krizi geçirme, yaşamını kaybetme ihtimali daha fazladır.

ÖZELLiKLE ޞEKER HASTALARI RiSK ALTINDA
Sessiz iskemiyi teşhis etme amacı ile risk altında olan kişilere, şikayetleri olmasa dahi birtakım tetkikler yapılarak check edilmesi gereklidir. özel olarak şeker hastaları büyük risk altındadır. Diyabeti olan bir kişide özel olarak ailesinde kalp hastalığı olan varsa, sigara kullanıyorsa, checksüz ve dikkatsiz bir yaşam sürdürüyorsa mutlaka stres testleri ile efor testleri yaptırmalıdır. ayrıyetten talyum testi ve bilgisayarlı anjiyo ile kalp damarlarının check edilmesi gerekmektedir.

AĞRI YERiNE TANSiYON DA KALP KRiZi HAKKINDA püf noktas ı VEREBiLiRBazen tipik göğüs ağrısı olmamakla birlik-te başka belirtiler ile de teşhis konulabilmektedir. Örneğin daha ev-vel olamayan bir tansiyon yükselmesi başka bir deyişle kalbin zora girdiği anda tansiyonu yükselterek cevap vermesi krizin en ehemmiyetli gösterebilir. Çabuk yorulma ya da spor yapan bir şahsıın daha ev-vel yaptığı kadar efor harcayamaması belirti olabilmektedir. Dolayısı ile Ağrı ili belirtisi olmadan birtakım yan belirtiler ile de şüphe edilerek sessiz iskemi tanısı konulabilir.CHECK UP ALINABiLECEK EN etkili bir şekilde ÖNLEMDiRBunun için belirli yaşlarda hiç şikayeti olmadan check up ve efor testlerinin yaptırılması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kalp kapağında doğuştan gelen bir darlık, kalp adalesinde kalınlaşma da gizli kalp şeklinde adlandırılmaktadır. ޞikayet sonucu hastane gidip checkden geçmek check up değil sadece geç kalınmış bir önlemdir.KRiZDEN KORUNMAK iÇiN YAޞAM ޞEKLi DEĞiޞiKLiĞi ޞART• Doymuş yağ ve kolesterolden fakir; sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenme tipini benimsenmelidir.
• Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gr’la sınırlandırılmalıdır.
• Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde oldukça çok ehemmiyetli rolü vardır. 1. derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, check up checklerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.
• Stres nedeni ile ortaya çıkan adrenalin tansiyonun yükselmesine ve nabız hızının artmasına sebe p olarak, kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Stresten arınmaya özen gösterin.
• Sigarayı mutlaka bırakılmalıdır.
• Aşırı kilo kalbin iş yükünü artırdığı için ideal kilo korunmalıdır.
• Sağlıklı bir kalp için haftada en az üç gün temiz havada yürüyüş yapılmalıdır.

HÜRRiYET iNTERNET SiTESiVN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz