Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Genç Bir Don Juanın Maceraları Müstehcen
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:13:35
Genç Bir Don Juanın Maceraları Müstehcen

Yargıtay, ”Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı kitap nedeni ile müstehcenlik suçundan yargılanan Sel yayımcılık sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz’e verilen beraat kararını oy birliğiyle bozdu, sanıkların 6 sene-den 10 sene-ye kadar hapis cezası ile yargılanması istendi.Ankara ili – Sel yayımcılık’ın sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin “Genç Bir […]

Genc-Bir-Don-Juanin-Maceralari-MustehcenYargıtay, ”Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı kitap nedeni ile müstehcenlik suçundan yargılanan Sel yayımcılık sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz’e verilen beraat kararını oy birliğiyle bozdu, sanıkların 6 sene-den 10 sene-ye kadar hapis cezası ile yargılanması istendi.
Ankara ili – Sel yayımcılık’ın sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği için “müstehcenlik” suçundan dava açıldı. İstanbul ili 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada, “kitabın ebedi eser” olduğu ve suçun unsurları oluşmadığından [r] sanıkların beraatına karar verildi. Kararın temyiz edilmesi sonucu dosya, Yargıtay 14. Ceza Dairesine geldi. Daire, mahal-li mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

Dairenin kararında, Avrupa insan Hakları Sözleşmesinin (AiHS) 10. maddesinde öngörülen ifade özgürlüğünün, kamu makamlarının bir müdahelesiyle mücadeledan şahısla-rın düşünce ve eserlerinin başkalarına ulaştırılmasını kapsadığı vurgulandı. faka t bu maddenin ikinci fıkrasının, “özgürlüklerin kullanılması esnasında bir sorumluluk duygusu ile hareket edilmesinin gereğini ve suçun ya da düzensizliğin önlenmesi ile genel sağlık ve ahlakın korunması maksadı ile hukukun öngördüğü yasak ve yaptırımlara tabi tutulabileceğini” söyled iği kaydoldu. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “müstehcenlik” suçuna dairhükümlerle, müstehcen görüntü, yazı ya dasözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukların kullanılmasının yasaklandığı vurgulanan kararda, hayvanlar ile ya da doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlar içeren yazılı, görsel ve sesli ürünlerin üretimi, satışa arz edilmesi, nakledilmesi, depolanması ve bulundurulmasının da yaptırıma bağlandığı ifade edildi.

Kararda, davalık kitapta eşcinsel ilişkilerin yakınında hayvanlar ile cinsel ilişkilerin, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde anlatıldığına vurgu yapılırken, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Yargılamaya mesele edilen kitapta hiçbir hadi se örgüsüne yer verilmeden, sadece cinsel dürtüleri harakete geçirmeye yönelik, basit, bayağı ifadeler ile ters lezbiyen, doğal olmayan ve hayvanlar ile yapılan cinsel ilişkilerin, çocuklar kullanılmak suretiyle bayağı bir dil kullanılarak anlatılması, ifadelerin toplumun ar ve haya duygularını 2.tici, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde, bununnla birlikte şahısla-rın dışkılamaları dahi tiksinti verecek şekilde ifade edilmek suretiyle hiçbir sanatsal ve edebi değer katılmadan kurgulanmıştır.Anneye, teyzeye, kardeşe, aynı cinse, hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler içeren kitabın Fransızca’dan tercümesi ve yayımlanmasının, demokratik bir toplumda çoğulculuğun, hoşgörünün, açık fikirliliğin gereği olan ifade özgürlüğü kapsamında kalan eylemler şeklinde kabul edilmesi mümkün değildir.”

Kararda, Avrupa insan Hakları Mahkemesinin 7 Aralık 1976 tarihli “Hanyside-Birleşik Krallık” kararında, müstehcenlik ve pornografik ifadeler içeren yayım sınırlarının nereye kadar uzanabileceğinin saptan-dıği ve bu yayımların, demokratik bir toplumda, genel ahlakın ve sağlığın korunmasına, suçların ve düzensizliğin önlenmesine dairmeşru bir amaca yönelik yaptırımlar ile kısıtlanabileceğinin öngörüldüğü vurgulandı. AiHM kararında, bu kısıtlamanın AiHS’in10. maddesinde öngörülen ifade özgürlüğünün ihlali anlamına gelmeyeceğinin de açıkça söylen diği de kaydoldu. Dairenin kararında, “Soruşturma aşamasında iki kişilik bilirkişi heyetinden alınan 28 Nisan 2009 tarihli ve yargılama aşamasında Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından tertiplenen 11 Ağustos 2010 tarihli raporlarda belirtilen,’yargılamaya mesele kitabın hiçbir sanatsal ve edebi değerinin bulunmadığı’ biçimindeki değerlendirmelere hangi nedenler ile itibar edilmediği açıklanmadan, 12 Mart 2010 tarihli, genel ve soyut ifadeler kullanılarak hazırlanan bilirkişi raporuna itibar edilerek, sanıkların eylemlerinin, TCK’nın 226/5. maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu gözetilmeden, aynı maddenin 7. fıkrası uyarınca kitabın sanatsal ve edebi değeri olduğu gerekçesiyle beraatlara karar verilmesi kanuna aykırıdır” görüşü paylaşıldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz