Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Gebelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:25:24
Gebelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dr. Birgül Karakoç, hamilelikte seyahat için ideal zamanın ikinci üç ay olduğunu ifade etti.Kadıköy ޞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Birgül Karakoç, hamilelikte seyahat için ideal zamanın ikinci üç ay olduğunu ifade ederek, “Çünkü ilk 3 ayda aşerme, bulantı, kusma gibi problemler ve son 3 ayda da büyüyen karın ve gebelikten dolayı […]

Gebelikte-Seyahat-Ederken-Dikkat-Edilmesi-GerekenlerDr. Birgül Karakoç, hamilelikte seyahat için ideal zamanın ikinci üç ay olduğunu ifade etti.
Kadıköy ޞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Birgül Karakoç, hamilelikte seyahat için ideal zamanın ikinci üç ay olduğunu ifade ederek, “Çünkü ilk 3 ayda aşerme, bulantı, kusma gibi problemler ve son 3 ayda da büyüyen karın ve gebelikten dolayı çabuk yorulma yolculuğu zorlaştırabilir. [r] faka t özel olarak uzun süren yolculuklarda dikkat edilmesi gereken birtakım meseleler vardır” diye konuş-tu.Özellikle uzun süren yolculuklarda uzun zaman hareketsiz kalmanın hamileler için riskli olduğunu anımsatan Karakoç, “Tüm yolculuklarda bu meseleye özen göstermek gerekir. Hamileliğin seyrinde başka özel bir sıkın-tı yoksa bu meselede önlem alarak yolculuk yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Gebelik kanın pıhtılaşma eğiliminin belirgin şeklinde artmasına sebe p olur. Uzun zaman bacakların aşağı sarkık durumda ve hareketsiz kalması kanın damar içerisinde pıhtılaşmasına sebe p olabilir. özel olarak babilir damarlarından kaynaklanan bir pıhtının akciğere geçerek ‘akciğer embolisi’ne sebe p olabilmesi söz konusudur. Bu durum oldukça çok acil ve hayati tehlike doğuran bir tablodur. Otomobille yapılan yolculuklarda sık mola vermek, molalarda ev-vel bir zaman dolaşarak baldır ve uyluk kaslarının çalışmasını sağlamak, arkasından da bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenmek uygun olacaktır. Uçak yolculuğu gebeler için güvenlidir. Kabin basıncında ehemmiyetli değişiklik olmadığı sürece bebek için fazladan bir risk taşımaz. Buna rağmen havayolu firmaleri kendilerini güvenceye almak için belli bir gebelik haftasından sonra doktor raporu talep eder. Buna rağmen kıtalararası uzun uçuşlarda sıklıkla uçak içerisinde yürümek uygun olacaktır” diye konuş-tu.YÜZMEK VE GÜNEޞLENMEK”Yüzmek gebelik süresince yapılabilecek en ideal sporlardandır” diyen Karakoç, şöyle devam etti:

“Ancak atlamalar, havuzlardaki kaydıraklar, su oyunları, dalmak önerilmez. özel olarak ileri gebelik haftalarında suya atlamak yerinde havuz merdiveninden ya da sahilden girmekte fayda vardır. Havuzlarda kullanılan kimyasallar gebelikte fazladan bir sakınca oluşturmaz. Temiz olduğundan emin olunan deniz ya dahavuzda yüzmek gebelik esnasında yapabilecek en ideal spordur. faka t sırtüstü ya da kurbağalama stilinde yüzmek ve oldukça çok zorlanmamak önemlidir. Güneşlenmek konusunda ise biraz daha dikkatli olmakta fayda vardır. Gebelik olsa da olmasa da güneş ışınlarının dik şeklinde geldiği öğle vakitlerinde güneşlenmek oldukça çok sağlıklı bir davranış değildir. Hamilelerin bu nede n le güneşlenmek konusunda oldukça çok daha hassas davranmaları önerilir. Kısmen gölgede oturmak daha doğru kabul edilse de akşamüzeri vakitlerinde güneşlenilebilir. Mutlaka bol sıvı alınmalı, 30 SPF ve daha yüksek bir güneş kremi kullanılmalı ve mutlaka şapka takılmalıdır.”

Öte yandan, solaryumun bebeğe ve gebeliğe zararı olduğunu gösteren bir çalışmanın mevcut olmadığına dikkat çeken Karakoç, “Sauna ya dasolaryum gibi vücut ısısını yükselten etkenler bebekte omurga problemlerine sebe p olabilmektedir. birtakım çalışmalar ultraviyole ışıkları ile folik asit eksiliği arasında bir bağlantı göstermişlerdir. ayrıyetten gebelikte cilt yanmaya ve lekelenmeye meyillidir” bilgisini verdi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz