Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Galataportun Yeni Adı Ne Olacak
Galataportun Yeni Adı Ne Olacak

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) ait 112 bin 147 mkare yüzölçümlü Salıpazarı kruvaziyer liman alanında, konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak. Ticaret alanındaysa alışveriş merkezleri ve restoranların inşası planlanıyor. tasarımde rıhtım, yeşil alan, kültürel tesis ve taşıt yolu içerisinde [r] yerler ayrıldı. NARGİLECİLER GİDECEK Galataportun yeni imar planına […]

Galataportun-Yeni-Adi-Ne-Olacak
İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) ait 112 bin 147 mkare yüzölçümlü Salıpazarı kruvaziyer liman alanında, konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak. Ticaret alanındaysa alışveriş merkezleri ve restoranların inşası planlanıyor. tasarımde rıhtım, yeşil alan, kültürel tesis ve taşıt yolu içerisinde [r] yerler ayrıldı.

NARGİLECİLER GİDECEK

Galataportun yeni imar planına göre, imar planına aykırı olduğu tespit edilen nargileciler gidecek, onlardan boşalan alan halka açık meydana dönüştürülecek.

Yaklaşık 1200 mlik sahil şeridine 10 m eninde dolgu alanı da yapılacak. Salıpazarı Rıhtımı’ndaki mevcut antrepolar da ihaleyi kazanan firma tarafından yıkılabilecek.

‘MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ YIKILMAYACAK’

Yetkililer, tasarım kapsamında yıkılmayabilir yapılar arasında İstanbul ili Modern ile Mimar Sinan Üniversitesinin de bulundu ğunı belirt tiler. Bir görevli, Mimar Sinan Üniversitesinin binası ile alaka-lı bir müze tasarımı var. Bu hayata geçecek diye konuş-tu.

Liman alanında tarihi eser şeklinde tescilli Genel Müdürlük binası, yolcu terminali, Çinlihan ve Paket Postanesi de yine tasarım içerisinde korunabilir binalar olacak.

Konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alabilir tasarımde, alışveriş merkezleri ve restoranlar inşası da planlanıyor.

3 sene-de BİTECEK

Poje’nin 3 sene-de bitirilmesi hedefleniyor. İdare görevlileri, önceki ihalede 3.5 milyar Euro teklif verilen Galataport tasarımı için şimdiden fiyat vermenin doğru olmadığını belirtiyor.

İHALE TEKLİFİ İÇİN SON GÜN 30 NİSAN

Galataport şeklinde bilinen Salıpazarı Liman Sahası 30 yıllığına özelleştirilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, İstanbul’daki Salıpazarı Liman Sahası’nın ihalesi pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek.

İhale, ihale komisyonu tarafından gerekli görülmesi halinde pazarlık görüşmesine devam edilen teklif maliklerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

Geçici teminat bedelinin 20 milyon dolar olduğu Salıpazarı Limanı’nın ihalesinde, ihale doküman 20 bin liraya temin edilecek. sadece tüzel şahıs-lar ile ortak girişim gruplarının katılabileceği ihalede, son teklif verme tarihi 30 Nisan 2013 yılı olacak.

3.5 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF İPTAL EDİLMİŞTİ

Galataport ilk şeklinde 2005’te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman’ın ortaklığındaki Royal Caribbien konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon euroluk en yüksek teklifiyle kazanmıştı. faka t ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti.

“İSTANBUL’UN GİRİŞ KAPISI”

İstanbul ili Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarihsel ve kültürel değer taşıyan kıyı bölgesinin ticarete ve turizme açılmasını rica ettiğini belirtmiş, arkasından da Başbakan Erdoğan Galataport un “İstanbul’a giriş kapısı” şeklinde hazırlanmasını arzu ettiğini söylemişti.

İstanbul ili Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuyle alaka-lı şu açıklamayı yapmıştı, “Sayın Başbakanımızla bu meseleyi yorumladık. Geciken bir tasarım şeklinde bahsettik. Galata, Cenevizlilerden beri liman şeklinde kullanılmakta. Zaten Galata, liman anlamını taşıyan bir kelimedir. Bölgenin daha sağlıklı ve turizme hizmet eder bir hale getirilmesi arzu edilmekte. Daha önceki tasarım ve ihalede yeni ve büyük yapıların yapılacağı değerlendirmesi vardı. faka t böyle bir şey yoktu. tasarım doğru anlatılmamıştı. Sayın Başbakan tasarımnin İstanbul’un giriş kapısı şeklinde hazırlanmasını arzu etmekte. tasarım yenide n dan ihaleye çıkacak. Bununla alaka-lı bir düzenleme var” şeklinde konuşmuştu.

İSİM SAVAŞI

Özelleştirme İdaresi Galata Port ihalesine Galata Port Limanı şeklinde çıkamıyor. ÖİB Başkanı Ahmat Aksu da daha ev-vel yaptığı açıklamalarda, Galata Port isminin 2 iştikar tarafından daha ev-vel tescil ettirildiği için tasarımye yeni isim aradıklarını açıklamıştı. Özelleştirilecek alan TDİ’ye ait Anca k toplum arasında bilinen adı ile Galataport’un isim hakkı  Mehmet Ferec Balcı ve Hayati Şanlı adlı iştikarlere ait.

ÖİB’nin bu isimle ihaleye çıkamayabilir olması alternatif isimler üzerinde düşünülmesine sebe p oldu Anca k bilinen adı ile ‘Galataport’ ismi tasarımnin yüzü olmaya devam etti.

TDİ, bu isme alternatif şeklinde ‘İstanbulport’ ismini tescilletti. ayrıyetten Türk Patent Enstitüsü’ne ‘Galataport İstanbul’ ve ‘TDİ Galataport’ markalarının tescili için başvurda tespit edil-di. ayrıca Galataport markasının maliklerinin ‘İstanbul ili Galataport’  markası tesciline de itiraz etti. Patent enstitüsü ilk itirazı reddetti Anca k ikinci itirazı kabul etti.

Galataport markasını tescil ettiren patent ajansı Acar Patent konu ile alaka-lı marka yayımına gelen itirazlarakarşı görüşünde “Galataport markasının sahibi kendi markasının önüne bir yer adı ekleyerek ikinci bir tescil rica etti. İstanbul ili Galataport ile İstanbulport arasında ne görsel ne fonetik bir benzerlik yok. İstanbul ili ve port kelimeleri tekel altına alınmak isteniyor ki bu kanun tarafından müsade edilebilir bir durum değildir. Müvekkilimizin emek verdiği yatırım yaptığı markası üzernideki hakları haklı bir sebe p mevcut değil iken keyfiyete maruz kalmamalıdır” diye konuş-tu.

Marka malikleri de bu itirazın kabulüne bir anlam veremediklerini söyleye-rek şunu belirt tiler: “Normal süreden oldukça çok daha kısa olan bir zamanda ikinci itiraz kabul edildi. İlk itiraz sebe p reddildi ikinci itiraz sebe p bu kadar hızlı kabul edildi anlamadık. ‘Galataport’ markası bizim ‘İstanbul ili Galataport’ da bu markanın bir uzantısı. TDİ, ‘İstanbulport’ markasının sahibi ve iki isim benzer değil. Yine de madem benzer buluyorlar kendileri iki ismi daha tescilettemek için başvurmuş; ‘Galataport İstanbul’ ve ‘TDİ Galataport’ markalarının tescili için başvurmuşlar bizim markamızın önüne arkasına ek yapmışlar. Madem benzerlik arıyorlar bu benzerliğe ne diyecekler? Yasal süreleri içerisinde tabiki itiraz edeceğiz ve kabul gören itirazları için de mahkeme yoluna başvurcağız. Galataport markasın kullanmak arzulayan gelip bu ismi bizden satın alabilir ama Türk Patent Enstitüsü’nün onayladığı, satın aldığım yatırım yaptığım bu markayı kimse bizden izinsiz kullanamaz. İhale büyük biliyoruz bu marka da büyük farkındayız ve biz bu duruma uygun davranmayı doğru buluyoruz.”

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz