Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Floryadan Kartala Marmaray Dopingi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:20:04
Floryadan Kartala Marmaray Dopingi

Floryadan Kartala Marmaray dopingi…Marmaray tasarımı ile istanbul’un birtakım bölgeleri önplanaçıkacak.TSKB Gayrimenkul Değerleme Aޞ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, Marmaray tasarımı ile önplanaçıkan bölgelerin Avrupa yakasında Florya, Yeşilköy, Bakırköy ve Zeytinburnu, Asya yakasında ise Üsküdar, Kadıköy ve Kartal bölgeleri olacağını belirterek, “Marmaray tasarımı ile bu merkezler daha ulaşılabilir hale gelecek bu da konut fiyatlarında pozitif yönde […]

Floryadan-Kartala-Marmaray-DopingiFloryadan Kartala Marmaray dopingi…
Marmaray tasarımı ile istanbul’un birtakım bölgeleri önplanaçıkacak.
TSKB Gayrimenkul Değerleme Aޞ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, Marmaray tasarımı ile önplanaçıkan bölgelerin Avrupa yakasında Florya, Yeşilköy, Bakırköy ve Zeytinburnu, Asya yakasında ise Üsküdar, Kadıköy ve Kartal bölgeleri olacağını belirterek, “Marmaray tasarımı ile bu merkezler daha ulaşılabilir hale gelecek bu da konut fiyatlarında pozitif yönde [r] etki yaratacak” diye konuş-tu.

Marmaray tasarımı’nin geçtiği bölgelerde gayrimenkul sektörüne yansımalarını değerlendiren Tosun, inşasına 2004’te başlanan tasarımnin bir ayağının Boğaz geçiş kısmı (Tüp Tünel) diğerinin ise Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi.

Tosun, istanbul’un batıda Halkalı, kuzeyde Levent ve doğuda Tuzla’ya kadar uzanan doğu-batı koridoru üzerinde genişlediğini ve sürecin özel olarak Marmara kıyıları üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, 1973’te ilk Boğaz Köprüsü’nün faaliyete geçmesi ve E-5 Karayolu’nun yapımı ile istanbul’un doğuda Gebze’ye, batıda Silivri’ye kadar genişlediğini,kentin kuzeye doğru kaymaya başladığını belirt ti.

Kuzeye doğru kayma sürecini TEM Otoyolu ve ikinci Boğaz köprüsünün hızlandırdığını ve 3. köprünün yapımının kenti daha da kuzeye

yönlendireceğini anımsatan Tosun, 1/100 binlik İstanbul ili il Çevre DüzeniPlanı’na göre Tuzla-Pendik, Kartal ve çevresi, Maltepe, Bostancı, Kadıköy, Taksim ve çevresi, Zeytinburnu ile Bakırköy ve çevresinin merkezi iş alanı-çekim merkezi şeklinde görüldüğünü söyledi.

Bu bölgelerin Marmaray tasarımı’nin ya ehemmiyetli noktaları ya da Avrupa ve Asya yakalarının doğal merkezleri olduğuna vurgu yapan Tosun, şunları söyledi:

“Marmaray tasarımı ile bu merkezler daha ulaşılabilir hale gelecek ve dolayısı ile ticari gayrimenkullerde bu merkezlerde gelişim bekleniyor. Kentsel gelişimle birlik-te konut yerleşimlerinin gelişimi için en ehemmiyetli faktör ulaşımdır. sadece Marmaray tasarımı değil, tasarımnin iki ana noktası ile bağlantı sağlayan Yenikapı ve Ayrılık Çeşme istasyonları, yeni ve eski metro hatları konut yerleşimlerinin gelişiminde ve konut fiyatlarında etkin faktör olacak. tasarım, istanbul’un ilk şehir gelişim aksı olan Marmara kıyılarını yenide n dan canlandıracak. Kentsel dönüşümün ve şehir merkezlerinin yenilenmesinde ulaşımın iyileştirilmesi Marmara kıyılarında konut fiyatlarında pozitif yönde etki yaratacak.”Avrupa yakasının cazibe noktaları Florya ve Zeytinburn

Tosun, Marmaray tasarımı ile önplanaçıkan bölgelerin Avrupa yakasında Florya, Yeşilköy, Bakırköy ve Zeytinburnu, Asya yakasında ise Üsküdar, Kadıköy ve Kartal bölgeleri olacağını ifade ederek, “Florya’nın en belirgin özelliği geniş ve bahçeli evleri, lüks konut siteleridir. 1980’ler sonrası sürat-le zenginleşen yeni bir sınıfın ortaya çıkması ile birlik-te lüks konut ihtiyacı arttığında, Florya birbiri ardına inşa edilen bina ve villalar ile yoğun talep gördü. Bölgeye olan talebin yoğun olması yatırımcı firmaların da bölgeye olan alakasınin canlı şeklinde kalmasını sağlıyor. Bugün boş arsa arzının oldukça kısıtlı olduğu bölgede eski yapılar yıkılarak, yeni tasarımler hayata geçiriliyor” diye konuş-tu.

Florya bölgesinin en ehemmiyetli özel olarakrinden birinin de mevcut ve yeni yapılan konutların alansal şeklinde büyüklüklerinin “müstakil evler” ile kıyaslanabildiğini anlatan Tosun, bölgenin kemikleşmiş bir alıcı kitlesinin yer aldı ğınu, inşaat firmaları tarafından cazip halde kalmasının en ehemmiyetli nedenlerinden birinin bu olduğunu belirt ti.

Tosun, şehir merkezine yakın ama şehir gürültüsünden uzak kalmak arzulayanlar in tercihi olan bölgenin ağırlıklı şeklinde “konut sektörü” ile önee çıktığını belirterek, Florya’nın yakın çevresinde yer alan Havaalanı ve civarındaki ticari yapılaşmanın da bölgeye olan talebi artırıcı etki yarattığını söyledi.

Zamanla sanayi alanlarının ve çarpık yapılaşmanın dönüşümünün en az zaman içerisinde Zeytinburnu’na deği-şik bir çehre kazandırdığını anlatan Tosun, bölgenin kısa olan süredeki gelişiminde ulaşım avantajlarına malik olması ve nitelikli büyük ölçekli arazi stokunun bulunması olduğunu belirt ti.

Kentsel dönüşüm deyince akıllara gelen ilk bölge olan Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları ile önplanaçıktığını anımsatan Tosun, şunları söyledi:

“Zeytinburnu’nda iki ehemmiyetli tasarım konuşulmaya sürüyor. Bunlardan biri Kazlıçeşme’ye yapılması planlanan liman ve marina tasarımıdir. tasarım kapsamında sadece liman ve marina değil rezidans, otel, alışveriş merkezi gibi fonksiyonlarında yer alacağı tahmin ediliyor. tasarım birtakım hukuki süreçlerden sonra emsal katsayısı ve yüksekliklerin düşürülmesiyle son halini aldı. 436 bin mkarelik arazi ve dolgu alanı üzerinde gerçekleştirilmesi planlanan tasarım 350 bin mkarelik inşaat alanı içeriyor. Diğeri ise İstanbul ili Büyükşehir Belediyesi

tarafından Çırpıcı Çayırı’nda 500 dönümlük arazi üzerinde yapılması planlanan

şehir parkı tasarımıdir.”Kadıköy’de lüks konut ve rezidans tasarımleri ön planda yer alıyor

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz