Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Evo Moralesin Uçağına Snowden Müdahalesi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 3 Temmuz 2013 - 12:01:18
Evo Moralesin Uçağına Snowden Müdahalesi

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in, içerisinde ABD’nin küresel çaptaki casusluk faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden’in de yer aldı ğı endişesiyle Avusturya’ya inmek halinda bırakılan uçağı, Viyana’dan ayrıldı.ViYANA/PARiS – Rusya’da bir foruma katılan Morales’in dönüşte Snowden’ı da uçağına almış olabileceği iddiaları sonucu, Fransa ve Portekiz’in hava sahasını kapatması ile dün Viyana’ya yönlendirildiği belirtilen uçak öğlene doğru […]

Evo-Moralesin-Ucagina-Snowden-MudahalesiBolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in, içerisinde ABD’nin küresel çaptaki casusluk faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden’in de yer aldı ğı endişesiyle Avusturya’ya inmek halinda bırakılan uçağı, Viyana’dan ayrıldı.
ViYANA/PARiS – Rusya’da bir foruma katılan Morales’in dönüşte Snowden’ı da uçağına almış olabileceği iddiaları sonucu, Fransa ve Portekiz’in hava sahasını kapatması ile dün Viyana’ya yönlendirildiği belirtilen uçak öğlene doğru buradan hareket etti.

Fransız görevliler, hava sahasını Morales’in uçağına kapattıkları yönündeki haberleri yalanladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı [r] sözcüsü Philippe Lalliot, uçağın Fransa hava sahasından geçmesine izin verildiğini belirt ti.

ispanya Dışişleri Bakanlığı da benzer bir açıklamada tespit edil-di. Moreles’in uçağına uçuş izni verildiğini bildiren ispanya, uçağın yakıt ikmali için Kanarya Adaları’na uğramasına da izin verdiklerini anımsattı. Bolivyalı görevliler, ispanya’nın yakıt ikmali için iniş iznini “uçağın incelenmesine müsaade etmeleri” koşulu ile verdiğini vurgulamıştı.

“Uluslararası hukukun ihlali”

Bolivya’nın BM nezdindeki büyükelçisi Sacha Llorenti ise Devlet Başkanı Evo Morales’in uçağının geri çevrilmesinin birtakım sonuçları olması gerektiğini belirt ti.

Llorenti, Cenevre’de verdiği demeçte, Fransa, Portekiz, ispanya ve italya’nın hava sahasını Morales’in uçağına kapatmasının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini söyled i.

Bu ülkelerin tavrını “saldırgan” bulduklarının altını çizen Llorenti, engellemeyi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a da soracaklarını vurguladı.

Emrin ABD’den geldiğini savunan Llorenti, “Ülkelerin bu tavrı Morales’in yaşamını tehlikeye soktu” şeklinde mesele ştu.

Avusturyalı ve Bolivyalı görevliler, Snowden’ın uçakta yer aldı ğı iddialarını kabul etmemişti.

ABD’nin casusluk ve hükümet mülkiyeti hırsızlığı ile suçladığı Snowden’ın hala Rusya’nın ޞeremetyevo Havaalanı’nda, transit yolcu bölgesinde kaldığı sanılıyor. AA

Muhabir: Meltem Uzun

Yayınlayan: ޞermin Coşkun

MK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz