Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Evli Kadına Soyadı Özgürlüğü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Aralık 2013 - 09:57:03
Evli Kadına Soyadı Özgürlüğü

Evli olduğu halde kendi soyadını kullanmak için 9 yıldır savaş veren Ayten Ünal’ın davası zaferle bitti. AİHM ve Anayasa’nın 90. maddesi, kadına soyadı özgürlüğünü getirdi. Anayasa Mahkemesi, kadının evlendikten sonra eski soyadını kullanmasının önünü açtı.Yüksek mahkeme geçen hafta Ayten Ünal’ın sadece kendi soyadını kullanmak için yaptığı başvuruyu karara bağladı. Yüksek mahkeme, Ayten Ünal’ın kocasının ‘Tekeli’ […]

Evli-Kadina-Soyadi-Ozgurlugu Evli olduğu halde kendi soyadını kullanmak için 9 yıldır savaş veren Ayten Ünal’ın davası zaferle bitti. AİHM ve Anayasa’nın 90. maddesi, kadına soyadı özgürlüğünü getirdi.
Anayasa Mahkemesi, kadının evlendikten sonra eski soyadını kullanmasının önünü açtı.Yüksek mahkeme geçen hafta Ayten Ünal’ın sadece kendi soyadını kullanmak için yaptığı başvuruyu karara bağladı. Yüksek mahkeme, Ayten Ünal’ın kocasının ‘Tekeli’ olan soyadını kullanmak zorunda olmadığına hükmetti. Mahkeme, daha önceki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı doğrultusunda [r] ihlal kararı verdi.1996’da evlenen Avukat Ayten Ünal, 2005’te mesleği nedeni ile, evlilik öncesi soyadını kullanmak üzere mahal-li mahkemeye başvurmuştu. Medeni Kanun’da bu hüküm olmadığı için talebi reddedilen Ünal, AİHM’e açtığı davayı kazanmış ve kendi soyadı ile kimlik çıkarmıştı. faka t AİHM kararına rağmen, dava Yargıtay’a takıldı. Yargıtay’ın itirazı ile yargı süreci yenide n dan başladı. Anayasa Mahkemesi, Medeni Kanunu’nun 187.maddesinin “Kadın evlenmekle kocasını soyadını alır” hükmünün anayasaya uygun olduğunu bir kez daha kabul etti. Buna karşın, Ünal’ın AİHM’e yaptığı başvuruda ihlal kararı verildiği için Anayasanın 90. maddesinin gözetilmesi görüşü ağırlık kazandı.Çözüm 90. madde Mahkeme üyeleri, “genel kural kalmalı faka t kocasının soyadını istemeyenler başvuru yolu ile bunu değiştirebilsin” önerisi yaptı. Bu görüş genel kabul gördü. Anayasa’nın 90.maddesi temel hak ve özgürlüklere dairmilletlerarası antlaşmalar ile kanunların aynı meselede deği-şik hükümler içermesi halinda milletlerarası antlaşma hükümlerini esas almayı öngörüyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz