Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Erkekler Hakkındaki Doğru Bilinen Yanlışlar
Erkekler Hakkındaki Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlar ve erkekler hakkında belli kalıplaşmış düşünceler vardır. Peki hangileri gerçek? Kadınlar daha duygusaldır veya erkekler ağlamaz gibi bir sürü klişe düşünceler vardır. Oysa kesin kural gibi algıladığımız bu inanışların çoğu yanlıştır.Beynim ne zamandır bu başlıkta bir yazı dizisi ve bir proje hazırlığında. Konu, kadınlar arasında yapılacak anketlerle beslenecek. Şimdiden mailler yağmaya başladı. Hemen belirtmekte […]

Erkekler-Hakkindaki-Dogru-Bilinen-Yanlislar Kadınlar ve erkekler hakkında belli kalıplaşmış düşünceler vardır. Peki hangileri gerçek?
Kadınlar daha duygusaldır veya erkekler ağlamaz gibi bir sürü klişe düşünceler vardır. Oysa kesin kural gibi algıladığımız bu inanışların çoğu yanlıştır.Beynim ne zamandır bu başlıkta bir yazı dizisi ve bir proje hazırlığında.

Konu, kadınlar arasında yapılacak anketlerle beslenecek. Şimdiden mailler yağmaya başladı.
Hemen belirtmekte fayda var ki, bu çalışma sanıldığı gibi seviyesi düşürülmüş erkek- kadın çekişmesi notalarından birisi değildir
Projenin çıkış noktası, kadınların özel’inin kendi ağızlarından hiç anlatılmamış olması;
aynı anlamda erkeğin özel’inin de kadın bakış açısıyla ve yüksek sesle bu güne dek hiç değerlendirilmeye alınmamış bulunmasıdır.
Amaç, anketlerdeki sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda kadınların çok özel dünyalarında, gerek kendileri gerekse karşı cins hakkındaki gerçek düşüncelerine ulaşarak varsa bu güne dek yanlış bilinenleri ortaya çıkarmaktır.
Böylece konu ile ilgili tüm uzmanların (üniversitelerin, psikologların, psikiyatrların) verilecek ipuçlarını değerlendirmeleri -sosyal cinsel ve psikolojik açıdan- çeşitli kadın ve erkek sorunlarına bir kez daha büyüteç tutmaları, kadına şiddet başta olmak üzere, kadının toplumda hırpalanmasına çare olacak, bulgular elde etmeleri hedeflenmektedir.
BU ANKET HANGİ GERÇEKLERİ DEĞİŞTİRECEK NE GİBİ FARKLI BİLGİLER SAĞLAYACAKTIR?
* Kadınlar hakkında yapılmış bazı/ bir çok saptama dayanaksız, yetersiz ya da doğruluk payı düşüktür.
Çünkü bu bilgiler, çoğunluğu erkek olan bilim adamları ve uzmanlar tarafından deklare edilmiştir.
* Kadınların özel’leri hakkındaki hükümlerin gerçeklikleri, psikolog ve psikiyatr’lardaki dosya sayısı kadar, geçerlilikleri de erkeğin kendi kişisel tecrübesi ve bakış açısı oranında olmuştur.
Oysa kadınların hayal dünyaları boyutsuzdur. Bir erkeğin ( kendi eşinin dahi) keşfinin ve bilgisinin çok dışında başka evrenleri vardır. Üstü tamamen örtülüdür.

Çünkü kadın anlatmaz!

Tarafsız hatta biraz da matrak bir gözle bakılacak olursa; bu güne dek kadınlar, gebeliklerinin, doğum sancılarının, nasıl çocuk emzireceklerinin, nasıl adet gördüklerinin, tarifini bile, bunların hiç birini ne yaşayabilen, ne hissedebilen ve ne de anlaması mümkün olan erkekten (uzmandan) öğrenmiştir!
Asıl şaşılası olan ise kadının -hayalleri, tercihleri, istekleri, zevkleri, arzuları, kapasiteleri, donanımları, hoşlandıkları, hoşlanmadıkları, karşı cinste aradıkları gibi- fantezi dünyasının sınırlarının hep erkeklerin (bilim adamlarının) bulgularına ve gözlemlerine dayandırılmış olmasıdır.
Bilimsel olduğuna inandırıldıkları için kadınlar da oluşturulan bu kalıplara itiraz edememiş, kendilerine yakıştırılan kalıbın formunu almışlardır.
Oysa gerçek bu değildir.
Bu çalışmada;
İster okumuş olsun, ister cahil,
İster yaşlı ister genç
İster örtülü olsun ister açık,
Köylü ya da kentli..
İster o inançta, ister bu fikirde, hiç fark etmez; üzerlerine örf ve gelenekler inşa edilen, namus simgesi yapılan ve sessiz bırakılan kadın, cinsel anlamda gerçek özünün ortaya çıkması için kendisini kendi beyanlarıyla ifade etmektedir.
Kadın cinsel sorunlarının, yine kadının kendisi tarafından masaya yatırıldığı bu projenin, şimdiye kadar Türkiye’de yapılmış en geniş yelpazedeki en büyük katılımlı anket olması ve çok önemli kaynak bilgiler vermesi beklenmektedir.
Söz konusu anket projesinde bir psikolog, bir eğitimci / yaşam koçu, halkla ilişkiler uzmanı, yazar ve onlarca gönüllü yer almaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz