Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Erkekler Cilt Kanserine Karşı Daha Hassas
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:19:09
Erkekler Cilt Kanserine Karşı Daha Hassas

Erkekler cilt kanserine karşı daha hassas…ingiltere’de yapılan bir araştırma, birbirine yakın oranda erkek ve kadının cilt kanserine yakalanmasına rağmen erkeklerde ölüm oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.Cancer Research UK adlı kanser araştırmaları kuruluşu tarafından yürütülen incelemeye göre, en tehlikeli cilt kanseri türü olan malign (kötü huylu) melanom her se-ne ingiltere’de 1300 civarında erkeğin ve 900 […]

Erkekler-Cilt-Kanserine-Karsi-Daha-HassasErkekler cilt kanserine karşı daha hassas…
ingiltere’de yapılan bir araştırma, birbirine yakın oranda erkek ve kadının cilt kanserine yakalanmasına rağmen erkeklerde ölüm oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
Cancer Research UK adlı kanser araştırmaları kuruluşu tarafından yürütülen incelemeye göre, en tehlikeli cilt kanseri türü olan malign (kötü huylu) melanom her se-ne ingiltere’de 1300 civarında erkeğin ve 900 civarında kadının ölümüne yol açıyor.

Üstelik kadın ve erkek hastalar arasındaki bu fark açılma eğiliminde.

Uzmanlar, erkek milletinin tıbbi yardım almayı ertelemesi kadar, biyolojik sebeplerin de bu farkta rol oynadığı görüşünde.

Kadın-erkek farkı

Cancer Research UK araştırmacısı dermatolog Prof. Julia Newton-Bishop, kadın milletinin daha güçlü bağışıklık sistemi olduğunu düşünüyor.

Alman incelemeciler ise, erkek milletinin derinden yapılmış-cilt kanserine yakalanma olasılığını artıran bir gen keşfetti.

Çalışmalarını Leeds Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Newton-Bishop, düşüncelerini şöyle açıklıyor:

“Araştırmalar, cinsiyetler arası deği-şiklığın, kısmen, erkeklere daha ileri aşamalarda melanom teşhisi konmasından ileri geldiğini gösteriyor. Ama deği-şiklığın arkasında güçlü biyolojik sebepler olduğunu da görüyoruz. erkek milleti ile kadın milletinin bedenlerinin sebe p melanoma deği-şik şekilde karşı koyduğunu anlamaya çalışıyoruz.”

Erkeklerin kansere direnişinin her geçen aşamada zayıfladığına dikkat çeken Prof. Newton-Bishop, “Bunun hormonlardan oldukça çok bağışıklık sistemiyle alaka-lı olduğunu düşünüyoruz, çünkü menopoz öncesinde ve sonrası gidişat aynı” diyor.

Geç kalmayın

Bir başka sorun, kanserin geç teşhis edilmesi.

Kadınlardan deği-şik olarak, erkeklerde kanser, vücutta daha kolay fark edilebilecek kol ve babilir gibi yerlerde değil, sırt bölgesinde daha oldukça çok görülüyor.

Uzmanlar bu yüzden, özel olarak erkeklere, sırtlarını check etmekte yakınlarından yardım istemelerini tavsiye ediyor.

ingiltere’de ölümcül olabilen malign (kötü huylu) melanom vakalarının, 30 se-ne öncesine kıyasla 5 kat artmasında, fazla güneşlenmenin ve solaryumda bronzlaşmanın etkili bir şekilde olduğu düşünülüyor.

Günümüzde ingiltere’deki 100 bin erkeğin yüzde 17,2’sinde melanom görülüyor.

Cilt kanserinden korunmak için, UVA ışınlarına karşı etkili bir şekilde ve güçlü güneş koruma faktörlü (en az SPF 15) güneş kremi kullanılması öneriliyor. ayrıyetten, ortaya çıkan yeni benlere ve bunlarda kaşınma, acı ve kanama gibi belirtiler olup olmadığına dikkat edilmeli.

Cildinde fazla sayıda ben ve çil olanlar, cildi güneşte hızlı yananlar, kızıl ya dasarı saçlılar, açık göz rengi olanlar ve ailesinde cilt kanseri vakası bulunanlar özel olarak dikkatli olmalı.

Melanom tedavisinde başarılı neti-ce alınabilmesi, erken teşhis edilebilmesiyle bağlantılı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz