Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Enerji Nakil Hatları Baz İstasyonlarından Tehlikeli
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:46:45
Enerji Nakil Hatları Baz İstasyonlarından Tehlikeli

Enerji nakil hatları baz istasyonlarından tehlikeli…Enerji nakil hatlarının, baz istasyonlarına göre daha tehlikeli ve riskli bir halin söz konusu olduğu öğrenil-di.Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. ޞükrü Özen, “En fazla enerji nakil hatlarından elektromanyetik dalga yayılıyor. Daha sonra cep telefonları, radyo ve TVvericileri, baz istasyonları ile evlerde kullanılan elektrikli ev eşyaları risk taşıyor” diye […]

Enerji-Nakil-Hatlari-Baz-istasyonlarindan-TehlikeliEnerji nakil hatları baz istasyonlarından tehlikeli…
Enerji nakil hatlarının, baz istasyonlarına göre daha tehlikeli ve riskli bir halin söz konusu olduğu öğrenil-di.
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. ޞükrü Özen, “En fazla enerji nakil hatlarından elektromanyetik dalga yayılıyor. Daha sonra cep telefonları, radyo ve TVvericileri, baz istasyonları ile evlerde kullanılan elektrikli ev eşyaları risk taşıyor” diye konuş-tu.

Özen, AA muhabirine verdiği demeçte, günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı [r] şeklinde sanayi başta olmak üzere pek çok alanda elektromanyetik enerji kullanıldığını ifade etti.

Yüksek gerilim ve enerji dağıtım hatları başta olmak üzere enerjiyle alaka-lı bütü n tesisatların çevresinde elektromanyetik alan oluşturduğunu ifade eden Özen, “Dünya genelinde enerji nakil hatlarının geçtiği bölgelerde yaşayan insanlara yönelik riskin belirlenmesi maksadı ile epidemiyolojik çalışmalar (belirli bir konunun görülme sıklığı ve etkileyen faktörlerin araştırılması) yapılıyor. daha fazla enerji nakil hatlarından elektromanyetik dalga yayılıyor. Daha sonra cep telefonları, radyo ve TVvericileri, baz istasyonları ile evlerde kullanılan elektrikli ev eşyaları risk taşıyor” diye konuş-tu.

Enerji nakil hatlarının yakın çevresinin yerleşim yeri şeklinde kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Özen, enerji nakil hatlarını elektromanyetik yayan geniş bölgeler şeklinde adlandırdıklarını dile getirdi. 

Yüksek gerilim hattının altında yaşayanlar var

Buna rağmen çarpık kentleşmeden dolayı Türkiye’de enerji nakil hatlarının çevresi bir yana, altında dahi yerleşim yerleri yer aldı ğına dikkati çeken Özen, şöyle söyledi:

“Enerji nakil hatlarındaki frekansımız Türkiye’de 50 Hertz (hz). Dünyada ise bu, standart olarak 50-60 hz. Düşük frekanslı alanlar biyolojik dokular ile etkileştikleri zaman bütü n organlara nüfus edebilir. Dolayısı ile düşük frekanslı alanlar elektromanyetik dalgaların etkileri bakımından daha riskli. Enerji nakil hatlarının güzergahında yaşayanlarda yapılan epidemiyolojik ölçümlerde, daha oldukça çok çocuklarda kan kanserine benzer bir sorunu tetiklediği saptan-dı. Enerji hatlarının 50-100 m yakınında yaşayan insanlarda risk güvenliğinin araştırmanması gerekli. Malesef ülkemizde imar yasalarındaki boşluklar nedeni ile bazen evlerin üzerinden enerji nakil hattı geçiyor. Bu önemli bir sorun. Enerji nakil hatlarında cep telefonu baz istasyonlarına göre daha tehlikeli ve riskli bir durum söz konusu. Riski ortadan kaldırmak için enerji nakil hatlarının güvenlik koridorundan geçirilmesi gerekir. Sağlı sollu şeklinde hat boyunca 100 metrelik bir alanın oluşturulması lazım.”

Özen, son yıllarda birtakım belediyelerin çocuk parkları başta olmak üzere sosyal donatı alanlarını enerji nakil hatlarının altına yaptığına dikkati çekerek, bu tür yerlerin park ya dabenzeri yapıların yapılmaması gerektiğine dikkati çekti.

Evdeki elektromanyetik alanlar

Evlerde kullanılan elektrikli cihazlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini anımsatan Özen, özellikle tüplü televizyonların yaydıkları elektromanyetik alan nedeniyle çocuklar için büyük risk taşıdıklarını belirt ti. 

Özen, “Televizyon en az 2 m mesafeden izlenmeli. TVnin odadaki yeri de oldukça çok önemli. TVbulunan duvarın hemen arkasında yatak varsa ve burada özel olarak çocuk yatıyorsa yayıyan elektromanyetik dalgalardan hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde etkilenir. Duvar ile TVarasındaki 30-40 santimetre mesafe dalgaları geçirir. Bu tür cihazlar arkası dış duvara gelecek şekilde yerleştirilmeli” diye konuş-tu.

LED ekranlı televizyonlarda elektromanyetik alan riskinin tüplü televizyonlara göre daha düşük olduğuna işaret eden Özen, ayrıyetten elektrik süpürgesi ve mikrodalga fırın, saç kurutma makinesi gibi ev aletlerinin de elektromanyetik alan oluşturduklarını anlattı.

Manyetik alanların sağlığa zararları

Özen, elektromanyetik alanlara maruz kalan kişilerde baş ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu, unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi sıkıntı-lar ortaya çıkabildiğini ifade ederek, ayrıyetten yapılan çalışmalarda uzun zaman cep telefonu kullananlarda beyin tümörü gibi hastalıkların istatiksel şeklinde artma eğilimi gösterdiğinin ortaya konulduğuna dikkkati çekti. 

Özellikle hamile olanların elektromanyetik enerji yayan cihazlardan olabildiğince uzak durmalarını arzulayan Özen, “Hamile bir kadın cep telefonunu vücudundan uzak tutacak. Çalışıyorsa cep telefonu el erişimi mesafesinde olmalı. Kullanım süresini olabildiğince kısa olan tutmalı” diye konuş-tu.

AA – Hüseyin Kanber
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz