Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ellerin Uyuşması NE Anlama Geliyor
Ellerin Uyuşması NE Anlama Geliyor

El uyuşmaları bilek ve dirsekte sinir sıkışmasının yanı sıra tümör, multipl skleroz (MS) gibi oldukça çok daha ciddi hastalıkların da bulgusu olabiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır,el uyuşmalarının kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğünü söyled i. Tekrarlayan bilek hareketlerinin sene ler içinde sinirin geçtiği yerdeki bağların kalınlaşmasına ve kanal içinde basıncın […]

Ellerin-Uyusmasi-NE-Anlama-Geliyor El uyuşmaları bilek ve dirsekte sinir sıkışmasının yanı sıra tümör, multipl skleroz (MS) gibi oldukça çok daha ciddi hastalıkların da bulgusu olabiliyor.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır,el uyuşmalarının kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğünü söyled i. Tekrarlayan bilek hareketlerinin sene ler içinde sinirin geçtiği yerdeki bağların kalınlaşmasına ve kanal içinde basıncın artmasına nede n olabileceğine dikkati çeken Bahadır, şunları söyledi: “El uyuşmalarının en sık neden i bilek ve dirsekte sinir sıkışmasıdır. ayrıyetten boyun fıtıklarında da farklı şekilde el ve kol uyuşmaları görülebilir.[r]. ORTA YAŞLI EV HANIMLARI ETKİLENİYOR Karpal tünel sendromu en sık karşılaştığımız el uyuşması neden i olup el parmaklarına gitmiş olan sinirin bilek seviyesinde dar bir kanaldan geçerken sıkışması netices i oluşur. Kadınlarda erkeklere oranla göre çok daha sık görülür. En çok etkilenenler orta yaşlı ev hanımlarıdır. Bununla birlikt e elini çok kullanan bilgisayar çalışanları, iş veya bazen de hobileri sebeb i ile el bileğini sürekli hareket ettiren şahısla r de risk altındadır.” EMG TESTİ HER ŞEYİ GÖSTERİYOR Eli uyuşan şahs ın öncelikle fizik tedavi uzmanına gitmesi gerektiğine vurgu yapan Bahadır, ” Fizik tedavi doktoru romatoloji, ortopedi ve nöroloji eğitimi aldığından el uyuşması yapabilecek tüm hastalıklar hakkında bilgi sahibidir. El uyuşması olan hastadan ilk istenmesi gereken test elektromyografidir (EMG). EMG testi sinirlere minik akımlar ve bazen kaslara akupunktur benzeri iğneler batırılarak yapılan bir testtir. Çok ağır bir sinir sıkışması olmadığı takdirde tetkikin iğne ile yapılan ikinci kısmı gerekli değildir. Tecrübeli bir hekim EMG testini hastayı rahatsız etmeden kolayca yapabilir. Bu tektik sinir sıkışmasının yerini ve derecesini yüzde yüze yakın bir doğrulukta gösterir” ifadelerini kullandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz