Ekonomide İkinci Yarı Daha Çetin Geçecek

12 Ağu 2013 Pts 11:11
Bu haber 501 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ekonomide ikinci Yari Daha Cetin Gececek Ekonomide İkinci Yarı Daha Çetin GeçecekBüyüme beklentisi yüzde 4’ün altına geriledi. Enflasyon en iyi ihtimalle yüzde 5 civarında olacak. Teşvikler umulanı vermedi. Kumaş ithalatındaki koruma önlemlerinin yenide n dan gözden geçirilmesi gerekli. Oto pazarında ithalin payı gittikçe artıyor. AB’de durum düzelmediği için sıkın-tı sürüyor…
içeride Gezi Parkı Direnişi, Merkez Bankası’nın faizleri artırması, dolar kurunun 1.95’e kadar çıkması, 2014 başında mahal-li seçimlerin yapılması, dışarıda ise ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımını sonlandıracağını açıklaması, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da devam eden karışıklıklar ve Avrupa ülkelerinde ki ekonomik krizin devam etmesi 2013 yılı’ün ikinci


yarısının daha çetin geçeceğini gösteriyor. Ekonomide büyüme beklentisi yüzde 4’ün altına gerilerken yüzde 5 düzeyinde hedeflenen enflasyon hedefinin de tutması mümkün görünmüyor. Ekonominin lokomotif sektörlerinden otomotiv ve tekstil konfeksiyon ve hazır giyimde gerekli reformların yapılmaması özel olarak otomotivde ithalatın sü-rat kazanması nedeni ile hedeflerde sapma söz konusu olacak. Genç Yönetici ve işadamları Derneği (GYiAD) Başkanı Burcu Akdarı Toprak’a göre, 2013 yılı’ün başında taşıdıkları heyecanın yerini karamsarlığa bıraktı.Toprak, GYiAD üyelerinin yüzde 41’i, 2013 yılı’ün ilk yarısında işlerinin beklentilerinin altında kaldığını, yüzde 43’ü ise ikinci yarının daha da kötü geçeceğini açıklarken yüzde 70’lik kesim yüzde 4 şeklinde açıklanan ekonomik büyümenin yakalanamayacağı görüşünde. Toprak,”Ekonomik beklentilerin karşılık bulması için üretmeye, işe ve istihdama odaklanılması gerekli. Umutların başka baharlara ertelenmemesi gerekli. Türkiye’nin aydınlık geleceği bu iki dinamiğin birlik te yürütülebilmesinden geçiyor” diye konuş-tu.

Yeni teşvikler canlılık yaratmadı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin * Yeni teşvik düzenlemeleri hazır giyim yatırımlarını istenilen ya dabeklenilen ölçüde canlandıramadı. * En ehemmiyetli ihracat pazarımız olan AB’de toparlanma seviyesi ve yenide n dan büyümeye geçiş ve buna bağlı hazır giyim harcamaları ile hazır giyim siparişleri belirleyici olacak. * Rekabetçilik ve kârlılık için döviz kurları genel seviyesi de etkili bir şekilde olacak. Sepet kurun 2.20 sonucu çıkmasının ardından bu seviyelerde kalması ihracat artışını destekleyecek. iç pazarda ise Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikası ve yılın ikinci yarısında toparlanma seviyesi ile oluşabilir hazır giyim perakende harcamaları belirleyici olacak. * Kumaş ithalatında uygulanan korunma önlemlerinin de yenide n dan gözden geçirilmesi ve bundan sonra sona erdirilmesi pozitif olacak.

* Yeni yatırım teşvikleri ile getirilen destekler çerçevesinde yatırımların daha cazip olması ve hazır giyim yatırımlarının özel olarak 6. bölgede artması için gerekli iyileştirmeler yapılmalı. Kullanılmış makinelerin teşvik kapsamında kabul görmesi ve gelir vergisi teşvikindeki sıkıntının giderilmesi ile bürokrasinin azaltılması yatırımları artırabiir.

* Yılın ikinci yarısında bu beklentilerin karşılanması halinde 17 milyar dolar ihracat hedefini aşmak ve 50 milyar TL iç pazar büyüklüğüne ulaşmak mümkün olacak.

Üretim azaldıİstanbul ili Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (iHKiB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi giyim eşyası imalat sanayiinde üretim endeksi, 2013 yılı’ün Nisanı’nda 2012’nin aynı ayına kıyasla yüzde 2.1, mart ayına göre de yüzde 4 azalış gösterdiğini belirt ti. Merkez Bankası’nın son açıklanan verilere göre, giyim sanayiinde kapasite kullanım oranı 2013 yılı’ün Ocak’ında yüzde 78 iken, haziranda yüzde 76.8’e düştüğüne işaret eden Tanrıverdi’nin değerlendirmeleri şu şekilde: * Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün performansını etkileyen en ehemmiyetli faktörlerden biri döviz kurlarının seyri.

* Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 75’i, 27 AB ülkesine yapıyor. 2013 yılı’ün ilk yarısı geride kalırken AB pazarındaki sıkıntıla-rın tam anlamı ile çözülemediği görülmekte. Bu da sektörel ihracat performansını etkiliyor. * Ortadoğu, Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında AB ülkelerinin arkasından en büyük ikinci pazar halinda. Ortadoğu’da olan siyasi gelişmeler, özel olarak Suriye, iran’daki gelişmeler ihracatı negatif etkileyecek.

* Gümrük Kanunu ile alaka-lı değişiklikler de hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü negatif etkiliyor. Yeni kanuna göre, gümrüklerde cereyan eden günlük operasyonlar esnasında değişik cezalar gündeme geldi. Bunlar özel olarak zamanında teslim, hızlı moda gibi olgulara paralel hareket etmek halinda olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçıları üzerinde maddi ve manevi yük oluşturuyor.

ithalat arttı Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen * 2012’nin son çeyreğinden itibaren pazarda ithalatın payı sürekli artıyor. Bu pay otomobilde yüzde 78 ve hafif ticari araçlarda yüzde 48’e çıktı.

* ihracatta artış olacağı faka t iç pazarda artan ithalat sebeb i ile ülkede üretilen ürünlerin pazar payının azalacağı bir se-ne olacak.

* iç pazarın pozitif etkisi ile 2011’de artan üretim özel olarak Avrupa ülkelerinde düzelmenin olmaması, birtakım ülkelerde daha da kötüleşmesi nedeni ile azalmasını sürdürüyor.

* Etkin ve verimli bir teşvik sistemi oldukça çok önemli. En ehemmiyetli rakiplerden Orta Avrupa ülkeleri karşısında rekabet üstünlüğümüz, yeni teşvik sisteminin sanayimize kazandıracağı avantaj ile yakından alaka-lı olacak.

* Teşviklerdeki yeni gelişmelerin 2023 hedeflerine ulaşmada ehemmiyetli olduğuna inanıyoruz. faka t hedefler ile bugünkü halimuzu karşılaştırdığımızda kalan 10 sene-de dört kat büyümemizin zorluluğunu da özel olarak vurgulamak isteriz.

*Toplam üretim 2013 yılı ilk 6 aylık dönemde 2012’ye göre yüzde 1 artarak 570 bin adet oldu. Otomobilde haziranda üretim artışı yüzde 12 olurken ilk 6 ayda ara-ba üretimi yüzde 2 azaldı. (ޞehriban KIRAÇ – Cumhuriyet)

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...