Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ebeveynleri İlgilendiren Bir Haber..
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:04:20
Ebeveynleri İlgilendiren Bir Haber..

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Senai Aksoy, hamilelik döneminde kadın milletinin mutlaka hangi kan grubu olduğunu öğrenmesi gerektiğini, belirt ti.Aksoy, verdiği demeçte, genetik özel olarakre göre belirlenmiş 100’den fazla kan grubu olduğunu, faka t genel şeklinde tespit edilen, evrensel şeklinde da kabul görmüş başlıca kan gruplarının ABO sistemiyle adlandırıldığını söyledi. Aksoy, her bir şahsıın asıl […]

Ebeveynleri-ilgilendiren-Bir-HaberKadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Senai Aksoy, hamilelik döneminde kadın milletinin mutlaka hangi kan grubu olduğunu öğrenmesi gerektiğini, belirt ti.
Aksoy, verdiği demeçte, genetik özel olarakre göre belirlenmiş 100’den fazla kan grubu olduğunu, faka t genel şeklinde tespit edilen, evrensel şeklinde da kabul görmüş başlıca kan gruplarının ABO sistemiyle adlandırıldığını söyledi.

Aksoy, her bir şahsıın asıl olan A, B, AB ve 0 gruplarından birine malik olduğunu [r] ifade ederek, “Kan grupları, kırmızı kan hücrelerinin üzeri içerisinde bulunan antijenlere göre belirleniyor ve buna göre adlandırılıyor. Antijenler ise, savunma sistemini harekete geçiren proteinlerdir. A grubu kana malik kişilerde sadece A antijenleri, B grubunda sadece B antijenleri, AB grubunda her iki (A ve B) antijen bulunurken ‘0’ grubu ise ne A ne de B antijenine malik. Bunların dışında kan gruplarını daha da özelleştiren ötek i antijenler de mevcut. Bunlardan en belirleyici olanı Rh faktörü. Kanında Rh antijeni bulunmayanlar Rh negatif, Rh antijeni bulunanlar Rh pozitif şeklinde tanımlanıyor. misafirin yüzde 85’inden fazlası Rh pozitiftir. Kan uyuşmazlığı özel olarak annenin Rh negatif, babanın Rh pozitif olduğu durumlarda meydana gelir” dedi.

Anne adayının kan grubunun doğumdan ev-vel bilinmesinin bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Aksoy, şunları söyledi: “Ş�ayet anne adayı kan grubunu doğru ifade etmeme olası bulunan bir belgeye malikse, yenide n dan kan grubunun tespiti için test yapılmalı. Kan grubunun bilinmesi doğabilir kan uyuşmazlığı durumlarına karşı önlem almak için oldukça önemli. Bunun örneklerinden biri anne Rh negatif, baba Rh pozitif olduğunda doğabilir bebeğin, Mendel Kanunlarına göre, babanın genetik yapısına bağlı şeklinde yüzde 50 ya dayüzde 100 Rh pozitif şeklinde dünyaya geliyor olması. Babanın, kan grubunu belirleyen genleri nasıl düzenlendiği bilimsel araştırmalarda saptanamadığından, annenin Rh negatif, babanın Rh pozitif olduğu her durumda genel şeklinde bilinen, klasik ‘kan uyuşmazlığı’ ya da’Rh uyuşmazlığı’ olduğu var sayılıyor. Dünyaya gelen bebek gerçekten Rh pozitif ise, kanı oldukça çok az miktarlarda dahi olsa annenin kanına karışırsa tehlikeli bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü annenin bağışıklık sistemi kendi kırmızı kan hücrelerinden deği-şik olan, bebeğin kırmızı kan hücrelerine karşı antikor denilen maddeler oluşturuyor.”

Klasik kan uyuşmazlığı durumlarında annenin antikorları ikinci gebelikte, bebek dolaşımına çocuğa eşinden geçerek kan hücrelerini öldürmeye başladığını anımsatan Aksoy, “Ne kadar büyük oranda antikor geçerse, bebeğin anne karnında, kansızlığa bağlı kalp yetmezliği ve buna bağlı ölme riski o kadar artar. Hem anneyi hem de bebeği korumak için en uygun çözüm, annenin bağışıklık sistemi bir kez uyarıldıktan sonra geri dönülmez bir şekilde yabancı kırmızı kan hücrelerine karşı antikor ürettiğinden, bu uyarının hiç oluşmamasını sağlamak. Bu uyarılma işlemi ilk doğumda yüzde 1 oranında oluşabiliyor. faka t her uyarının doğumla gelmesi söz konusu değildir. Bu yolun dışında, kan uyuşmazlığı, yanlış kan nakli, kan ile bulaşmış cerrahi aletler ile girişim ya daenjeksiyonlara bağlı şeklinde meydana gelebiliyor. Bu nede n le Rh negatif olan her anne adayı, hamilelik sürecinin başında anti-Rh antikorlar bakımındanaraştırılmalıdır” diye konuş-tu.

Kan uyuşmazlığının en ehemmiyetli tedavisinin korunma olduğunun altını çizen Aksoy, şöyle devam etti: “Hamilelik döneminin başında eşlerin kan grupları tespit edilmeli. Anne ve baba adaylarında Rh uyuşmazlığı varsa indirekt coombs testi uygun aralıklar ile yenide nlanmalı. Gerekli görüldüğü takdirde ilk gebelikte 28. haftada erken korunma iğnesi yapılabilir. Bebeğin kan grubu Rh pozitif ise, sonraki bebekleri korumak için antikor üretimini engelleyecek Rh hiperimmunglobin enjeksiyonu 72 saat içerisinde yapılmalı. Annenin duyarlı hale gelmiş olması bebeği riske sokar. Bu nede n le hamileliğin ilerleyen aylarında, kandaki antikor düzeyleri check edilir. Antikor düzeyi yüksekse, özel testler ile bebeğin sağlığı mutlaka bir perinatoloji kliniğinde takip edilmeli ve uygun tedavi yapılmalı. 3 aydan büyük düşüklerde immunglobulin uygulaması tam doz yapılmalı. ilk 3 ay içerisinde 6 – 8 haftadan sonra ceninde kırmızı kan hücreleri oluşmaya başladığından düşük doz koruyucu iğne yapılması uygun olur. Tıbbi nedenler ile ya daisteğe bağlı şeklinde kürtajlarda Rh hiperimmunglobulin müdahaleden ev-vel uygulanmalı, operasyon mümkünse vakum ile yapılmalı.”


TÜRKiYE iNTERNET SiTESiVN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz