Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Dolardan Tarihi Rekor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:20:26
Dolardan Tarihi Rekor

Dolardan tarihi rekor…Dün gece açıklanan son faiz toplantısına dairtutanakların tahvil alım programının Eylül ayından itibaren azaltacağına yönelik yatırımcılardaki endişeleri gidermemesiyle kur ve sepet Asya piyasasındaki işlemlerde tarihi zirveyi gördü. DAHA DA ÇIKMASI BEKLENiYOR Merkez Bankası’nın ‘sürpriz’ faiz artırımını doğru tahmin eden Goldman Sachs , doların 2.2 TL’ye çıkmasını bekliyor. Milliyet’in haberine göre Merkez Bankası’nın önceki […]

Dolardan-Tarihi-RekorDolardan tarihi rekor…
Dün gece açıklanan son faiz toplantısına dairtutanakların tahvil alım programının Eylül ayından itibaren azaltacağına yönelik yatırımcılardaki endişeleri gidermemesiyle kur ve sepet Asya piyasasındaki işlemlerde tarihi zirveyi gördü.

DAHA DA ÇIKMASI BEKLENiYOR

Merkez Bankası’nın ‘sürpriz’ faiz artırımını doğru tahmin eden Goldman Sachs , doların 2.2 TL’ye çıkmasını bekliyor.

Milliyet’in haberine göre Merkez Bankası’nın önceki günkü faiz artırımını doğru tahmin eden ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’tan şimdi de ‘Dolar 2.2 TL [r] olur’ kehaneti geldi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu önceki gün borç verme faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 7.75’e yükseltti. Karar öncesinde ABD’li Bloomberg Ajansı’nın faiz kararı öncesinde görüşüne başvurduğu 11 ekonomist faizin değişmeyeceği yönünde öngörüde bulunurken Goldman Sachs 50 baz puan artış beklediğini açıklamıştı.

Goldman Sachs bu kez ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan bir haberde, Türk Lirası’nın dolar karşısında yüzde 15 daha değer kaybına uğrayacağını, 1 doların 2.2 TL olacağı öngörüsünde tespit edil-di.

DOLAR TARiHi ZiRVESiNDE

Bu arada Avro, dün kapanışta 2.6399 TL’den işlem görürken, Dolar dün açıklanan FED tutanaklarının arkasından bu saba h saatlerin de 1.9870 TL ile tarihi zirvesini gördü. Yarım avro, yarım dolardan oluşan döviz sepeti ise 2.3043 ile tarihi zirvedeydi.

Dolar/TL 1.9870’e kadar yükseldikten sonra 1.98 TL seviyelerinde dengeli görünüyor. Dolar dün akşam kapanışta 1.9730 TL düzeyindeydi.

BIST YILIN EN DÜŞžÜĞÜNDE

Öte yandan, dövizdeki hareketlilik, dünya ve alternatif piyasalarda da kayıplara sebe p oldu. Borsa istanbul, Kasım 2012’den beri gördüğü en düşük seviyeden günü kapattı. BIST 100 Endeksi yüzde 3.46 gerilemeyle günü 69 bin 709 puandan bitirdi.

Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında 0.50 baz puan artışa gitmesi sonrası önceki gün yüzde 9.47’yi gören, daha sonra yüzde 9.36’dan günü kapayan gösterge tahvilin faizi, dün 9.52’den açıldı ve günü 9.53’ten bitirdi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz