Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Doğunun Picassosundan Dünyada Bir İlk
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:07:41
Doğunun Picassosundan Dünyada Bir İlk

Doğu’nun Picasso’su şeklinde ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek (46), dünyada bir ilke imza atarak çivi ile tuval sonucu yağlı boya resim yapıyor.Kendine has resim yapma tarzının, çocukluk yıllarında başladığını anımsatan Ekinek, köyde yaşarken yoksulluk ve imkansızlıklar nedeni ile, resim yapmaya çivileri kullanarak başladığını belirt ti. Başta TBMM olmak üzere pek çok yerde sergi açtığını kaydeden […]

Dogunun-Picassosundan-Dunyada-Bir-ilkDoğu’nun Picasso’su şeklinde ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek (46), dünyada bir ilke imza atarak çivi ile tuval sonucu yağlı boya resim yapıyor.
Kendine has resim yapma tarzının, çocukluk yıllarında başladığını anımsatan Ekinek, köyde yaşarken yoksulluk ve imkansızlıklar nedeni ile, resim yapmaya çivileri kullanarak başladığını belirt ti. Başta TBMM olmak üzere pek çok yerde sergi açtığını kaydeden 25 yıllık ressam Ekinek’in yaptığı resimler görenleri hayrete düşürüyor.Resim sanatına [r] olan alakasınin küçük yaşlarda başladığını ifade eden Ekinek, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) çalışmaları hakkına özel açıklamada tespit edil-di. Ekinek, imkansızlıkların kendi sanat tarzını oluşturmaya kapı araladığını dile getirdi.Resim yapma hikayesinin çivi ile başladığını anımsatan Ekinek, “Küçükken köyde fakir bir ailede yaşadım. Maddi imkanlarımız pahalı malzemeler ile resim yapmaya elverişli değildi. Lakin, ben de resim yapmayı oldukça çok seviyordum.Yerde bulduğum çiviler ile resim yapmaya devam ettim. Okula gittiğim dönemlerde yaptığım resimler ile 5 kez 1. oldum. imkansızlıklar sebebi ile edindiğim bir teknik bana dünyada bir ilki yaşattı. Çivi ile resim dünyamda hem sanat ışığım hem de yolum oldu.” diye konuş-tu.icra ettiği ilginç resim sanatı ile Doğu’nun Picassosu unvanını alan Vanlı ressam, çivi ile resim sanatına yurt içi ve yurt dışında büyük ala-ka olduğunu beyan etti.Picasso ile tek farkım fakirlikPicasso ile aralarındaki farkın fakirlik olduğunu anımsatan Ekinek, “Büyüdüğüm bölgede ne kalem vardı, ne de tuval, ne de yağlı boya alabilir paramız. Dünyada bu tekniği benden ev-vel kullanan olmadı. Tuval sonucu çivi ile yağlı boya resim çalışmasını şu ana kadar tek ben yapmaktayım. daha önce sadece çivi ile resim yapma imkanına malik olduğum için oldukça çok üzülüyordum. Ama şimdi hiç üzülmüyorum. Çünkü, benim kendime has ayrı bir sanat çizgim oluştu. Sanatseverler çalışmalarımı oldukça çok merak ediyorlar. Mimar Sinan Üniversitesi’nden gelip çalışmamı incelediler. Gerek yurt dışında gerekse, yurt içerisinde sanat severler bunu merak için gelip çalışmalarımı yerinde bizzat görmeye geliyor.” ifadelerini kullandı.Çivi tarzını yeni nesle aktarmak isterimKadıköy’de kendine ait sanat galerisinde sanat yaşamını sürdüren Ekinek, kendine özgü çivi ile tuval sonucu resim yapma tekniğini yeni nesillere aktarmak rica ettiğini söyled i. Ekinek, “Bana imkan verilirse çivi ile tuval sonucu resim yapma tekniğini yeni nesillere yaymak isterim. Bunu öğretmeye hazırım. ilgililer böyle bir şey isterse, seve seve bu göreve hazırım.” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz