Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Doğalgaz Abonelerine 22 TLlik Müjde
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:56:37
Doğalgaz Abonelerine 22 TLlik Müjde

EPDK, birtakım doğalgaz dağıtım firmalerince abonelerden mevzuata aykırı şeklinde tahsil edilen 22 TL’nin peşine düştü.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), birtakım doğalgaz dağıtım firmalerince abonelerden mevzuata aykırı şeklinde ‘iç tesisat check, test ve onay’ adı altında birden fazla tahsil edilen 22 TL’nin peşine düştü.Habertürk’ün haberine göre Konutuna ilk kez doğalgaz bağlantısı yaptırabilir olan bir vatandaş, EPDK’nın […]

Dogalgaz-Abonelerine-22-TLlik-MujdeEPDK, birtakım doğalgaz dağıtım firmalerince abonelerden mevzuata aykırı şeklinde tahsil edilen 22 TL’nin peşine düştü.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), birtakım doğalgaz dağıtım firmalerince abonelerden mevzuata aykırı şeklinde ‘iç tesisat check, test ve onay’ adı altında birden fazla tahsil edilen 22 TL’nin peşine düştü.Habertürk’ün haberine göre Konutuna ilk kez doğalgaz bağlantısı yaptırabilir olan bir vatandaş, EPDK’nın ‘Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri [r] Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre dairesine gerekli olan doğalgaz tesisatının tasarımlendirilmesi ve yapımı için bu alanda sertifika sahibi firmalar ile temas kuracak. Sertifika sahibi firma ile vatandaş, tasarımye dairbir sözleşme imzalıyor (Bu sözleşmenin bir örneği, sertifika sahibinin tasarımnin onayı için dağıtım firmasıne vereceği başvuru dosyasında da yer alıyor).DAĞITIM ޞiRKETi ‘ONAY’LIYORSertifika sahibi firma, tesisatı kurduktan sonra devreye şehiriçi doğalgaz dağıtım firmaleri giriyor. Dağıtım firması, elemanlarını ya da kendi adına çalışan ekipleri göndererek, iç tesisatı alaka-lı mevzuat hükümlerine göre test ediyor, checkden geçiriyor. Uygun bulması halinde onaylıyor. Uygun bulmaması halinde ise saptanan hata ve eksiklikler giderildikten sonra check ve testlere dairişlemler yenide n dan yapılıyor. Daha sonra aboneye doğalgaz bağlantısı yapılıyor.22 TL TAHSiL EDiLiYORBu işlemler ile alaka-lı dağıtım firmalerinin alacağı bedellerin hesaplanmasına dairusul ve esaslar her se-ne tarife önerisi ile birlik-te dağıtım firmasınce EPDK’ya öneriliyor. Kurum, önerileri de dikkate alarak bu bedelleri her se-ne güncelliyor. EPDK kaynakları, bu bedelin 2013 yılı sene-si için 20-22 TL aralığında olduğunu belirt ti.iKiNCi 3. KEZ TAHSiLATEPDK, ‘iç tesisat check, test onay’ işlemiyle alaka-lı tahsil edilen bedellere yönelik fark-lı kaynaklardan gelen şikayet ve alınan duyumlar sonucu alarma geçti. EPDK’ya ulaşan bilgilere göre birtakım dağıtım firmaleri, abonelere ‘iç tesisat tasarım onay, checkörlük, test ve işletmeye alma işlemi’ karşılığında 22 TL bedel fatura ediyor. Lakin, tasarımye ‘onay’ verilmemesi, alt yapının checkden ya da testten geçmemesi halinde bu bedel yenide n dan yansıtılıyor.FAZLA TAHSiL EDiLEN BEDELLER iADE EDiLECEKEPDK, bu şikayet ve duyumlar sonucu doğalgaz firmalerine bir yazı yazarak, bu bedelin bir kez tahsil edilebileceğini, ikinci ya da 3. kez tahsilatın yapılamayacağı konusunda uyarıda tespit edil-di. Dağıtım firmalerinden uygulamaları ile alaka-lı bilgi de arzulayan Kurum, “Bu bilgiler ve araştırmalar sonunda duyumlarımız doğruysa alaka-lı dağıtım firmaleri hakkında araştırma açılacak. Bu çerçevede abonelere, haksız yere tahsil edilen bu bedeller iade edilecek. Mevzuata aykırı işlem yapan dağıtım firmalerine para cezası kesilecek” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz