Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Diyanetten Beklenen Açıklama Geldi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Temmuz 2013 - 01:12:16
Diyanetten Beklenen Açıklama Geldi

Suudi Arabistan ‘hilal görünmedi’ deyip Ramazan’a Türkiye’den bir gün sonra başladı.NESRiN YILMAZ iNTERNETHABER.COM-ANKARA- sadece Suudi Arabistan değil, Ürdün, Lübnan ve Filistin’de Ramazan’a Türkiye’den bir gün sonra 10 Temmuz’da başladı. Bunun dışında bir izah yaparak 1 saat 19 dakika fazladan oruç tutulduğunu anımsatan ilahiyatçı Abdülaziz Bayındır’ın hesabı doğru mu? Türkiye niye bir gün erken [r] oruca […]

Diyanetten-Beklenen-Aciklama-GeldiSuudi Arabistan ‘hilal görünmedi’ deyip Ramazan’a Türkiye’den bir gün sonra başladı.
NESRiN YILMAZ

iNTERNETHABER.COM-ANKARA- sadece Suudi Arabistan değil, Ürdün, Lübnan ve Filistin’de Ramazan’a Türkiye’den bir gün sonra 10 Temmuz’da başladı.

Bunun dışında bir izah yaparak 1 saat 19 dakika fazladan oruç tutulduğunu anımsatan ilahiyatçı Abdülaziz Bayındır’ın hesabı doğru mu?

Türkiye niye bir gün erken [r] oruca başladı? Hangisi doğru? Fazladan oruç mu tutuyoruz, imsak ve iftar saatlerinin hesaplanmasında bir yanlışlık var mı? Diyanet işleri Başkanlığı bu soruların yanıtını internethaber‘e verdi:

MEZHEPLER ARASI iÇTiHAT FARKINDAN KAYNAKLANIYOR

Soru: Bilindiği gibi Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün ve Filistin bizden 1 gün sonra Ramzan ayına başladı, bunun sebeb i nedir, biz erken mi başlamış olduk? “Bilindiği gibi Ramazan ayı, bu aya ait hilalin görülmesiyle başlar. Ramazan hilalinin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesiyle, sadece göründüğü bölge için mi yoksa görülmediği bölgeler de dahil tüm ülkeler için mi dikkate alınacağı islam bilginleri arasında ihtilaf konusudur.

Diyanet işleri Başkanlığı Ramazan hilalinin dünyanın herhangi bir yerinde görülmüş olması ile tüm ülkelerde görülmüş olacağı içtihadını kabul etmekte ve Ramazan ayını başlatmaktadır.

2013 yılı sene-si 1434 Ramazan hilali 08 Temmuz 2013 yılı Pazartesi günü Güney Amerika Kıtasının doğusunda Greenwich saatiyle 21.26’dan itibaren görülmeye başlanmıştır. Ramazan’ın başlaması için hilalin bulunulan bölgede de görülmesini şart koşan içtihadı benimseyenler ise, tabii şeklinde Ramazanı daha sonra başlatmaktadırlar. Uygulamadaki bu deği-şiklık görüldüğü gibi mezhepler arasındaki içtihat deği-şiklığından kaynaklanmaktadır.”

FAZLA ORUÇ TUTMUYORUZ

Soru: Ünlü ilahiyat Profesörü Abdulaziz Bayındır. ‘Orucu gecenin ortasına çektiler’ diyerek, fazla oruç tutturulduğu iddiasında bulunuyor, imsak ve iftar saatleri nasıl ayarlanıyor, bir yanlış yapılma ihtimali var mı?

“Günlük oruç süresinin normalden fazla şeklinde saptan-dıği iddiası, birtakım ilim adamları tarafından yıllardan beri dile getirilmektedir. Oruç, fecr-i sadıkın doğuşundan (imsakten) güneşin batışına kadar devam eden zaman içerisinde tutulur.

Diyanet takvimindeki ibadet vakitleri bilimsel astronomi verileri esas alınarak tespit edilmektedir. Ankara ili Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi ile işbirliği içerisinde Başkanlığımızın tahmini 2 yıllık zaman içerisinde alet ve çıplak göz yöntemleri ile yaptığı gözlemlerde; aletle yapılan tespitlerin Başkanlığımız takvimlerinde belirtilen imsak ve güneşin batışı vakitleri ile büyük oranda örtüştüğü görülmüştür. Bu itibar ile oruçların olması gereken süreden daha fazla tutturulduğu iddiası isabetli değildir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz